Экономические науки/3. Финансовые отношения

Федченко Т.В. асистент,

Мед А.В., студент

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган – Барановського, Україна

АНАЛІЗ ДЕРЖАВНОГО БОРГУ УКРАЇНИ

 

Вступ. Подолання наслідків світової фінансової кризи, досягнення прийнятних темпів економічного зростання, проведення заходів щодо інтеграції національної економіки у світову господарську систему, подолання інфляційних процесів тощо залежить від якості управління державних боргом будь-якої країни. Більше того, досвід багатьох держав свідчить про те, що саме «неефективність структури державного боргу в плані строків погашення, валют та процентних ставок і значних, не забезпечених резервами, зобов’язань були важливими факторами зародження і розповсюдження економічних криз» [2].

Постійне зростання обсягів зовнішніх боргових зобов’язань України потребує раціонального використання наданих ресурсів і пошуку джерел покриття самого боргу та відсотків за ним, що визначає актуальність дослідження.

Мета статті – комплексний аналіз сутності, динаміки і структури державного боргу України для розробки напрямів його скорочення і раціоналізації.

Огляд останніх публікацій. Державний борг як об’єкт регулювання досліджено В. Дудченко [1], політика управління державним боргом України розкрита В.Л. Пластуном [2], вплив державного боргу на економічну безпеку України визначений С.І. Ткаленком [3].

Виклад основного матеріалу. Сутність державного боргу за результатами вивчення [1] розкрито за допомогою систематизації у вигляді таблиці 1, де зазначено тлумачення, літературне джерело та власні зауваження авторів дослідження.

На підставі наведених тлумачень пропонуємо власне бачення сутності державного боргу: державний борг – це  сума заборгованості по випущених і непогашених державних позиках (включаючи нараховані відсотки).

Таблиця 1

Сутнісний аналіз терміну «державний борг»

Літературне джерело

Тлумачення «державного боргу»

Зауваження авторів

Т.А. Агапова, С.Ф. Серегін. Макроекономіка: підручник

Загальний розмір заборгованості уряду власникам державних цінних паперів, що дорівнює сумі минулих бюджетних дефіцитів (мінус бюджетні надлишки).

Не враховано механізм формування державного боргу

В.Федосов, С.Огородник, В.Суторміна

Сума заборгованості за випущеними і непогашеними внутрішніми позиками, а також сума фінансових зобов’язань країни щодо іноземних кредиторів на певну дату.

Не розкриває сутності категорії державний борг, адже використане поняття «державна заборгованість» є ширшим, ніж поняття державний борг.

Р.Макконелл, С.Брю

Державний борг – суспільний актив.

Державний борг може бути суспільним активом лише у випадку придбання емітованих державою боргових інструментів резидентами даної країни .

 

Важливим елементом регулювання державного боргу є аналіз його динаміки та структури: постійне зростання призводить до втрати фінансової незалежності та може нести загрозу краху національної економіки, а неоптимальна за строками структура державного боргу може спровокувати нагромадження платежів і призвести до неплатоспроможності країни, відтоку абсолютно ліквідних коштів з обігу, що спричинить додаткову емісію та інфляцію в країні боржника.

Розглянувши таблицю 2 можна зробити висновок, що усім статтям, окрім банківського сектору притаманне постійне збільшення показників. З 2009 року загальна сума валового зовнішнього боргу зросла на 13947 тис. грн.  або на 13,5% і в 2010 році становила 117343 тис. грн. Таке збільшення заборгованості викликане, на сам перед, зростанням статті «Сектор державного управління» на 40% і «Органи грошово-кредитного регулювання» майже на 21% або на 7176 тис грн. і 1299 тис грн.. відповідно. Незначне збільшення спостерігається також у секторі прямих інвестицій на 815 тис. грн. Зазначені тенденції призвели до перерозподілу в структурі державного боргу. Борги інших секторів займають найбільшу питому вагу – 43,3%.А питома вага прямих інвестицій, навпаки залишилася незмінною і становить 5%.

Таблиця 2

Аналіз динаміки та структури зовнішнього державного боргу України

Показники

 

Джерела

виникнення

2009 рік

2010 рік

Динаміка

Абсолютне значення, тис. грн.

Структура, %

Абсолютне значення, тис. грн.

Структура, %

Абсолютне значення, тис. грн..

Темп зміни, %

Сектор державного управління

17806

17,2

24982

21,3

7176

40,3

Органи грошово-кредитного регулювання

6210

6

7509

6,4

1299

20,9

Банки

30861

29,8

28119

24

-2742

-8,9

Інші сектори

43441

42

50840

43,3

7399

17

Прямі інвестиції

5078

5

5893

5

815

16

Валовий зовнішній борг

103396

100

117343

100

13947

13,5

 

Слід відзначити, що така ситуація не найкращім чином впливає на економіку країни. В першу чергу це пов’язано з необхідністю виплати по боргам. Обсяг планових платежів в 2010 становив 2,3 млрд. дол.. США.

На підставі проведеного аналізу та дослідження наукової літератури [1, 2, 3] було сформульовано напрями оптимізації та скорочення зовнішнього державного боргу України:

·              вдосконалити механізми і процедури підтримки ліквідності банків;

·              перенесення (пролонгація) платежів;

·              списання боргу, викуп із дисконтом на вторинному ринку;

·              підвищення якості державного управління на державних підприємствах;

·              контроль з боку підприємств за цільовою спрямованістю джерел погашення коштів;

·              отримання нових кредитів з цільовим призначенням оплати минулих боргів за умови низьких відсотків та можливості пролонгації;

·              поповнення золотовалютних резервів;

·              продовження співпраці з міжнародними фінансовими організаціями, впровадження стриманої політики залучення іноземних кредитів;

·              відмовитися від практики емісійного фінансування дефіциту та дотримання курсу поміркованої грошово-кредитної політики;

·              обмін боргу на акції національних підприємств.

Висновок. Таким чином, за допомогою сутнісного, вертикального та горизонтального аналізу, було досліджено державний борг України, визначено напрями його оптимізації та скорочення, що дозволить прискорити вихід з фінансової кризи країни.

 

Література:

1.     Дудченко В. Державний борг як об’єкт регулювання // Економічний аналіз. – Випуск 2 (18), 2008. – С. 83-87.

2.     Пластун В.Л. Політика управління державним боргом України. [Електронне джерело ] / Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/VUABS/2010_1/28_01_01.pdf

3.     Ткаленко С.І. Вплив державного боргу на економічну безпеку України // Вісник економіки транспорту і промисловості. – № 29, 2010. – С. 178-181.