Глєбова І.А.

Національний технічний університет України “КПІ”

 

Дистанційне навчання в Україні: сучасний стан, досвід та перспективи розвитку

 

Комп’ютерні телекомунікації зараз – не тільки самий новий, але й найперспективнійший вид телекомунікацій.Під телекомунікацієй в міжнародній практиці розуміють ”передачу будь-якої інформації на відстані за допомогою технічних засобів (телефона, телеграфа, радіо, телебачення і т. п. ”).

За комп’ютерної підтримки через систему телекомунікаційних мереж здійснюється дистанційне навчання (ДН).Воно грунтується на широкому використанні в навчальному процесі електронної пошти та всесвітніх мереж (Інтернету, Freenet та інш.).Ця нова форма надання освіти, яка дозволяє бажаючим одержати знання в будь-якій галузі без постійного відвідування навчального закладу, набула широкого розповсюджування в країнах Заходу та стрімко розвивається в Росії.Результати досліджень із загальних аспектів ДН(О.М. Довгялло,Є.С.Полат, P.I.Hefzallah, B.Holmberg, D.Keegan та ін.) та окремих питань навчанняІМ з використанням телекомунікаційних технологій  свідчить про наявність значного потенціалу та перспективність впровадження нових інформаційних технологій

 з метою підвищення ефективності та якості навчання ІМ.В Україні на шляху організації дистанційної форми навчання робляться перші спроби, відсутні методичні розробки стосовно методів та форм організації навчальної діяльності в дистанційному середовищі учнів різних вікових груп та з різними цілями навчання ІМ.У методичній літературі України та Росії недостатньо уваги приділяється питанням технології розробки дистанційних курсів, а опис досвіду й методики роботи в дистанційному середовищі стосується організації телекомунікаційних проектів і курсів підвищення кваліфікації викладачів та спеціалістів інших галузей (Ю.М.Богачков, М.Ю.Бухаркіна, М.В.Моісєєва).

Проведені наукові дослідження показали, що ДН, яке характеризується

- фізичною віддаленістю студентів від викладача;

- впливом навчального закладу;

-використанням технічних засобів для об’єднання викладача і студента;

- забезреченням двосторонньої комунікації між учасниками навчального процесу;

- можливістю переодичних зустрічеу у педагогічних і соціальних цілях;

- участю в індустріалізованій формі освіти (D.Keegan),

відповідає вимогам щодо рівня відкритості, масовості, гнучкості, ресурсомісткості, інтерактивності, індустріалізації навчального процесу.

Проведений аналіз стану інформатизації навчального процесу в системі вищої технічної освіти виявив, що на сьогоднішній день склалися певні передумови для впрвадження ДН англійської мови  у ВТЗО.Рівень комп’ютерізації та програмного забезпечення технічних ВЗО та університетів дозволяє надати студентам доступ до користування телекомунікаційними мережами.Крім того в ході дослідження встановлено, що студенти технічних спеціальностей ВТЗО мають достатньо високий рівень комп’ютерної грамотності та інформаційної освіченості і виявляють готовність до застосування нових технологій навчання.

Специфічні риси дистанційного навчального середовища (гнучкість, ресурсомісткість, індивідуалізованість, інтерактивність) викликають зміни в характері взаємод ії між студентом та викладачем, що, в свою чергу, призводить до нового розподілу їх функцій порівняно з традиційним навчанням.Студент у процесіДН опановує активну форму діяльності, отримує нові засоби доступу до інформації.В таких умовах набуває розвитку самостійність студента шодо керування процесом навчання і контролем за його результативністю.В умовах ослаблення керуючого впливу на діяльність студента в ДН викладач перетворюється на консультанта, організатора ефективного навчального середовища(Z.Berge,M.Collins), здобуває більше можливостей для організації творчих проектів,стимулюючи самостійність мислення студентів.

Технологгія розробки ДНК складається з послідовних етапів підготовки.ю створення. програмування, перевірки та редагування матеріалів.На етапі підготовки визначається контингент студентів, цілі та зміст навчання, одномовність /двомовність курсу, технологія та технічні засоби, які використовуються.Слід повною мірою використати технологічні можливості комп’ютера і телекомунікаційних мереж, враховуючи вимоги щодо оформлення екрана, формулювання інструкцій, режиму надання студенту допомоги і додаткової інформації.Під час створення курсу необхідно спиратися на принципи навчвння ІМ і організації ДН.Зокрема при розробці ДНК включеного типу доцільно виходити із принципу взаємозв’язку змісту роботи студентів у дистанційному курсі з тематикою аудиторних практичних занять.Керуючись економічними.ю технічними та методичними чинниками, належить здійснити відбір серед різних видів навчальних матеріалів та засобів: друкованих матеріалів (текстів і практичних завдань), мультимедійних (комп’ютерізованих аудіо-візуальних) засобів, гіпертексту, засобів “підтримки” (комп’ютерних конференцій, телекомунікаційних проектів).Після цього слід визначити структуру курсу , впорядковати систему вправ, визначити форми зворотнього зв’язку та контролю.По завершенню етапу укладання курсу треба скласти алгоритм курсу і здійснити цого програмування.На етапі перевірки треба провести випробування курсу.На підставі виявлених під час випробування недоліків належить здійснити редагування курсу, виправлення помилок, налагодження ефективності зворотнього зв’язку тощо.

Створений автором  Муліною Н.І. ДНК ‘Distant English for Students of Technical Universities and Colleges’ має інтегрований характер і складається з блоків.Навчальний блок включає багатомодульний навчальний курс.Комунікативний блок надає можливість студенту вести діалог з викладачем засобами електронного зв’язку, а також спілкуватись з усіма бажаючими в межах дискусійного форуму.Інформаційно-довідковий блок містить довідник і додаток.

Навчання англійськоі мови із залученням ДНК включеного типу будується циклічно..Кожному навчальному циклу відповідає модуль курсу.Цикл складається з трьох етапів- настановчого аудиторного заняття, дистанційного періоду работи та підсумкового аудиторного заняття.Співвідношення тривалості аудиторноі роботи та підсумкового аудиторного заняття становить 1:2.На аудиторних заняттях відбувається усне обговорення теми модуля, проводеться підведення підсумків роботи та оцінка діяльногсті студентів з боку викладача.Під час роботи з ДНК студенти здійснюють навчально-тренувальну, інформативну та комунікативну діяльність.

Експерементувальне навчання з метою перевірки модуля ”Elementary Particles" ДНК включеного типу ”Distant English for Students of Technical Universities and Colleges” показало посильність та доступність розробленого модуля для студентів четвертого курсу технічних спеціальностей університету.Нова форма організаціі навчання сподобалася студентам, про що свідчать спостереження та результати післяексперементувального анкетування.

Експерементальне навчання проходило в листопаді-грудні 1999 року на базі Сумського державного університету.Його учасниками були 15 студентів четвертого курсу технічних спеціальностей. які вивчають англійську мову як дисциплину за вибором.Експерементальним матеріалом був складений модуль ”Elementary Particles” ДНК включеноготипу”Distant English for Students of Technical Universities and Colleges.”

 

 

Класифікаційними ознаками технологій навчання на відстані сьогодні є спосіб доставки навчального матеріалу (контенту) та навчальних  інструкцій кінцевому користувачу- тому, хто навчається.

Кейс- технологія (від англ. case- набір, обставини , конкретна ситуація), полягає в предоставленні тим, хто навчається інформаційних навчальних ресурсів у вигляді набіру спеціалізованих навчально-методичних комплексів, призначених для самостійного вивчення та використання різних носіїв інформації.

Кейс- технології навчання на відстані можуть ефективно використовувати наступні засоби навчання:

- програми вивчення дисциплин з методичними вказівками для виконання контрольних, курсових та випускаючих робіт;

- друковані фундаментальні підручники та навчальні посібники з дисциплини курсу;

- спеціальні друковані навчально-практичні посібники з тестами для самоконтролю та контролю;

- оглядові аудіо- чи відеоколекції з дисциплини курсу;

- лабораторні практикуми;

- комп’ютерні електронні підручники та/ чи комп’ютерні навчальні програми з усіх дисциплин курсу.

Ефект комп’ютерного навчання зростає відповідно до збільшення частки навчального матеріалу, що включено до курсу навчання.Зворотній зв’язок викладаа з учнем відбувається завдяки поставлених запитань викладача до учня , передбачених заздалегіть як можливі при появі складнощів сприйняття чи засвоєння навчального матеріалу.Курс супроводжується поясненням типових помилок, які можуть виникнути, наданням підказок при вирішенні конкретного завдання курсу, та вказівки стосовно до якогого фрагменту викладеного матеріалу слід повернутися.

Особливе місце у навчанні на відстані займають мультимедійні засоби, що є компонентом навчального курсу.Більш поширеними є такі мультимедійні продукти як графіка, анімація, звук, відеофрагменти.

Маючи досвід створення курсу для навчвння на відстані ”Англійська мова професійного спрямування для студентів IV курсу факультету менеджменту та маркетингу НТУУ « КПI»”, можу зазначити, що розробка та використання курсів саме за кейс-методикою є доцільним та необхідним компонентом навчання в умовах сучасного розвитку інформаційних технологій, для забезпечення самостійної роботи студентів, інтенсифікації та максиміалізації навчального процесу, заощадження часу викладача, підвищення мотивації тих,  хто навчається , забезпечення індивідуалізації навчання та здійснення контролю практичних досягнень студентів.

  

ЛІТЕРАТУРА:

1.     Муліна Н.І. Методика розробки та використання дистанційного курсу англійської мови: Автореф.дис. на здобуття наукового ступеня канд. пед. наук: 13.00.02/Київськ. нац. лінгвіст. унів. –К., 2001.- 22с.

2.     Полат Е.С. Новые педагогические и информационные технологии в системе образования- М.:Академия, 2005.- 271с.

3.     Трайнев В.А., Гуркин В.Ф., Трайнев О.В. Дистанционное обучение и его развитие-М., 2008.-293с.