Економічні науки /

Інвестиційна діяльність і фондові ринки

 

Гулько С.І.

Київський міжнародний університет

Фондовий ринок – вихід із кризи

 

 Більше року назад  - 9 березня 2009 року світовий фондовий ринок досягнув дна, що стало його реакцією на наслідки краху у вересні 2008 року  американського банку "Lehman Brothers". З того часу виникла тенденція зростання світового фондового ринку, що зберігається до нинішнього дня.

Проте існують значні відмінності за швидкістю виходу фондових ринків регіонів і груп країн з нинішньої біржової кризи. Лідерство в цьому процесі захопили біржі країн Східної Європи і Азії. При цьому Україна укріпила свою світову першість з обранням  президента держави. Поряд з Україною, в групу країн з найшвидше зростаючими фондовими ринками входить і Росія - збільшення за рік на 104% [1].

На фондовому ринку України відбувається перехід до ринкової моделі торгівлі цінними паперами. Головною проблемою цього процесу є відсутність прозорого та ефективного законодавства, яке забезпечило б основу для ринкової моделі фондового ринку. Прийняття змін до чинного законодавства є важливим кроком на цьому шляху.

Ринок цінних паперів в Україні стрімко розвивається. Він має величезний потенціал розвитку, а тому є дуже привабливим для інвесторів, бізнесменів та юристів.

"Останні дні ознаменувалися рядом рекордів на "Українській біржі" (далі УБ): об'єм торгів на біржі перевищив 100 млн. грн., кількість операцій протягом одного дня складають більше 4 тис., а об'єм задепонованих активів перевищив 1 млрд. грн. ” - говорить голова правління УБ Олег Ткаченко [3]

За його словами, ці кількісні показники свідчать про якісні зміни, а саме - підвищення ліквідності вітчизняного ринку акцій. "Подолання планки в 100 млн. грн. об'єму торгів пов'язано з позитивною оцінкою процесів, що відбуваються в країні, з боку крупних іноземних інвесторів. Схоже, що ми спостерігаємо за хвилею повернення капіталу, що вирушав з країни в кінці 2007, - початку 2008 років. ", - відзначив начальник торгівельного відділу ГИК "Альтана Капітал" Іван Дмітренко.

За оцінками  експертів, Україна за останніх 12 місяців стала світовим лідером по темпах зростання національного фондового ринку. Проте представники вітчизняного ринку підкреслюють, що сьогодні фондові показники практично в два рази нижчі за докризові цінові параметри, тому  ринок має потенціал як для зростання, так і для падіння [2].

За рік капіталізація біржового ринку України істотно зменшилася, проте показники за об'ємом торгів фондовими інструментами показали значне зростання.

Так, якщо в 2006 році об'єм торгів в Позабіржовій Фондовій Торговельній Системі (далі ПФТС), склав 28,3 млрд.грн., а в 2007 році збільшився до 32 млрд.грн., то в 2008 році біржовий торгівельний зворот ПФТС склав майже 46 млрд.грн. У свою чергу індекс цін на акції в ПФТС за 2008 істотно знизився [3].

У вирушаючому році помітно збільшилася торгівельна активність на ринках державних облігацій, акцій і корпоративних облігацій. У свою чергу знизилася торгівля інвестиційними сертифікатами і муніципальними коштовними паперами.

За минулий рік світова капіталізація біржових ринків знизилася більш ніж на 40%. За даними американської компанії "Wilshire Associates Incorporated" (WAI), яка займається розрахунком фондового індексу DJ Wilshire-5000 на базі 5000 компаній, акції яких звертаються на Нью-йоркській фондовій біржі, за 2008 рік середня біржова капіталізація американських цінних паперів лише на Нью-йоркській біржі знизилася на 41,32%, або на 7,3 трильйона доларів [3].

Біржові індекси США  продемонстрували зростання в межах 0,12-0,26% на тлі статистичних даних про зростання роздрібних продажів в США.

В сукупності світові фондові ринки втратили з початку року близько $30 трлн. При цьому світові ринки за рік можуть вирости до 10%, так і продовжать котитися вниз, втратити в середньому ще 15-20% [1].

Отже, український фондовий ринок підхопив світовий оптимізм. Індекс "Української біржі"  показує позитивну динаміку. Також є позитивні зрушення з боку держави. Так, Мінфін збирається знижувати ставку на найближчих аукціонах на ОВДП із-за великого попиту як з боку місцевих інвесторів, так і з боку іноземних. Також міністр фінансів заявив, що Україна розглядає новий випуск єврооблігацій, що дійсно повинне допомогти країні, а також підтверджує попит іноземних інвесторів на українські цінні папери. Попутно приплив інвестицій підсилить курс національної валюти, що повинне ще більше підігріти інтерес до місцевих активів та боргів.

 

 

 

 

Література:

 

1.     Гамоля Н. Даром нада // Личный счет.- 2010. -№3. – ст. 42-46

2.     Галицка О. 2300 рекордных пунктов // Экономичиские известия. – 2010. -№46. – ст. 2

3.     www. Liga. Net

4.     www.dengi. ua