Ткаченко О.В.   к.е.н.

                                                                            Каплан М.С.

Криворізький факультет Запорізького Національного Університету

 

Доцільність впровадження логістики в роботу транспортного підприємства

Метою діяльності кожного підприємства є отримання та максимізація прибутку, що визначається ефективністю його діяльності. Аналізуючи діяльність будь-якого підприємства можна визначити проблемні місця, де доцільно було б застосовувати додаткові механізми впливу на ефективність діяльності. До таких можна віднести логістику в цілому, а також транспортну логістику як складову її частину.

В даний час назріла необхідність використання логістичного підходу до організації вантажоперевезень і надання транспортних послуг. Об'єктивна потреба логістичної організації роботи на автотранспортному підприємстві може бути пояснена наступними причинами. 

По-перше, інтегрований інструментарій логістики, що синтезує методологію загальної теорії систем, системотехніки, кібернетики, маркетингу, менеджменту і інших наукових дисциплін, дозволяє комплексно вирішувати проблеми організації рухи матеріальних потоків від місць їх походження до місць вживання.

По-друге, логістика створює умови для зняття протиріч між різними учасниками транспортного процесу, оскільки передбачає сполучення економічних інтересів всіх учасників логістичних ланцюгів і систем.                 

Основними завданнями логістики на транспортному підприємстві є:

          - розробка пропозицій по оптимізації вантажоперевезень з врахуванням часу і термінів доставки. Для вирішення проблем оптимального управління процесами вантажних перевезень в галузевих транспортних системах необхідний розгляд ряду конкретних прикладів оптимізації процесів і розробки математичних моделей безперервного перевізного процесу для вантажних перевезень;

- поліпшення ситуації на підприємстві за рахунок розробки змінно-добового плану перевезення. Складання змінно-добових планів дозволяє чітко визначити потребу вантажовідправників в перевезенні вантажів і розрахувати витрати часу на організацію вантажоперевезень по певному маршруту;

- складання раціонального маршруту руху автотранспортних засобів є досить ефективним методом, що дозволяє  поліпшити технико-експлуатаційні показники роботи рухливого складу, підвищити продуктивність автомобілів і понизити собівартість 1 км перевезеного вантажу, а також отримати додатковий прибуток за надані транспортні послуги;

- розвиток транспортно-експедиційного обслуговування на підприємстві. Виконуючи за дорученням і від імені вантажовласників весь комплекс робіт, пов'язаних з відправленням і здобуттям вантажів, спеціалізована експедиційна служба переймає на себе функції організатора транспортного процесу;

Здійснення таких супутніх перевізному процесу операцій і послуг, як оформлення транспортних документів, інформування про терміни доставки, прийом, здача і супровід вантажів, вибір вигляду рухливого складу, проведення розрахунків за перевезення, а при необхідності, виконання навантажувально-розвантажувальних робіт і зберігання вантажів, дозволяє службі транспортно-експедиційного обслуговування безпосередньо впливати на підвищення ефективності роботи відправників, одержувачів і транспортних вузлів.

- зниження транспортних витрат рахунок оптимізації формування маршрутів доставки вантажів.

При вирішенні питань транспортування товарів необхідно також враховувати можливості доставки продукції різними видами транспорту, а також наслідки цих компромісів для інших видів діяльності в системі розподілу, таких, як, наприклад, складування і підтримка товарно-матеріальних запасів. Враховуючи той факт, що з часом відносні витрати різних видів транспорту змінюються, фірмам необхідно переглядати свої схеми транспортування з метою виявлення оптимального варіанту організації руху товарів.

На виділення транспорту в самостійну область застосування логістики впливають наступні фактори:

- Здатність транспорту реалізовувати основну ідею логістики – створити систему, що надійно, стійко та оптимально функціонує: „постачання – виробництво – розподіл – споживання;

- Необхідність рішення цілого переліку транспортних проблем щодо вибору каналів розподілу сировини, напівфабрикатів та готової продукції в межах логістичної системи.

- Висока частка транспортних витрат, максимальна величина яких досягає 59% у загальних логістичних витратах на просування товарів від первинного джерела сировини до кінцевого споживача готової продукції.

Впровадження логістики дозволить:

- гармонізувати внутрішні бізнес-процеси підприємства,

- підвищити ефективність діяльності функціональних підрозділів;

- скоротити витрати і зменшити собівартість продукції;

- збільшити кількість потенційних і фактичних споживачів,

- утримати і розширити ринок збуту;

- підвищити якість обслуговування замовлень споживачів,

- укріпити репутацію і авторитет підприємства;

         - підвищити конкурентоспроможність підприємства в умовах жорсткої конкуренції на ринку.

Важливість впровадження логістики обумовлена тим, що в умовах ринкової економіки лише високоорганізовані підприємства з якісним управлінням можуть добитися ефективної роботи. Пропозиції, що розробляються, мають бути направлені на вдосконалення транспортного процесу, підвищення ефективності використання рухливого складу, скорочення його простоїв, порожніх пробігів і нераціональних перевезень.

В кінцевому результаті реалізація цих пропозицій здатна забезпечити позитивний ефект безпосередньо на автотранспортному підприємстві, поліпшити основні показники його роботи і принести додатковий прибуток.