Економічні науки/15.Державне регулювання економіки

 

Студентка Поліщук М.В.

Науковий керівник Даценко Г.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Правовий статус державної контрольно-ревізійної служби України в системі фінансового контролю

 

В період ускладнення фінансової обстановки в Україні, збільшення дефіциту державного бюджету перед фінансовим контролем постають нові завдання, які мають бути спрямовані на забезпечення доцільного витрачання бюджетних коштів. З метою забезпечення цілісності державних матеріальних цінностей, зміцнення фінансової дисципліни та бухгалтерського обліку, а також правильного і обґрунтованого витрачання бюджетних коштів у системі фінансового контролю нашої держави сформована нова підгалузь – контрольно – ревізійна служба.

Актуальність теми зумовлена потребами правильного витрачання бюджетних коштів і матеріальних цінностей держави.

Над безпосередніми проблемами фінансового контролю працює багато науковців. Зявилися цікаві наукові роботи О. Дорогих, Л. Савченко, Б. Усач та ін. Проте  правий статус контрольно-ревізійної служби України  в системі фінансового контролю потребує подальшого дослідження, що допоможе нормативному закріпленню її статусу і повноважень.

Метою дослідження є характеристика правового статусу Державної контрольно-ревізійної служба і визначення функцій, які на неї покладені.

Державна контрольно-ревізійна служба України згідно із Законом України Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” визначає напрями здійснення державного контролю. Державна контрольно-ревізійна служба здійснює державний контроль за витрачанням коштів і матеріальних цінностей та виконує такі функції:

- організовує  роботу  контрольно-ревізійних  підрозділів в Республіці   Крим,   областях,  містах  Києві  та  Севастополі  по проведенню  державного фінансового контролю, узагальнюють наслідки державного   фінансового   контролю  і  у  випадках,  передбачених законодавством,  повідомляють  про  них  органам  законодавчої  та виконавчої  влади;

- проводить    у    підконтрольних    установах   ревізії фінансово-господарської   діяльності,  використання  і  збереження  фінансових  ресурсів,  необоротних  та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і  достовірності  бухгалтерського  обліку та фінансової звітності;

- здійснює державний фінансовий аудит виконання державних  (бюджетних)   програм,  діяльності  бюджетних  установ,  суб'єктів  господарювання   державного   сектору  економіки,  а  також  інших суб'єктів  господарювання,  які  отримують  (отримували в періоді, який  перевіряється)  кошти  з  бюджетів  усіх рівнів та державних фондів   або   використовують  (використовували  у  періоді,  який  перевіряється)  державне  чи  комунальне  майно;  

- здійснює  контроль  за  усуненням недоліків і порушень, виявлених  під  час  проведення  державного  фінансового контролю;

- розробляють нормативно-правові акти та методичні документи з  питань  своєї  діяльності [1].

            З метою вдосконалення передумов для належної реалізації покладених на органи ДКРС завдань необхідно забезпечити створення і впровадження єдиної автоматизованої інформаційно – аналітичної системи органів ДКРС; подальшу активізацію роботи з вивчення та впровадження у практику позитивного зарубіжного досвіду з питань державного фінансового контролю;

вичерпність і якісність бази внутрішніх методологічних документів з питань діяльності ДКРС за всіма її напрямами та постійний моніторинг ефективності їх впровадження у практику; оптимізувати структуру і чисельність ДКРС та вдосконалення системи кадрового забезпечення діяльності служби.

            Отже, шляхами до підвищення ефективності фінансового контролю є:

- чітку координацію в часі діяльності КРУ роботою Кабінету Міністрів України, спрямованою на аналіз і переоцінку окремих сфер і питань соціальної та економічної діяльності в системі державного управління.

- дієву взаємодію органів ДКРС з органами виконавчої влади, місцевого самоврядування та правоохоронними органами.

- впровадження у практичну роботу, нарівні з ревізіями та перевірками, аудиту фінансово – господарської діяльності бюджетних установ та аудиту ефективності виконання державних програм з метою оцінки повноти досягнення поставлених цілей.

- широке застосування профілактичних заходів для попередження грубих фінансових порушень.

- проведення постійного моніторингу стану прийняття дієвих управлінських рішень за результатами контрольних заходів [2].

            Таким чином, фінансовий контроль, який здійснює Державна контрольно-ревізійна служба України – це спосіб реалізації фінансової політики держави. Він сприяє створенню умов для фінансової стабілізації. Основна мета діяльності державної контрольно-ревізійної служби - забезпечення інтересів держави. Можливості державної контрольно-ревізійної служби повністю не розкриті і потребують подальшого вивчення. Для належного здійснення цими органами свої повноважень необхідно постійно вдосконалювати не лише форми і методи контролю, а й саму систему державної контрольно-ревізійної служби України.

 

                                                Література:

1.     Кінащук Л.  Роль державної контрольно-ревізійної служби в системі фінансового контролю//Підприємництво, господарство, право. – 2008. - №3. – С.50-52.

2.     Темній С. Становлення і розвиток державної контрольно-ревізійної служби України як фінансового органу держави//Актуальні проблеми економіки. – 2009. - №1. – С.26-29.