Яковишина Н.А, Шпильова Д.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Фінансова звітність: проблеми і завдання уніфікації з міжнародними стандартами

Актуальні проблеми економіки не можна вирішувати, не вдосконаливши системи бухгалтерського обліку. Саме бухгалтерський облік формує інформаційну базу та дає змогу оперувати необхідними даними при прийнятті рішень.

В Україні відбуваються складні процеси реформування бухгалтерського обліку, зумовлені інтеграцією країни до ЄС. Тому, нагальною є проблема приведення національної системи бухгалтерського обліку до міжнародних стандартів. Це викликано бажанням багатьох компаній отримати корпоративну прозорість, яка відкриє доступ до міжнародних ринків капіталу, приведе до розширення зовнішньоекономічних зв'язків, полегшить вільний рух капіталу на європейських ринках. Зазначена проблема актуальна для всіх країн світу, особливо для України, оскільки бухгалтерський облік є необхідним засобом ведення міжнародного бізнесу й формування сучасної економічної політики.

Проблема приведення систем обліку до міжнародних стандартів досліджується вже кілька десятків років. Цій проблемі присвятили свої наукові праці вчені-економісти: свідчать імена відомих наукових світил, які присвятили їй свої наукові праці: В. Массаковський, Д. Александер, А. Бриттон, А. Йориссен, С. Голов, Я.В. Соколов і багато інших.

Проте окремі теоретичні, організаційні, практичні, нормативно-правові й інші аспекти гармонізації національного бухгалтерського обліку та фінансової звітності України з міжнародними стандартами в сучасних умовах розвитку національної економіки вивчені недостатньо. Насамперед це стосується приведення бухгалтерського обліку та фінансової звітності до міжнародних стандартів.

Метою даної статті є поглиблення теоретичних та розробка методичних засад і практичних рекомендацій щодо вдосконалення бухгалтерського обліку, фінансової звітності в Україні у контексті гармонізації з міжнародними стандартами фінансової звітності.

Проведений аналіз публікацій дає змогу стверджувати, що бухгалтерський облік та фінансова звітність в Україні зазнали значних змін, проте розпочатий процес реформування ще продовжується.

Розглянемо поняття фінансової звітності та проведемо порівняльний аналіз з визначеннями зарубіжних дослідників.

У Законі України «Про бухгалтерський облік» та у П(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» дається наступне визначення : «фінансова звітність  - це бухгалтерська звітність, яка дає інформацію про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період». [1] Тобто, фінансова звітність складається на основі даних бухгалтерського обліку для задоволення потреб певних користувачів. Це означає, що законодавчі акти розділяють ці два поняття, при чому так, ніби фінансова звітність є складовою бухгалтерської.

Дане питання є досить спірним, оскільки інші науковці не розрізняють ці поняття. Наприклад, Чебанова Н.В., вважає, що фінансова звітність  - це документи, які містять інформацію про фінансовий стан, результати діяльності, про рух грошових коштів підприємства за звітний період. [4]

За словами Л. Волинець, фінансова звітність – це структуроване подання інформації про фінансовий стан та фінансові результати діяльності підприємства. [2]

Отож серед вітчизняних науковців немає єдиної думки щодо визначення поняття фінансової звітності.

У міжнародних стандартах під терміном «фінансові звіти загального призначення»,  розуміють фінансову звітність, і визначаються вони, як звіти, що відповідають потребам користувачів, які не можуть вимагати звітів, складених з урахуванням їхніх конкретних інформаційних потреб. [3]

На нашу думку, фінансова звітність – це система узагальнюючих показників бухгалтерського обліку, які надають користувачам інформацію про фінансовий стан, результати діяльності, рух грошових коштів за звітний період, і на основі яких користувач приймає відповідне управлінське рішення.

За своєю сутністю міжнародні стандарти є компромісом між провідними системами обліку. Вони сприяють виходу на міжнародні ринки капіталу. Сьогодні, законодавством України, ще не визначено шлях впровадження міжнародних стандартів, проте є досить зрозумілим те, що копіювання розвинутих систем обліку може призвести до негативних наслідків у національному бухгалтерському обліку.

Намір України стати повноправним учасником ринкових процесів у світі та повноправним членом ЄС вимагає від неї створення прозорої та зрозумілої для всього світу системи контролю за діяльністю суб'єктів господарювання.

Принциповою основою переходу на міжнародні стандарти, перш за все, повинно бути визнання загальних принципів підготовки та складання фінансової звітності, що сформульовані в окремому документі, який не є стандартом і не містить обов’язкових вимог і рекомендацій.

Вже проведено значну роботу в цьому напрямі, а саме: Кабінетом Міністрів України затверджена програма реформування системи бухгалтерського обліку, яка передбачає запровадження МСФЗ на підприємствах і організаціях країни, «посилена роль Міністерства фінансів у формуванні політики у сфері бухгалтерського обліку та звітності про виконання бюджету, створюються правові основи для проведення реформ у сфері бухгалтерського обліку у державному секторі відповідно до міжнародних стандартів.

Одним із інструментів визначено запровадження інституту державних бухгалтерів із покладенням на них повноважень і відповідальності за ведення бухгалтерського обліку та складання звітності.

На нашу думку, розробка заходів щодо приведення національної системи бухгалтерського обліку до міжнародних стандартів вимагає вивчення досвіду впровадження міжнародних стандартів країнами з перехідною економікою.

Першочерговим завданням реформування бухгалтерського обліку та фінансової звітності є підготовка високопрофесійних фахівців з бухгалтерського обліку.

Саме від них залежить ефективність усіх заходів, які будуть проводитись у процесі названих перетворень. Обмежена кількість навчальних центрів та досить висока вартість навчання стримують цей процес і ускладнюють шлях розв’язання проблеми. Тому доцільна розробка державної програми та підвищення кваліфікації професійних бухгалтерів.

Одним із дієвих чинників, який здатен реалізувати програму переходу фінансової звітності на міжнародні стандарти є співробітництво із аналогічними професійними організаціями країн - членів Євросоюзу, які вже мають досвід впровадження МСФЗ і можуть ним поділитись.

Однак, попереду ще багато роботи в напрямі реформування національного бухгалтерського обліку та приведення фінансової звітності до міжнародних стандартів і проведення цієї роботи вимагає подальших досліджень у різних напрямках.

Список використаних джерел:

 

1.                     Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996 – ХІV // Бухгалтерський облік : збірник систематизованого законодавства / Уклад. Я. Кавторєва., В. Кузнєцов. 14 вид. – Х.:Фактор, 2007.- 704 с.

2.                     Волинець Л. Задачи и сфера применения МСБУ 1 //Современный бухгалтер. - № 24. – 2006. – 444 с.

3.                     Голов С. Міжнародні стандарти фінансової звітності: сучасний стан та застосування // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. – № 8-9. – С. 88-100.

4.                     Чебанова Н.В., Чупир Т.Я., Василенко Ю.А. Фінансова звітність підприємства. – Х.:Фактор, 2006. - 444 с.