Любовицька М.П.

Ст.викладач ВП НУБПУ"Бережанський агротехнічний інститут"

Любовицький В.Я.                                                                                                                економіст  Бережанського відділення   ПриватБанку.

 

 

ДО ПИТАННЯ РОЗВИТКУ МОЛОКОТОВАРНОГО РИНКУ В РЕГІОНІ

 

Забезпеченість молочною сировиною є важливим фактором при виробництві молокопродуктів,  недостатня кількість її призводить до зниження ефективності виробництва, до згортання виробництва. Тому не зайвим буде проаналізувати основні показники з розвитку молочного скотарства і зробити певні висновки.

Молочне скотарство,  входить до числа найбільш інтенсивних сільськогосподарських галузей. Воно вимагає значних матеріальних і трудових затрат. Незважаючи на негативні тенденції, які охопили молочне скотарство в останні роки, воно продовжує займати важливе місце в економіці аграрного сектору.

Вивчення розвитку галузі скотарства передбачає визначення наявності поголів'я корів в господарствах, їх продуктивність та валове виробництво молока.

При відродженні і розвитку виробництва конкурентоспроможної продукції молочного скотарства в ринкових умовах необхідно враховувати грунтово-кліматичні, економічні, соціальні та екологічні умови. Однак, в опублікованих роботах вітчизняних учених поки що не в повній мірі висвітлюються удосконалення розвитку молочної  галузі з урахуванням регіональних особливостей господарювання, формування інтегрованих молоко продуктових підкомплексів, обґрунтування прогнозних параметрів виробничого потенціалу молочного скотарства в умовах пореформеного його розвитку. Це вказує на необхідність розширення і поглиблення досліджень проблеми підвищення ефективності виробництва молока і його промислової переробки.

Основним питанням розвитку галузі молочного скотарства на майбутнє залишається підвищення продуктивності худоби, бо це є економічно найбільш доцільним з точки зору використання ресурсів у галузі. Але значним резервом для підвищення ефективності молочного скотарства є також удосконалення структури стада. Від питомої ваги корів у стаді залежать валовий вихід продукції, інтенсивність відтворення стада. З підвищенням даного показника одержують значно більше ремонтного молодняку. Це, у свою чергу, створює сприятливі умови для вибраковки всіх малопродуктивних тварин і формування бажаного складу стада. Крім того, створюються передумови для одержання більшої кількості м'ясного молодняку .Об'єм виробництва молока залежить від двох основних факторів - поголів'я корів та їх продуктивності.

      Значним резервом для підвищення ефективності молочного тваринництва є удосконалення структури стада. Від питомої ваги корів у стаді залежать валовий вихід продукції, інтенсивність відтворення стада і формування бажаного складу стада . В Тернопільській області виробництво продукції тваринництва за останні роки зменшилося в декілька разів.

У цілому 2009 рік для сільськогосподарських підприємств Тернопільщини  виявився не­сприятливим в економічному плані. Рівень регіональної збитковості становив -7,7 %. Наприклад, для здійснення в галузі простого відтворення, як вважають учені—еконо­місти, необхідно утримувати поріг на рівні 5 % галузевої рентабельності. Це ще раз підтверджує тезу про рівень недосконалого розвитку ринкової системи сьогодні.

При підвищенні продуктивності корів спостерігається чітка тенденція росту вироб­ничих витрат на голову. Так, продуктивність корів  4000кг порівняно з 2500 кг, досягається рівнем виробничих витрат, які більші на 126 %, при цьому приріст рента­бельності становить 22 %.

     Щільність корів у господарстві  становить- 16,3  корів на 100га сільськогосподарських угідь.

     Виробництво молока по області  на 100га сільськогосподарських  угідь  становить 36,8% порівняно з господарством ,тобто на 231ц молока менший показник  по області;

В ході вивчення динаміки  економічної ефективності виробництва молока слід відмітили, що відбувається тенденція зменшення середньорічного надою від однієї корови на 1816 кг молока проти 2005 року, що за собою веде  збільшення витрачання кормів на 1 ц молока на -0,6 к.од.

Незадовільний за кількістю та якістю рівень забезпечення тваринництва кормами.

Тепер, коли тваринництво в Україні є збитковим, ряд дослідників висувають пропозиції щодо подальшого нарощування обсягів виробництва молока,  шляхом годівлі через заміну натуральних кормів замінниками концентратів.

Список використаної літератури.

1.    Березівський П.С. Економічна ефективність скотарства та шляхи її підвищення. - Львів: „Українські технології", 1998.- 156 с.

2.    Гавриленко М.С. Годівля високопродуктивних молочних корів/ Асоціація фермерів України, інститут розведення та генетики УААН.- К.: Міжнародна фінансова агенція, 1998.- 57 с.

3.    3.Глущенко Д. Організаційно-економічні основи підвищення ефективності кормовиробництва.- 2000.- №9-10.- с. 29-31.

4.Голик М.А. Підвищення ефективності тваринництва.- К.: Урожай, 1981.-104с.

5.Палкін Г. Сучасні технології годівлі корів. Пропозиція 2001. № 11 с. 78 - 79.