Экономические науки/2.Внешнеэкономическая деятельность

 

Галкіна І.В., доц. Ковтун Е.О.

Міжнародна торговельно-посередницька діяльність підприємства

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Сьогодні торговельно-посередницька діяльність є досить поширеною в світі і є важливою та невід'ємною частиною сучасної ринкової економіки.

Правильно організована торговельно-посередницька діяльність сприяє оптимізації виробничої і комерційної діяльності, розширенню її масштабів, підвищенню ефективності на основі комплексних ринкових досліджень, вивчення факторів ризику по всій їхній сукупності, достовірного прогнозування майбутнього з достатньо чіткими орієнтирами бажаного комерційного успіху.

Сьогодні практично жоден виробник не обходиться без допомоги посередників, особливо при виході на міжнародний ринок. Саме тому ця тема є досить актуальною та важливою.

Посередницькі послуги – є формою підприємницької діяльності, що полягає в сприянні налагодженню зв'язків між виробниками і споживачами з тим, щоб прискорити і полегшити обертання сировини, матеріалів, продукції, грошей, валюти, інформації, споживчих товарів.

Торговельне посередництво - це досить широке поняття, що охоплює чимале коло послуг: перепродаж товару, пошук закордонного контрагента, підготовка і укладання угоди, кредитування сторін, здійснення транспортно-експедиторських операцій, страхові операції, проведення рекламних заходів, технічне обслуговування [2,c.77].

Як для виробника, так і для будь-якого посередника зараз важлива сучасна грамотно спроектована технологія каналу просування товару до кінцевого споживача, яка знижує витрати, розширює можливості в наданні
додаткових послуг і в кінцевому підсумку підвищує фінансовий результат, що дозволяє вигравати в конкурентній боротьбі за споживача.

Торговельне посередництво - дуже важлива і невід'ємна частина сучасної ринкової економіки. Об'єктивна економічна необхідність і висока ефективність торгово-посередницької ланки в міжнародній торгівлі сировиною, напівфабрикатами, готовими виробами, машинами і устаткуванням, а також послугами доведені всією практикою роботи в сфері реалізації зарубіжних виробників, експортерів та імпортерів.

Багаторічний досвід діяльності як великих, так і середніх і малих промислових і комерційних структур за кордоном показав, що кінцевий ефект від використання посередників, що здійснюють зв'язок виробника зі споживачем товарів і послуг, значно вище, ніж створення виробником власної збутової мережі. Особливо велика роль посередницької ланки при збуті на світовому ринку товарів масового попиту, де посередницькі структури виконують ключову роль у доставці товарів до кінцевого споживача [1,с.56].

Надзвичайно велика для виробника роль торгових посередників в умовах, коли він вперше виходить зі своїм товаром на зовнішній ринок або починає продаж на зовнішньому ринку нового товару. Успіх виробника на ринку в цих випадках прямо залежить не тільки від конкурентоспроможності самого товару, а й від кваліфікованих дій його торгових посередників.

Як показують багато закордонних дослідження, число фірм-посередників у торгівлі постійно зростає. Це пов'язано з постійним збільшенням попиту споживачів на товари і послуги, оновленням і поповненням асортименту останніх, розширенням і поглибленням міжнародного поділу праці, в тому числі і в сфері розподілу. Через торгових посередників проходить реалізація на світовому ринку переважної обсягу цілих товарних груп машин і устаткування, багатьох видів сировини, основних напівфабрикатів, готових виробів, продуктів харчування, товарів широкого вжитку. У цілому, за сучасними оцінками, більше половини міжнародного торгового обміну здійснюється за сприяння або при безпосередній участі незалежних від виробників і споживачів товарів і послуг торгово-посередницьких фірм, організацій та окремих осіб. З урахуванням внутрішньої торгівлі, часто є продовженням торгівлі зовнішньої, частка посередників у торговому обміні між виробниками і кінцевими споживачами ще вище і становить, не менше 90% сукупного всесвітнього обміну товарів і послуг.

Висока роль посередників характерна як для торгівлі товарами масового попиту, так і для торгівлі виробами, попит на які дуже обмежений у силу їх специфіки. Часто без посередників не обходиться і збут унікальних товарів, коли на світовому ринку діє всього один виробник-монополіст і 2-3 кінцевих споживача.

Основна мета використання посередників-підвищення економічної доцільності та ефективності зовнішньоторговельних операцій.

Торгівля через посередників значно підвищує оперативність збуту, прискорює обіг капіталу, оскільки посередники більш обізнані з ринковою кон’юнктурою, мають спеціальну фахову підготовку та розвинуту мережу інфраструктурних служб.

Договори посередництва мають дуже широке застосування в підприємницькій практиці. Адже такого роду відносини, що встановлюються між суб'єктами цивільного обороту, дуже впливають на ринкову економіку. Наприклад: на підставі договору комісії, посередник може отримати виключне право продажу товарів комітента на тій чи іншій території, на певний строк або безстроково, з обмеженим асортиментом товарів або без такого. Комітент може регулювати ринок збуту, наклавши заборону на комісіонера виступати посередником такого ж товару в інших виробників або оптовиків. Тобто договір комісії передбачає досить великі можливості для розвитку підприємництва.

Сфера застосування посередницьких договорів дуже широка, можна за допомогою фірми - посередника реалізувати якийсь товар чи, навпаки, придбати. Можна за договором доручення делегувати повіреному, здійснювати ті чи інші дії від свого імені. А можна залучити фірму-посередника з метою реалізації будь-яких послуг або дати вказівку посереднику з придбання таких.

 

Література:

1.     Герчикова И. Н. Международное коммерческое дело: Учебник для ВУЗов. Москва: Юнити. 2008 г.

2.      Финансовый менеджмент. Учебник для вузов/ под.ред. Г.Поляка. - Москва, “Финансы”,2007

3.      Экономика и организация деятельности торгового предприятия: Учебное пособие / Под общ. ред. А.Н. Соломатина. – М.: ИНФРА-М, 2000. – 295 с.

4.     Тарнавська Н.Т. Менеджмент: Теорія і практика. Підручник.-Тернопіль, 2003.- 456с.

5.     Хміль Ф.І. Менеджмент. Підручник.-К.:Вища школа,2005.-194с.