Економічні науки/9. Економіка промисловості

Завгородня І. В.

Одеська національна академія харчових технологій

Проблеми молочної промисловості  та перспективи розвитку

         Молочна промисловість належить до провідних у харчовій і переробній галузі, яка формує достатньо привабливий за обсягами ринок. Молоко та молочні продукти сьогодні є одними з основних цінних продуктів харчування, які багаті білками, незамінними амінокислотами, мікроелементами, вітамінами та іншими корисними речовинами.          Вітчизняний ринок представлений чималим асортиментом молочної продукції (понад 250 видів), до складу якої входять продукти сметанні, йогурти, сири тверді сичужні, сирки солодкі та різноманітна кисломолочна продукція. В останній час спостерігається зростання виробництва  кисломолочних продуктів. Даний ринок один із найперспективніших сегментів молочної галузі. Основними асортиментними позиціями кисломолочної групи є кефір, йогурт та сир. Велика кількість йогуртів із різними харчовими інгредієнтами, такими як полуниця, банан, персик, груша, тощо, дозволяють задовольнити потребу кожного споживача. Ця продукція є конкурентоспроможною та користується попитом не тільки на вітчизняному ринку, а й за межами України.

         Проблема якості молока та молочних продуктів, не зважаючи на великий попит, є однією з головних та болючих проблем галузі, якій слід приділяти  особливу  увагу. Вона пов’язана, головним чином, з недодержанням технологічних дисциплін при виробництві продукції, при контролі продукції за показниками безпеки, при проведенні обов’язкових робіт по державній сертифікації продукції (незадовільне  маркування, виробництво продукції з порушенням рецептури, невідповідність продукції за фізико-хімічними показниками).

         Обмежена кількість молока в країні спонукає  підприємців зменшувати  використання сировини у готовій продукції та вводити нові продукти, які допомагають зменшити  використання молока. Так, на вітчизняному ринку виникли нові жирові продукти, що отримали назву “спреди”, які пропонуються як замінники вершкового масла і виготовляються на підприємствах молочної та олійно-жирової промисловості.  А.В. Твердохліб [3] аналізує та порівнює два нових жирових продукти, які відрізняються за принципами організації технологічного процесу виробництва спредів, а саме станом жирової фази у вихідній сировині, методом внесення немолочних жирів. Але у підсумковому варіанті виготовляються продукти належної якості за встановленими показниками.

         Виходячи із позицій, що на сьогодні молоко в нашій країні визначається як соціальний продукт (після хлібобулочних виробів), необхідно як кількісно забезпечити населення вітчизняного ринку молочними товарами, так і гарантувати споживачу належну якість та безпеку. Це можна зробити завдяки державному регулюванню молочної галузі України, яке забезпечує внутрішнє та зовнішнє споживання молочних продуктів. Відносини, які виникають під час виробництва, транспортування, переробки, зберігання та реалізації, вивезення на митну територію та вивезення з митної території України молока, молочної сировини та молочних продуктів, регулюється Законом України ”Про молоко та молочні продукти” від 2004 року із внесенням доповненнями у 2006 році [5].

         Одним із шляхів покрашення якості і конкурентоспроможності молочної продукції, що і веде до зміцнення галузі, – є об’єднання підприємств - виробників молочної продукції з приватними малими фермами та господарствами населення. Досвід зарубіжних країн свідчить, що інтеграція у молочній галузі – це об’єктивний процес, який пов'язаний з необхідністю підвищувати ефективність товарного виробництва та конкурентоспроможності молочної продукції, як на внутрішньому, так і на світових ринках. У розвинутих країнах, таких як Великобританія, Данія, Італія [7,] стадії виробництва, переробки та реалізації продукції  поєднуються у єдиному комплексі. Завдяки інтеграції молочні підприємства забезпечать себе якісною сировиною та підвисять ефективність товарного виробництва,  що надасть змогу зміцнити свої позиції як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках.

         Без розвитку переробної галузі, без орієнтації на виробництво продукції з контрольованою якістю та помірними цінами в молочній галузі немає майбутнього.

         Література:

  1. Касянчук В. Проблеми безпечності української молочної продукції / / Продукты & Ингредиенты. - 2008.- №5. - С.54-56.

  2.Якубчак О.М. Вимоги до молока, що використовується для виробництва сирів / / Продукты & Ингредиенты. - 2008. - 10. - С.41.

  3.Твердохлеб А.В. О производстве спрэдов с точки зрения маслодела  / / Продукты & Ингредиенты. - 2008. - №5. - С.64-67.

  4.Орлов І. Ароматизатори для молочних продуктів / / Продукты & Ингредиенты. - 2008. - 10. - С.49.

  5. Про молоко та молочні продукти: Закон України від 24.06.04, № 1870- VI.

  6. Лакішник О.В. Стан і перспективи експорту молока та молокопродуктів / / Економіка АПК. 2008.- №5. – С.136-141.

  7. Васильчак С.В. Формування ринку молока в Європейському союзі: уроки для України /С.В. Васильчак  / / Економіка АПК – 2005. - №5 - С.139 – 143.