Экономические науки/2. Экономика предприятия

 

Хитрук Н.С., Бородій Л.Ю., науковий керівник: к.п.н. Лобачева І.Ф.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Розвиток економічного аналізу на підприємстві: проблеми та шляхи їх вирішення

 

З розвитком ринкових відносин у господарській діяльності підприємства відбувається все більше різноманітних процесів суспільного виробництва і відтворення, які переплітаються та взаємно обумовлюють один одного. Взагалі господарська діяльність – це складний об’єкт управління, який вивчається багатьма науками, кожна з яких досліджує ту чи іншу її сторону. Кожне підприємство являє собою складну систему взаємопов’язаних підрозділів та ланок, які виконують різні функції у процесі виготовлення продукції, надання послуг та виконання робіт. Будь-яка підприємницька діяльність потребує постійного контролю за своїм розвитком, аналізу процесів під дію яких потрапляє підприємство в сучасних умовах господарювання. Економічний бік діяльності підприємства відображає система показників, які дають економічну оцінку процесам та результатам цієї діяльності. Господарська діяльність підприємств, як і інші явища суспільного життя, потребує систематичного вивчення, узагальнення, систематизації та аналізу для успішного й ефективного управління нею.

Вивчення і аналіз ефективності функціонування кожного підприємства залежить насамперед від того, відповідають чи не відповідають управлінські рішення, якими воно керується для досягнення успіху, ринковим умовам. Базою для обґрунтування і прийняття таких оптимальних рішень може бути тільки глибокий комплексний аналіз діяльності підприємства, в ході якого всі сторони функціонування підприємства оцінюються з позицій досягнення максимально можливого економічного результату (прибутку, рентабельності) за рахунок оптимально ефективного використання наявних ресурсів [1, с. 45].

Сьогодні проблемами розвитку економічного аналізу займається велика кількість економістів та науковців: В.М. Івахненко, В.О. Мец, А.Ф. Павленко, Є.В. Мних, В.І. Захарченко та інші. Всі вони приділяють значну увагу теоретичному підходу до вирішення проблем, з якими може зіткнутися підприємство, здійснюють розробку методології економічного аналізу та її практичне втілення.

Нашою метою  є визначення ролі економічного аналізу в сучасних умовах господарювання, визначення способів і шляхів протидії кризовим явищам на підприємстві.

Економічний аналіз необхідний на всіх етапах підприємницької діяльності: від формування підприємства, до реалізації кожного етапу його функціонування, дотримуючись принципів етапності самого аналізу [2, с.57].

Діяльність підприємств включає багато складових: виробництво і реалізація продукції, її собівартість, забезпеченість трудовими, матеріальними і фінансовими ресурсами, характер їх використання, фінансові результати роботи, фінансовий стан підприємства, збутова та інвестиційна діяльність, все це визначає об’єкти аналізу , через які розкривається його значення. Об'єктом економічного аналізу господарської діяльності є підприємство, об'єднання, окрема галузь, регіон, національна економіка в цілому.

До найважливіших завдань аналізу діяльності підприємств (організацій) відноситься оцінка їх роботи з позицій виконання планових показників, дотримання договірних зобов’язань і встановлених нормативів, рівня використання виробничого потенціалу і соціального розвитку колективу. Економічний аналіз має вирішальне значення у виборі цілей і конкретних стратегій діяльності; у пошуку і мобілізації внутрішніх резервів для збільшення обсягу виробництва і скорочення витрат, покращення якості продукції на підставі переходу від екстенсивних до інтенсивних форм ведення виробництва, широкого впровадження досягнень науки і передового досвіду.

Основними вимогами до економічного аналізу є: відповідність аналізу поставленим цілям; комплексний, науковий підхід до аналізу; системність у вивченні фактів; використання достовірної інформації; репрезентативність при вибірковому обстеженні; оперативність (своєчасність) аналізу [3, с. 554].

Суть проблем, що сьогодні постають в аналітичній роботі підприємства, полягає в наступному:

-  по-перше, більшість підприємців, які зіштовхуються з перешкодами, не задумуються над необхідністю та важливістю саме економічного аналізу своєї діяльності, а тому взагалі його не здійснюють;

- по-друге, на підприємствах відсутні кваліфіковані економісти, які могли б ефективно здійснювати аналіз основних показників діяльності підприємства та своєчасно розробляти можливі шляхи виходу з кризових ситуацій ( зниження рівня збуту продукції, зменшення кількості потенційних клієнтів, захоплення запланованої частки ринку конкурентом тощо). Це все зумовлено як відсутністю знань відповідного рівня, так і небажанням поступово підвищувати працівниками свою кваліфікацію;

- по-третє, не повною мірою використовується автоматизація інформаційної бази економічного аналізу на підприємствах;

- по-четверте, недостатній обсяг навчального часу, відведений на вивчення економічного аналізу в вищих навчальних закладах, а відповідно й відсутність аналітичної практики для студентів – майбутніх економістів [4, с.8].

Для того, щоб вирішити дані проблеми потрібно:

- забезпечити впровадження автоматизації економічного аналізу. Цього можна досягнути найбільш простим способом шляхом використання на підприємствах електронних таблиць Microsoft Exсel, а уже згодом удосконалювати отриманий досвід;

- підвищити кваліфікацію працівників на підприємствах;

- збільшити обсяг навчального часу для вивчення економічного аналізу у вищих навчальних закладах;

- розробляти багатоваріантні розв’язки аналітичних задач, які дадуть змогу вибрати той варіант, який буде найкращим для даного підприємства;

- основну увагу необхідно приділяти пошуку резервів підвищення ефективності діяльності підприємства шляхом більш детального аналізу основних показників виробничої діяльності.

Таким чином, роль економічного аналізу значно зростає, особливо в умовах виникнення негативних явищ на підприємстві, коли саме завдяки проведенню комплексного економічного аналізу вдається визначити причини проблем та розробити і обґрунтувати можливі шляхи виходу з них. Сучасний економічний аналіз дає можливість запроваджувати на підприємстві системи комп’ютерного аналізу основних показників діяльності підприємства. Економічний аналіз як основний чинник підвищення ефективності діяльності підприємства має великий вплив на результативність підприємницької діяльності і сприяє досягненню її основної мети - одержанню прибутку. Тому, економічному аналізу в системі підприємництва слід надавати важливого значення на всіх рівнях його формування і функціонування.

Література:

1. Ковбасюк М. Економічний аналіз діяльності суб’єктів господарювання [http://ebk.net.ua/EkAnaliz.htm].

2. Мних Є.В. Сучасний економічний аналіз: питання методології та організації// Бухгалтерський облік і аудит. – 2006. - №1. – с. 55-61.

3.Олійник О.В. Розвиток економічного аналізу в умовах інституційних змін: [монографія] / О.В. Олійник. – Житомир: ЖДТУ, 2008.- 653 с.

4. Захарченко В.І. Економічний аналіз ринкової трансформації багатостадійних промислово-територіальних систем // Актуальні проблеми економіки. – 2009. - №8. – с. 3-11.