Сибiрьова А.Ю., Юдiна К. К.

Донецький нацioнальний унiверситет економiки i торгiвлi iм. М.I. Туган-Барановського

АНАЛІЗ ДОСТАТНОСТІ ГРОШОВИХ ПОТОКІВ КОМЕРЦIЙНОГО ПІДПРИЄМСТВА В КОНТЕКСТІ УПРАВЛІННЯ НИМИ

У сучасних умовах господарювання, коли, з одного боку, існує обмеженість фінансових ресурсів та, з іншого, потреба господарюючих суб’єктів в них особливо актуальною постає проблема ефективного управління фінансовими ресурсами на підприємстві, зокрема управління грошовими потоками.

Про актуальність проблеми свiдчить  важливiсть та необхiднiсть управління грошовими потоками на підприємстві, а саме дослідження значення достатнього обсягу грошових потоків на підприємстві як передумови ефективної його діяльності. Це також пiдтверджує велика кількість публікацій та досліджень на дану тему як вітчизняних, так і зарубіжних вчених, серед яких  Поддєрьогін А.М., Надточій С.І, Кожем’якіна С.М., Єфремов С.М., Вінц Ю.О., Ю. Брікхем, С. Росс, Р. Брейлі та ін.

Метою статті є дослідження значення аналізу достатності грошових потоків на підприємстві та управління ними для здійснення ефективної господарської діяльності та обґрунтування заходів щодо стимулювання збільшення вхідних  грошових потоків, зменшення вихідних грошових потоків та їх збалансування.

Здійснення практично всіх видів діяльності на підприємстві породжує рух грошових коштів у формі надходжень і витрат. Цей рух являє собою безперервний процес і визначається як грошовий потік.

Положення (стандарт) бухгалтерського обліку № 4 „Звіт про рух грошових коштів” визначає, що грошовий потік являє собою надходження і вибуття грошових коштів та їх еквівалентів. Грошовими коштами визнаються готівка, кошти на рахунках у банках та депозити до запитання. Еквіваленти грошових коштів – короткострокові високоліквідні фінансові інвестиції, які вільно конвертуються у певні суми грошових коштів і які характеризуються незначним ризиком зміни їх вартості [1].

На виробничих підприємствах переважно більшу частину вхідного грошового потоку складає виручка від реалізації продукції, а вихідного – операційні витрати. Статистичні дані свідчать про те, що обсяг виручки малих підприємств за 2009 рік склав 99940,4 млн.грн., а операційні витрати – відповідно 95578,6 млн.грн., що свідчить про достатність грошових потоків на даних підприємств за умов незначної частки інших складових вихідного грошового потоку[2].

Особливо слід враховувати поділ грошових потоків за видами діяльності. Аналіз грошових потоків за видами діяльності, з точки зору забезпечення ефективності управління грошовими потоками підприємства, є одним з найбільш важливих, оскільки керована зміна грошового потоку по операційній, інвестиційній чи фінансовій діяльності підприємства в найбільшій мірі може вплинути на значення загального чистого грошового потоку підприємства, а як наслідок – на фінансовий стан [3, 41-49].

Управління грошовими потоками слід розглядати як послідовний процес постановки завдань та їх виконання, котрий включає реалізацію таких етапів: планування та прогнозування грошових потоків і складання відповідних внутрішніх фінансових документів (бюджет грошових потоків, а також плановий звіт про рух грошових коштів, платіжний календар та ін.);складання бюджету грошових потоків, що є невід’ємною складовою системи бюджетів на підприємстві та його дотримання при здійсненні операційної, фінансової та інвестиційної діяльності;контролінг виконання бюджету грошових потоків та планових показників звіту про рух грошових коштів;корегування планових величин відповідно до зміни зовнішніх і внутрішніх умов реалізації бюджету грошових потоків [4, 119-127].

Управління грошовими потоками – це процес прийняття ефективних управлінських рішень, що поєднують у собі досвід професіоналів та певні умови, що складаються в конкретний момент часу і потребують вирішення оперативних і стратегічних завдань [5, 267-270].

Даний процес переслідує ряд цілей, а саме забезпечення достатнього рівня ліквідності та платоспроможності на підприємстві, оптимізацію інвестиційних грошових коштів, забезпечення ефективності використання обмежених грошових ресурсів, скорочення витрат підприємства, пов’язаних з управлінням грошовими потоками на підприємстві, забезпечення потреби підприємства у капіталі для фінансування операційної, фінансової та інвестиційної діяльності тощо.

Таким чином, однією з передумов ефективного управління грошовими потоками є аналіз грошових потоків, на основі результатів якого робиться висновок про достатність, оборотність, ефективність грошових потоків на підприємстві. Аналіз достатності грошових потоків включає розрахунок певних показників, зокрема розраховують коефіцієнт Бівера, коефіцієнт ліквідності грошового потоку, коефіцієнт достатності чистого грошового потоку, термін повернення боргів, коефіцієнт покриття відсотків за кредит, коефіцієнт реінвестування чистого грошового потоку.

Аналізуючи дані показники, можна дійти висновку про здатність підприємства погашати свої зобов’язання перед зовнішніми кредиторами, по сплаті боргу, відсотків за кредит, здатність формувати приріст запасів, виплачувати необхідний розмір дивідендів, термін, що необхідний підприємству для повернення боргів тощо. Результати аналізу є основою для прийняття відповідних заходів щодо регулювання достатності грошових потоків на підприємстві.

У процесі аналізу достатності та управління грошовими потоками на підприємстві необхідно виявити фактори, які справляють позитивний або негативний вплив на результати діяльності підприємства та на формування грошових потоків.

Управління грошовими потоками на підприємстві передбачає виявлення причин дефіциту грошових коштів на підприємстві, тобто факторів, що спричиняють недоотримання необхідної суми вхідних грошових потоків та факторів, які впливають на збільшення вихідних грошових потоків з метою нейтралізувати їх вплив.

Виходячи зi сказаного, можна зробити висновок, що в  сучасних умовах господарювання особливо актуальним для підприємств стає питання управління грошовими потоками на підприємстві, які є фактично матеріальною основою фінансового менеджменту. При здійсненні управління грошовими потоками на підприємстві важливим є розробка заходів по стимулюванню збільшення чистого грошового потоку на підприємстві від кожного з видів діяльності. До таких заходів належать: раціоналізація асортименту продукції; продаж або здача в оренду необоротних активів; оптимізація джерел формування капіталу підприємства; залучення зовнішніх джерел короткострокового фінансування; реструктуризація дебіторської заборгованості у фінансовий інструмент, вжиття інших заходів по стимулюванню збуту власної продукції, оптимізація дивідендної політики, оптимізація витрат на підприємстві, відстрочка платежів за зобов’язаннями; використання знижок постачальників; перегляд програм інвестицій; податкове планування тощо.

При управлінні грошовими потоками слід враховувати і те, що поява надлишкових  грошових коштів теж потребує прийняття відповідних ефективних управлінських рішень, які давали б змогу уникнути втрат підприємства, пов’язаних із знеціненням грошей.  

 

Список використаних джерел

 

1. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 “Звіт про фінансові результати” : Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 №87// Все про бухгалтерський облік. - 2007.-№18 (1295).

2. www. ukrstat. gov. ua

3. Надточій С.І. Загальна оцінка грошових потоків підприємства як основа управління ними // Формування ринкових відносин. - 2006. -  №5. – С. 41-49.

4. Поддєрьогін А.М., Невмержицький Я.І. Ефективність управління грошовими потоками підприємства // Фінанси України. - 2007. -  №11. – С. 119-127.