Економіка / Фінансові відносини

 

Коробка І.М.

Науковий керівник Бохенко О.С.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Бюджетування як елемент фінансового планування на підприємстві

 

Ключові слова: Бюджетування, планування, фінансовий контроль

Вступ. Сьогодні конкуренція на ринку настільки сильна, що для успішної роботи компаніям доводиться випереджати своїх конкурентів не тільки за рівнем технологій і показникам основної операційної діяльності, але за якістю систем керування. Застава оперативного регулювання будь-якої системи – своєчасна доставка інформації про оточення в ньому керованого об'єкта до центра ухвалення рішення. Забезпечити керівників компанії своєчасною інформацією можливо у разі застосування технології бюджетного управління.

Постановка проблеми. Ринкові умови господарювання потребують ефективніших підходів до управління підприємством. Ефективність находить відображення в фінансових результатах роботи підприємства, їх досягнення є однією важливою задачею діючої системи управління. На багатьох українських промислових підприємствах сьогодні відсутня ефективна система управління, що підтверджують показники їх діяльності. Зміна принципів управління в останні роки обумовила актуальність проблеми розвитку бюджетування в Україні. Це зумовлює необхідність створення адаптованих до вітчизняних умов принципів бюджетування підприємства.

Аналіз досліджень та публікацій. Протягом останніх років теоретико–практичним аспектам бюджетування присвячена значна кількість публікацій. Вагомий внесок в дослідженні принципів бюджетування зробили такі вітчизняні та зарубіжні науковці: Т.Г. Бень, С.Б. Довбня, О.О. Терещенко, А.Ю. Харко, А.М. Кармінський, Є.І. Сапожніков, Д. Хан та інші. Але використовувати західні концепції без їх адаптації до вітчизняних умов господарювання є недоцільним через наявність низки істотних національних особливостей менеджменту, системи обліку й звітності, рівня інформаційного забезпечення.

Мета дослідження. Метою дослідження є уточнення і розвиток теоретичних положень, розроблення методичних та організаційних рекомендацій щодо використання бюджетування.

Результати дослідження. На жаль, однозначного тлумачення терміна «бюджетування» немає, в літературі зустрічається багато схожих визначень, які підкреслюють різні сторони цього процесу. Бюджетування це технологія управління бізнесом на всіх рівнях компанії, що забезпечує досягнення її стратегічних цілей за допомогою бюджетів на основі збалансованих фінансових показників. Це технологія фінансового планування, обліку і контролю доходів і видатків, одержуваних від бізнесу на всіх рівнях управління [1, с.161]. Бюджетування слід застосовувати тоді, коли керівники і власники компанії прагнуть отримувати більш точну, оперативну і структуровану інформацію про діяльність компанії; коли виникає необхідність пошуку шляхів побудови раціональної структури витрат, зниження витрат на одиницю продукції та за групами продукції; при реструктуризації компанії; при виникненні касових провалів і дефіциту коштів.

Бюджетування – це управлінська технологія, основа фінансової дисципліни. Воно використовується для підвищення відповідальності керівників різного рівня управління за фінансові результати, досягнуті очолюваними ними структурними підрозділами [2, с.3].

З іншої сторони, бюджетування – це процес колективний, який дає змогу погодити діяльність підрозділів усередині підприємства і підпорядкувати її загальній стратегічній меті. Завдання бюджетного планування полягає в обґрунтуванні та розширенні річного плану господарської діяльності підприємства з метою усунення непередбачуваних змін, які виникають у процесі його діяльності, визначенні координації дій між окремими його ланками для уникнення прийняття неузгоджених рішень, підвищенні ефективності управлінського контролю щодо вилучення неефективних чинників, а також, оцінки вкладеної праці, дій та прийнятих рішень керівництвом підприємства.

Бюджетування – це частина управлінського обліку й загальної технології управління, що забезпечує підприємствам можливість отримати переваги перед конкурентами через створення ефективної системи управління ресурсами.

Сутність бюджетування полягає у плануванні діяльності підприємства відповідно до встановлених цілей, яке втілюється в конкретних показниках бюджетів, спрямованих на виконання конкретних завдань.

В основі побудови системи бюджетів підприємств повинні лежати науково-обґрунтовані принципи тому, що вони визначають характер та зміст діяльності підприємства, створюють умови для їх ефективної роботи і зменшується можливість впливу негативних факторів на процес виробництва та реалізації продукції.

Бюджетне планування на підприємстві складається з трьох етапів:

1) підготовка до планування;

2) планування – розроблення бюджетів;

3) контроль за виконанням бюджетів.

Бюджетування, на відміну від традиційних способів управління, ефективніше впливає на формування фінансових ресурсів, рух коштів і на фінансово-господарські результати внаслідок оперативнішого отримання інформації, яка є значною аналітичною цінністю для прийняття управлінських рішень. Сьогодні бюджет є невід’ємною частиною прогнозування та контролю основних показників діяльності підприємства, це інструмент бізнесу, технологія планування, обліку та контролю коштів і фінансових результатів.

Позитивними результатами впровадження бюджетування на підприємстві будуть: покращення фінансових результатів на основі управління прибутком і витратами, раціональніший розподіл і використання ресурсів, оптимізація витрат і впровадження оперативного контролю за постійними та змінними витратами; поліпшення платоспроможності підприємства на основі ефективного управління грошовими потоками; чіткість та цілеспрямованість діяльності організації, ритмічність та безперервність виробничо-господарських процесів; підвищення якості та оперативності прийняття управлінських рішень; узгодження, координація дій окремих підрозділів (філій, відділень та ін.) і відділів підприємств, а також окремих напрямів діяльності для досягнення поставлених глобальних завдань; поліпшення процесів комунікації на підприємстві; можливість стимулювання персоналу [3, с.105].

Прискорений економічний розвиток та жорстка конкуренція спонукають керівництво сучасних українських компаній все більше використовувати бюджетування у своїй діяльності. Сьогодні воно, в основному, виконує функцію інструменту управління рухом коштів, який дає можливість оперативно контролювати ліквідність компанії та максимально ефективно планувати грошові кошти. Однак, бюджет, з точки зору реалізації контрольної функції, має можливість стати найважливішою складовою внутрішнього контролю, яка здатна охарактеризувати і створити об’єктивну основу оцінки результатів діяльності підприємства.

Висновки. Бюджетування – це, з одного боку, процес складання фінансових планів і кошторисів, а з іншого – нова система фінансового планування, управлінська технологія, призначена для вироблення й підвищення фінансової обґрунтованості ухвалених управлінських рішень. Процес бюджетування на підприємстві може розглядатися і вивчатися як окрема система управління фінансами. Таким чином, планування бюджету і контролю за витратами за допомогою системи бюджетування необхідне в сучасних економічних умовах. Бюджетування являє собою ефективний інструмент управління компанією. Щоб його використовувати, необхідно оволодіти методикою бюджетування, знати основні етапи його організації в компанії та типові помилки, які можуть виникати на шляху впровадження цієї методики.

 

Список літератури.

1.                Міньковська М.В. Аспекти бюджетування: переваги та недоліки, успіхи та помилки // Економіка промисловості. – 2008. - №4. – С. 161-167

2.                Федосова В.М. Сутність і проблематика бюджетування: українські реалії // Фінанси України. – 2008. - №1. – С. 3-23

3.                Шумило Ю.О. Бюджетування як важливий елемент операційного планування // Актуальні проблеми економіки. – 2007. - №7. – С. 105- 111