Кличнікова Г.Є., керівник: Бедзай О.В.

Донецький національний університет економіки та торгівлі

імені М.І. Туган-Барановського

Деякі аспекти оцінки фінансового стану підприємств

 

В сучасних економічних умовах прийняття ефективних управлінських рішень значною мірою залежить від результатів оцінки фінансового стану суб’єктів господарювання. Така оцінка передбачає не тільки обчислення окремих коефіцієнтів, але і вивчення певного набору показників, які відображають різні аспекти діяльності підприємства. Проблема оцінки фінансового стану суб’єктів господарювання є доволі актуальною, оскільки, з одного боку вона відображає результат діяльності підприємства, а з іншого – визначає передумови його розвитку.

Метою статті є визначення деяких аспектів оцінки фінансового стану підприємства.

Дослідженню цього питання приділяли значну увагу, як вітчизняні, так і закордонні науковці: А.М. Подєрьогін, З.Ф. Петряєва, Т.М. Чебан, Т.А. Калінська, Л.Є. Фурдичко, Л.А. Бернстайн, І.О. Бланк та інші.

Процес здійснення оцінки фінансового стану підприємства передбачає використання різних методів, прийомів, концепцій. Найпоширенішим методом, за допомогою якого можна оцінити фінансовий стан підприємства, є використання системи фінансових показників та коефіцієнтів. Практика фінансового аналіз дозволила виокремити такі основні групи показників, які використовуються для оцінки фінансового стану підприємства:

1.   показники для оцінки майнового стану, які дозволяють оцінити тенденції зміни структури фінансових ресурсів підприємства за певний період;

2.   показники для оцінки ліквідності, зниження значення яких свідчить про загальне погіршення ситуації стосовно забезпечення підприємства оборотними коштами;

3.   показники для оцінки фінансової стійкості (платоспроможності), що відображають частку власного капіталу в загальній сумі фінансових засобів;

4.   показники для оцінки ділової активності (оборотності), що дозволяють зробити висновок про ефективність основної діяльності підприємства;

5.   показники для оцінки рентабельності (прибутковості), що характеризують фінансові результати і ефективність діяльності підприємства в цілому.

Для перших трьох груп показників актуальним є встановлення оптимальних значень, з якими необхідно порівнювати одержані дані по коефіцієнтах аналізу. У світовій практиці такі оптимальні показники складаються на основі багаторічної практики ведення та аналізу статистичних даних по окремим підприємствам та галузям. В Україні ж такої практики на даний момент не встановлено, вітчизняні вчені, в більшості, звертаються до зарубіжних оцінок та лише в певній мірі допускають зміну нормативних показників, що б враховувала особливості вітчизняної економіки [1].

Процес розробки оптимальних значень зазначених фінансових коефіцієнтів для вітчизняних підприємств повинен враховувати особливості національної економіки і може ґрунтуватися на:

-     середніх значеннях аналогічних показників, розрахованих для сукупності підприємств кожної галузі, які виробляють основну частку її продукції;

-     середніх значеннях таких показників, визначених в цілому по всьому обсягу випуску відповідної галузі;

-     значеннях показників, рекомендованих у працях українських дослідників, які відповідають вимогам безпечного функціонування;

-     показниках діяльності найкращих підприємств тощо.

При такому порівнянні визначається, чи перевершують значення відповідного показника по тому чи іншому підприємству середньоукраїнський рівень, чи вони нижчі за нього; оцінюється попадання значень тих чи інших показників у певні діапазони, які рекомендуються українськими аналітиками. Досліджені методики аналізу фінансового стану підприємства показують правдиві результати лише в тих конкретних умовах, для яких вони розроблені. Використання таких методик в Україні було б можливим за повної відповідності бухгалтерського обліку, фінансової звітності вимогам міжнародних стандартів, за стабільної діяльності вітчизняних підприємств [1].

Для четвертої і п’ятої груп фінансових коефіцієнтів встановлення оптимальних значень не має сенсу, оскільки до їх складу віднесено показники, що характеризують ефективність використання різних видів ресурсів підприємства, які повинні намагатися до зростання в динаміці. Водночас фактичне значення показників залежить від наявності впливу різних видів ризиків (маркетингових ризиків, ризиків зміни законодавства, інфляційних процесів тощо).

Останнім часом певної уваги заслуговує такий напрямок оцінки, як визначення рівня ризику підприємницької діяльності, оскільки будь-яка діяльність пов'язана з імовірністю отримання як прибутку, так і збитку. Оскільки чинник ризику найбільш істотний вплив має на рівень прибутковості підприємства, а фінансові втрати є найбільш істотними та можуть спричинити банкрутство підприємства, при дослідженні проблеми ризику цікавим є розгляд рівня прибутковості з урахуванням чинника ризику.

У процесі аналізу рівня прибутковості з урахуванням чинника ризику визначенню підлягає досягнутий рівень прибутковості та величина його коливань за певний проміжок часу, що дає змогу визначити, наскільки досягнутий рівень прибутковості є випадковим, ймовірність досягнення її бажаного рівня в майбутньому, або ймовірність виникнення збитків [2, С. 235].

Отже, в умовах розвитку відносин ринкової економіки та подолання наслідків світової фінансової кризи вагомого значення набуває підбір необхідних інструментів для точної оцінки фінансового стану окремого підприємства.

 

Література:

1.   Нєкрасова А.В., Лановлюк В.Б. Оцінка фінансового стану підприємства: проблеми та шляхи вирішення. [Електронний ресурс]. – Режим доступу до журн.: http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/PSPE/2010_2/Lanovluk_210.htm. - 2010

2.   Фурдичко Л.Є., Стецків О.В. Напрямки оцінки фінансового стану підприємства. // Науковий вісник НЛТУ. – 2009. – Вип. 19.5.