Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна»

       Миколаївський міжрегіональний інститут розвитку людини

       Виконала студентка VI курсу гр. ОА 52-10  заочного відділення

       Богданова Ольга Миколаївна

       Науковий керівник :  Долга Л.О.         

ОБЛІК, аналіз і аудит валових витрат підприємства – платника податку на прибуток

          Актуальність дослідження. Протягом останнього десятиріччя надходження від податку на прибуток підприємств стабільно посiдали друге місце серед джерел наповнення державного бюджету, поступаючись лише надходженням від податку на додану вартість.  Отже, податок на прибуток підприємств має велике значення для економіки України

              Ці обставини і спричинили вибір теми дослідження, спрямованого на обгрунтування оптимального підходу до обліку витрат з метою оподаткування. Актуальність теми зумовлено насамперед потребою теоретичного осмислення місця й ролі витрат в визначенні прибутку платника податку на прибуток, якi недостатньо вивчено. Існує також нагальна потреба в розробці практичних рекомендацій щодо скорочення витрат та збільшення прибутку.

            Відповідно до вимог реформи бухгалтерського обліку на основі використання міжнародних стандартів, було розроблено національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку.  Як наслідок, фінансова звітність  стала недостатньо  відповідати   потребам податкових органів. Становище ускладнюється браком нормативних актів, які б урегульовували процес підготовки обліковою службою підприємств інформації для нарахування та сплати податків i подання звітності податковим органам. Тому кожний суб”єкт підприємництва змушений самостійно розробляти методику обліку доходів та витрат з метою оподаткування. Практично повна відсутність рекомендацій щодо ведення податкового обліку та його узгодження з фінансовим потребує глибшого дослідження цих питань.

 

        Вирішення зазначеної проблеми ускладнюється тим, що водночас з реформуванням бухгалтерського обліку у наукових колах йде активна дискусія стосовно доцільності поділу бухгалтерського обліку на види (фінансовий, внутрішньогосподарський (управлінський), податковий). Над цими питаннями працюють такi вiдомi вченi, як О.С.Бородкiн, Б.I.Валуєв, С.Ф.Голов, М.В.Кужельний, В.В.Сопко, М.Г.Чумаченко та iншi.

        Зважаючи на те, що наукових досліджень з цiєї проблеми дуже мало, видається корисним розкрити її в контексті загальної національної стратегії реформування бухгалтерського обліку. Адже з впровадженням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, проблема організації податкового обліку та його взаємозв”язку з обліком фінансовим не наблизилась до розв”язання.

           Мета роботи –дослідження організації та методики обліку, аналізу та аудиту витрат на виробництво продукції підприємства в сучасних умовах. Цільове спрямування роботи обумовило постановку наступних завдань:

- вивчити законодавчі та нормативні документи з обліку, аналізу та аудиту  валових витрат підприємства;

- визначити сутність, місце та роль витрат підприємства як економічної категорії, об'єкту фінансового та податкового обліку в ринкових умовах;

 - дослідити порядок формування  валових витрат.  Предметом дослідження  є діюча практика обліку, аналізу та аудиту валових витрат підприємства, фактори, що впливають на формування і розподіл  валових витрат, політика управління  прибутком на підприємстві.

            Об’єктом дослідження є комплекс теоретичних і практичних питань бухгалтерського і податкового  обліку аналізу і аудиту  валових витрат відкритого акціонерного товариства   «Днестренерго»

           Порівняння відображення в бухгалтерському обліку прибутку та фінансового результату підприємства показує, що фінансовий результат в бухгалтерському обліку не відповідає прибутку для цілей оподаткування в податковому обліку.

          Органiзацiя облікової роботи в первісній ланці – підприємстві,  дуже важлива для контролюючих органів. Водночас, підприємство також зацікавлене в ефективній системі підготовки інформації для податкових розрахунків,  оскільки за помилки в обчисленні сум податків до нього можуть бути застосовані штрафні санкції. Правильне обчислення є одним з основних завдань  оподаткування прибутку підприємства, тому до їх складу включаються і такі окремі види витрат, що не мають нічого спільного з продуктивними (корисними) витратами, передбаченими технологією і організацією виробництва  

          Прикладом таких витрат можуть бути суми безнадійної заборгованості у разі, коли відповідні заходи щодо стягнення цих боргів не дали результату, а також суми заборгованості, по яких закінчився строк позовної давності. Як бачимо, це — непродуктивні витрати, але їх включення до валових витрат зменшує валовий дохід підприємства, а отже, й об’єкт його оподаткування.

         До складу валових витрат включають і витрати, пов’язані з поліпшенням основних засобів у межах, що не перевищують 5 % сукупної балансової вартості груп основних фондів на початок звітного року, а також суми перевищення балансової вартості цих фондів і нематеріальних активів над вартістю їх реалізації. Відомо, що витрати на поліпшення основних засобів пов’язані безпосередньо з їх поточним і капітальним ремонтом, а отже, включення їх до валових витрат є виправданим, оскільки в іншому разі не можна було б своєчасно виконати весь комплекс робіт, передбачених технологією виробництва. Проте, навряд є виправданою норма Закону, коли витрати на поліпшення основних засобів, що перевищують 5 % сукупної вартості груп основних фондів, не включаються до валових витрат, а відносяться на підвищення вартості цих фондів. Такі витрати мають відшкодовуватися виручкою від реалізації продукції, а тому вони повинні розглядатися як елемент поточних витрат.

           До складу валових витрат включаються будь-які витрати, сплачені (нараховані) протягом звітного періоду в зв’язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, реалізацією продукції (робіт, послуг) і охороною праці.  Це -  основна складова валових витрат будь-якого підприємства.

            З впровадженням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку проблема організації податкового обліку та його взаємозв’язку з обліком фінансовим не наблизилась до розв’язання. Тому одним з найважливiших напрямів досліджень в є розробка обгрунтованих методів визнання та оцінки доходів і витрат з метою оподаткування.

            Інформаційною базою дослідження є законодавчі та нормативні акти з питань бухгалтерського обліку прибутку та  оподаткування в Україні,  Податковий кодекс України, офіційні видання Верховної Ради України, матеріали Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України,  періодична, довідкова література нормативно-правові акти України та фінансово-статистична звітність досліджуваного підприємства

Практичне значення одержаних результатів полягає в  систематизації певної   частини чинного законодавства по питаннях формування валових витрат, визначення оподатковуваного прибутку  та наданні пропозицій щодо удосконалення системи визначення валових витрат  в бухгалтерському та податковому обліку.

           Податковий та фінансовий облік неоднаково оцінюють результати господарських операцій тоді, коли існують сумніви стосовно сутності або вартісної характеристики операції. У цьому разi у фінансовому обліку додержуються принципу обачності, тобто необхіднiсть застосування таких методів оцінки, що виключають завищення доходів та активів і заниження зобов”язань і пасивів. У податковому ж обліку керуються протилежним підходом – потрібно не допустити заниження доходів та завищення витрат. Це свідчить про вiдмiннiсть в обранні методів оцінки, а не про різницю по суті між обліковим та податковим прибутком.

До введення в дію Податкового кодексу  питання   визначення  та оподаткування  прибутку  регламентувались Законом  України «Про оподаткування прибутку підприємств»   334/94-ВР, який прийнятий 28 грудня 1994 і введений в дію з 1 січня 1995.   Слід зазначити,  що  з  1 квітня 2011 року у зв'язку з набуттям чинності Податковим кодексом України Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» втратив чинність, крім пункту 1.20 статті 1 цього Закону, який діятиме до 1 січня 2013 року.

  У Податковому кодексі податок на прибуток підприємств буде адмініструватися в умовах наближення податкового та бухгалтерського обліків. Такі зміни переважно зумовлені необхідністю усунення економічно необгрунтованих розбіжностей між бухгалтерським та податковим обліком.

            Результатом проведеного дослідження є розв’язання  окремих проблем організації обліку прибутку  на підприємстві.   Перехід на метод "нарахувань" та співставлень при визнанні доходів та витрат у податковому обліку дозволяє значно скоротити тимчасові різниці між податковим та бухгалтерським обліком та  правильно визначити прибуток з метою оподаткування.  Саме організація прозорого обліку,  об’єктивного  аналізу,  неупередженого аудиту   необхідні  для збільшення  надходжень до бюджету.

 

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ  ДЖЕРЕЛ

1.Податковий  кодекс України)// Професіональна правова пошукова  система  «Законодавство України».

2.Закон України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”. //В редакції закону N 1829-ІІІ від 22.червня 2000 року, ВВР, 2000, N 46, ст.391

3. Закон України від 28 грудня 1994 року №334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» (у редакції Закону України від 22 травня 1997 року №283/97-ВР) зі змінами та доповненнями)// Професіональна правова пошукова  система  «Законодавство України».

4. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку  17 "Податок на прибуток", затверджений наказом МФУ від 31.12.1999,№318.

5. План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і  господарських операцій підприємств і організацій, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 р. № 291 і інструкція з його застосування. // Бухгалтерський облік і аудит.-2000.-№ 1.-с.14-65.

6. Приказ Министерства финансов Украины об утверждении Методических рекомендаций по применению регистров бухгалтерского учета//Бухгалтерия. Право.Налоги.Консультации.-2001.-№ 8.-с.3-9.