Экономические науки / 14.Экономическая теория.

Лівенко Анатолій Іванович

Дніпропетровська державна академія, Україна

 

Фінанси освіти: теоретичний аспект

 

Фінансові відносини – вагомий елемент економічної системи. Вони пов’язані з утворенням, розподілом та використанням грошових ресурсів для задоволення суспільних і особистих потреб, регулювання економічних процесів у суспільстві, проведення економічної та соціальної політики.

Складовою частиною єдиної системи фінансів країни є фінанси освіти, під якими, на наш погляд, слід розуміти економічні відносини, пов’язані з формуванням і використанням фондів грошових коштів, що направляються суспільством на розвиток освіти, підготовку й перепідготовку кадрів.

Фінанси освіти в грошовій формі відбивають головні сторони процесу розширеного відтворення в даній сфері суспільної діяльності і сприяють здійсненню цього процесу відповідно до вимог економічних законів.

Найважливішим питанням щодо фінансів освіти є їх чітке виокремлення в системі економічних відносин. Для цього треба виявити специфіку даної економічної категорії, тобто визначити сукупність ознак, що характеризують і відрізняють фінанси освіти від інших економічних відносин.

Вирішуючи це питання слід шукати не якісь ознаки або одну ознаку, властиві тільки цій економічній категорії, а виходити з того, що фінансам притаманна специфічна сукупність, комбінація ознак, що характеризують їх різні властивості. Тому цій економічній категорії притаманна, на наш погляд, така специфічна сукупність ознак: вартісний (грошовий) характер, обов’язковий зв’язок з формуванням і рухом грошових фондів, можливість однобічного руху вартості, тобто безеквівалентність (на відміну від грошей фінанси, як правило, не віддзеркалюють економічні відносини, базовані на принципі еквівалентності, це означає, що формування і використання грошових фондів не завжди, а точніше майже завжди, не охоплюються дією закону вартості).

Питання про кількість функцій фінансів є дискусійним. Так, проф. Д.А.Аллахвердян [1,c.34], проф.Д.С.Моляков [3,c.13], Н.В.Гаретовський [5,c.25] і багато інших авторів виділяють дві функції фінансів – розподільчу і контрольну. У той самий час не менша кількість учених економістів дотримуються думки про те, що фінансам властиві три функціїї (професор Н.Г.Сичов [6,c.9], професор Е.А.Вознесенський [2,c.117-120;4,c.37-41] та інші). Є й інші думки з даного питання.

Фінансам освіти, на нашу думку, притаманні дві функції.

Процес розподілу (перерозподілу) сукупного суспільного продукту забезпечується, з нашого погляду, двома функціями фінансів, бо економічні відносини, які опосередковують їх створення й використання, різні за своїм характером і складом учасників. Так, при створенні фондів грошових коштів економічні відносини можуть формуватися, наприклад, між освітніми закладами і державою (державний бюджет), промисловими і сільськогосподарськими підприємствами й організаціями, а при їх використанні між освітніми закладами і їх співробітниками, студентами тощо. Це особливо наочно проявляється в процесі використання бюджетних асигнувань, при створенні й використанні спеціальних коштів.

Разом з тим фінансам освіти притаманні значні специфічні риси, не характерні всім фінансам у цілому. Перш за все, це переважання відносин з приводу використання грошових фондів, оскільки процес розподілу в освіті в  першу чергу полягає у використанні грошових фондів, створених поза сферою освіти, а саме при формуванні прибуткової частини державного бюджету. Крім того, фінанси освіти відрізняє переважання централізованих фондів грошових коштів над децентралізованими фондами, при якому останнім відводиться другорядна роль. По суті, децентралізовані фонди грошових коштів є допоміжними джерелами фінансування освіти, і це становище, у кожному разі дотепер, не змінили перетворення у сфері освіти.

Істотні особливості є у формах і методах створення й використання грошових фондів в освіті. Перш за все, формування цих коштів відбувається лише в одній формі – фінансовій. Кредитна форма тут повністю відсутня.

Основою розподільчої функції фінансів освіти є функція використання централізованих і децентралізованих грошових фондів. Завдяки цій функції фінансів забезпечується планове, цільове й ефективне використання коштів, які виділяються на утримання і дальший розвиток освіти. 

Суспільне призначення фінансів освіти в цій функції полягає в забезпеченні  безперебійного і своєчасного фінансування установ освіти, з метою створення найбільш сприятливих економічних умов задоволення потреб суспільства в освіті.

При розподілі національного доходу в освіті формуються фонди заробітної платні, нарахувань на соціальне страхування, коштів на придбання обладнання й інвентарю, покриття поточних видатків, проведення капітального ремонту, стипендіальні фонди, централізовані й децентралізовані фонди капітальних вкладень.

Контрольна функція фінансів освіти реалізується в процесі цільового планомірного фінансування установ освіти і формування фондів позабюджетних коштів. Вона має широкий діапазон дії і використовується як дійовий інструмент підвищення ефективності використання фінансових ресурсів. Фінансовий контроль здійснюється за правильним і своєчасним складанням фінансових планів (планів фінансування), фінансуванням освітніх закладів, цільовим, раціональним і ефективним використанням фінансових ресурсів. Контрольна функція фінансів освіти проявляється також при фінансуванні капітальних вкладень.

Фінансовий контроль у сфері освіти сприяє виявленню й використанню прихованих внутрішньогосподарських резервів, дотриманню режиму економії у витрачанні матеріальних і грошових ресурсів. Контрольна функція фінансів забезпечує можливість суспільства ефективно впливати на процес споживання матеріальних благ в освіті, з метою забезпечення в цій галузі максимальної ефективності використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів.

Розподільча і контрольна функції фінансів освіти органічно пов’язані між собою і поза цим зв’язком не існують. Розподіл ресурсів уміщує в себе елементи контролю. У свою чергу контроль за фінансуванням не можливий без самого фінансування, тобто розподілу.

Розподільча і контрольна функції фінансів освіти виступають як форми економічних зв’язків освіти із загальнодержавними фінансами.

 

 

 

Література:

1.            Аллахвердян Д.А. Финансово-кредитная система СССР. – М.: Мысль, 1982.

2.            Вознесенский Э.А. Финансы как стоимостная категория. – М.: Финансы и статистика, 1985.

3.            Моляков Д.С. Теория финансов социалистических предприятий и отраслей народного хозяйства. – М.: Финансы и статистика, 1986.

4.            Финансы социалистических государств / Под ред. Э.А.Вознесенского.-М.: Финансы и статистика, 1982.

5.            Финансы социалистического общества / Под ред. Н.В.Гаретовского.-М.: Финансы и статистика, 1985.

6.            Финансы СССР / Под ред. Н.Г.Сычева и Б.Г.Болдырева. – М.: Финансы и статистика, 1984.