Баранцева Анна Вікторівна

Миколаївський Міжрегіональний Інститут розвитку Людини ВНЗ ВМУРоЛУкраїна

 

Формування системи податкового планування на підприємстві.

 

   На сучасному етапі розвитку економіки рівень податкового навантаження має значення і залежить від багатьох факторів, зокрема, організаційно-правової форми, виду обсягу діяльності суб’єктів господарювання. До того ж значну частину економіки складає тіньовий сектор, в якому податкові платежі не сплачуються до бюджету.

   Обґрунтовані та розроблені практичні рекомендації формування системи податкового планування на підприємстві, а саме:

1.     В сучасних умовах податкове планування  займає значне місце в системі управління діяльністю підприємства і перебуває взаємозв’язку з бюджетуванням підприємства. Доцільно виділити два напрями взаємозв’язку податкового планування із системою операційних та фінансових бюджетів підприємства.

2.     Основним принципом податкового планування є принцип законності, згідно з яким податкове планування відрізняється від ухилення від сплати податків. Класифікацію видів податкового планування пропонується здійснити на дворівневій  основі, що дозволяє на першому рівні виділити ознаки відмінності та зв’язку державного податкового планування і податкового планування, яке здійснюється суб’єктами господарювання. Податкове планування на макрорівні визначається як комплекс заходів держави, спрямований на розробку оптимальної системи оподаткування, що стимулює максимальне надходження податкових платежів до бюджету держави. Податкове планування на макро- та макрорівні відрізняється цілями, методикою та спрямованістю. На другому рівні серед критеріїв класифікації виділяються такі: сфера застосування, організаційна структура, організаційно - правова форма суб’єкта податкового планування, характер управлінських ріщень та інструментарій. Етапи податкового планування на підприємстві пропонується визначити на основі етапів внутрішньо фірмового планування: організаційно-підготовчого, дослідницького, планово - розробного та практичного етапів, зміст яких відрізняється залежно від виду податкового планування.

3.     Податкове планування розглядається як система. Приводиться доцільність застосування системного та проектного підходу в процесі здійснення податкового планування на підприємстві. Системний підхід виступає основою формулювання цільових установок податкового планування, які мають врахувати інтереси власників підприємства, контрагентів підприємства та держави. Проектний підхід передбачає розроблення господарських рішень на основі проектів податкового планування, складовими забезпечення яких є: просторово – геометричне розташування сукупності елементів податкової схеми і зв’язків між ними з описом, склад ресурсів, необхідних для практичної реалізації схеми, ризики й обмеження її впровадження, а також математична модель розрахунку економічного ефекту від її використання.

4.     На основах цільових установок податкове планування виділено критерії оптимальності, до яких віднесено показники прибутковості проекту податкового планування (інтересів власників підприємства), ризиків та кількості обмежень податкового планування (інтересів агентів і держави). Існує класифікація ризиків за сферою виникнення на зовнішні (фінансові, законодавчі, комерційні, податкового контролю) та внутрішні (організаційні психологічні соціальні), обмеження за характером і виникнення на часові, ресурсні, організаційні та психологічні. Для визначення кількісних параметрів податкового тягаря уточнену поняття податкового тягаря на макро – і мікрорівні,  що розглядаються як характеристика, яка відображає ступінь впливу податкових платежів на показники економічної діяльності держави або підприємства. Податковому плануванні доцільно використовувати методику розрахунку податного тягаря на сонові доданої вартості підприємства, і, зокрема, визначити показник податкового тягаря через відносні показники (рентабельність витрат, частку витрат на оплату праці та інших податкових платежів в собівартості продукції). Викладено методику податкового планування на підприємстві базується на системному та проектному підходах зі здійснення: систематизації податкових схем та їх підбору за першочерговістю використанню при розробленні проектів податкового планування, вибору оптимального проекту на основі критеріїв оптимальності; комплексного аналізу податкового поля та результатів податкового планування; поточного моніторингу виконання податкових планів. З метою підвищення ефективністю результатів податкового планування податкові схеми пропонується систематизувати і розділити по першочерговості використання на глобальні, локальні динамічні та локальні статичні. Проектну групу  з податкового планування пропонується створювати на постійній основі залученням представників усіх підрозділів, яких стосуються заходи податкового планування.

   Аналіз виконання податкових планів рекомендуються здійснювати одночасно з їх практичної реалізації, та у випадку наявності негативних відхилень показників виконання плану, що перевищують стандарти, нівелювати їх вплив за допомогою коригування відсотка економії податкових платежів у динамічних локальних податкових системах та впровадження резервних та аварійних проектів. За підсумками поточного періоду з метою виявлення причин виникнення негативних відхилень на комплексній сонові здійснюється аналіз результатів податкового планування по двох напрямках: аналіз підсумкових результатів виконання податкового плану та аналіз економічної ефективності податкового планування.

   Запропонована методика обґрунтування доцільності формування системи податкового планування передбачає аналіз фінансових можливостей підприємства що до оплати витрат на її формування, прогнозної суми прибутку від впровадження та ризиків.

 

 Використана література

 

1.     Адушкін Р.Е.    Оптимизация налогообложения предприятий в економике переходного пери ода.

2.     Бабійчук  А.Б.  Напрями вдосконалення системи оподаткування в Україні//Фінанси України.

3.     Вылкова Е.С ., Романовский М. Налоговое планирование.

4.     Джаарбеков С.М. Методы и схемы оптимизации налогообложения. – М.: МЦФЭР, 2002. – 288 с.