Ячало Ю. С.

Харківський національний економічний університет

Роль та значення податкової політики підприємства у сучасних умовах

        Основою господарської діяльності підприємства є фінансова стратегія, яка передбачає формування і ефективне використання фінансових та інших видів ресурсів. Податкова політика підприємства – це складова частина фінансової стратегії підприємства, яка полягає у виборі найбільш ефективних варіантів здійснення податкових платежів за наявності альтернативних варіантів його господарської діяльності [1, с. 205], основна ланка мінімізації податкових платежів підприємства [2, 3].                                                                           На думку автора, таке визначення обмежує її суть та значення. Мінімізація оподаткування справді є важливою функцією податкової політики, але, окрім того, податкова політика повинна стати регулятором процесу управління підприємством, оскільки мінімізація та оптимізація оподаткування не завжди відповідає стратегічним потребам підприємства. Відмова від мінімізації оподаткування у деяких випадках не повинна означати відмову від формування податкової політики, на підприємстві незалежно від мети податкової політики повинні відслідковуватись зміни у податковому законодавстві, проводитись податкові розрахунки та ін.                                         Необхідно відзначити, що питання податкової політики розглядали у своїх працях такі зарубіжні вчені, як Ф. Кенне, У. Петті, А. Сміт, А. Вагнер,  Дж. М. Кейнс, А. Лаффер. Слід окремо виділити праці Ю. Іванова, В. Федосова, І. Янжула, які досліджували в своїх працях питання податкової політики [4].                 Метою статті є дослідження підходів до визначення сутності податкової політики та її ролі на підприємстві у сучасних умовах.                             Розроблена підприємством податкова політика сама може бути критерієм коригування окремих напрямків операційної діяльності підприємства. Організаційно-методологічні аспекти формування податкової політики на підприємстві згруповані в табл. 1 [5].                                                            Ефективна податкова політика підприємства повинна враховувати особливості його діяльності та динаміку розвитку.                                                                                                                                                             Таблиця 1.

Структурні елементи податкової політики

Податкова політика підприємства

Структурні елементи

Характеристика

Ціль

Збільшення фінансових ресурсів для збільшення темпів розвитку операційної діяльності

Сутність

Вибір оптимальних варіантів фінансово-господарської діяльності

Мета

Зменшення податкових зобов’язань

Завдання

Формування податкової моделі

Елементи

-         об’єкти оподаткування

-         механізми оподаткування по кожному об’єкту

-         суб’єкти оподаткування

-         графіки податкових витрат

Методи

-         розрахунково-аналітичний

-         нормативний

-         порівняльний аналіз

-         економіко-математичні методи

Принципи

-         планове визначення суми передбачених податкових платежів

-         суворе дотримання податкового законодавства

-         пошук та використання найбільш ефективних господарських рішень, які забезпечують мінімізацію бази оподаткування

Інструменти

Право застосування всіх засобів, прийомів і способів визначених законодавством для досягнення мети

Види

-         класична

-         оптимізаційна

Компоненти

-         податкова стратегія

-         податкова тактика

         Стосовно особливостей діяльності при формуванні податкової політики потрібно врахувати, яким чином кожен податок впливає на показники фінансово-господарської діяльності підприємства, а саме на обсяг реалізації, собівартість продукції, прибуток, платоспроможність, фінансову стійкість, іммобілізацію оборотних коштів підприємства.                                                                 Оптимізація оподатковування підприємств повинна включати: мінімізацію податкових виплат (у довгостроковому і короткостроковому періоді при будь-якому загальному товарообігу) і недопущення штрафних санкцій з боку фіскальних органів, що досягається правильністю нарахування і своєчасністю сплати податків [6].

         Враховуючи динаміку розвитку підприємств та ознайомившись з працею Єдронова В. Н., можна запропонувати деякі методи розробки податкової політики, які підвищать ефективність діяльності підприємства.

         На мою думку доцільним є перенесення бази оподаткування, яке передбачає наявність двох і більше підприємств, одне з яких має з певних податків менші ставки, ніж інші, або нульові ставки. Між цими підприємствами фінансово-господарські відносини організуються таким чином, щоб база оподаткування зменшилася у підприємства з більшими ставками оподаткування. Варіантами перенесення бази оподаткування є:

-       реєстрація підприємства в спеціальних (вільних) економічних зонах;

-       реєстрація підприємства за участю громадської організації інвалідів;

-       реєстрація неприбуткової організації;

-       реєстрація підприємства – платника єдиного податку;

-       реєстрація підприємства в офшорній зоні.

Податкова політика підприємства має базуватися на нормах податкового законодавства і є сукупністю положень податкового обліку, які підприємство визначає самостійно, а також норм податкового права, які підприємство повинно визначити для цілей обчислення податків [3].                                           Таким чином, можна зробити висновок про те, що реалізація структурних елементів податкової політики підприємства є необхідною для ефективності її функціонування, наслідком якого повинна стати мінімізація податкових платежів та збільшення фінансових ресурсів для збільшення темпів розвитку господарської діяльності підприємства.

Література:

1.     Бланк И. А. Словарь-справочник финансового менеджера. – К.: Ника -  Центр, 1998. – 480 с.  

2.     Завгородний В. П. Налоги и налоговый контроль в Украине. – К.: Изд-во АСК, 2003. – 639 с.

3.     Чернелевський Л. М., Редзюк Т. Ю. податковий облік і контроль: Навч. пос. – Тернопіль: Карт-бланш, 2004. – 304 с.

4.     Дєгтяр, А. О. Гармонізація вітчизняного податкового законодавства до міжнародних стандартів як чинник прискорення євроінтеграційних процесів в Україні / А. О. Дєгтяр // Державне будівництво. – 2008. - № 2. – С. 3-13.

5.     Едронова, В. Н. Сущность и элементы налоговой политики / В. Н. Едронова, Н. Мамыкина // Финансы и кредит. – 2005. - № 5. – С. 37-40.

6.     Афанасьев Н. В., Гончарук А. Б. Экономика предприятия: Учеб. Пособ. – Х.: ИД «ИНЖЭК», 2004. – 528 с.