Економіка / Інвестиційна діяльність і фондові ринки

Ващенко Т.А, Костунець Т.,  н.к. – ст..викл. Степова С.В

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Стан і перспективи розвитку інтернет-трейдингу на фондовій біржі України

В Україні можливості Інтернету невпинно розвиваються, а з ними розвиваються і всі форми електронної комерції, які мають своє майбутнє. Тому, одним із перспективних напрямків розбудови ринку цінних паперів України вважається запровадження механізмів Інтернет-трейдингу, що дозволить залучати до біржової торгівлі приватних інвесторів, які у розвинених країнах є безпосереднім двигуном економічного прогресу та фінансової стабільності держави.

Особливості функціонування та напрями розвитку Інтернет-трейдингу  активно досліджуються вітчизняними та зарубіжними вченими. Зокрема, специфіку он-лайн торгівлі цінними паперами висвітлили у своїх роботах Д.Гладун, М.Гринь, І.Дмитрюк. Актуальні шляхи розвитку систем Інтернет-трейдингу вивчають та розкривають у своїх наукових працях такі економісти як А.Колосов, В.Мудрий, А.Книр, О.Фарина, Т.Манько та ін.

В Україні поняття «інтернет-трейдингу» є порівняно новим. Офіційною датою запуску Інтернет-трейдингу є 26 березня 2009 року, коли можливість он-лайн торгівлі цінними паперами вперше з’явилася на фондовому майданчику ВАТ «Українська біржа», яка запустила його у розквіт фінансової кризи. [1]

Інтернет-трейдинг – це система роботи з цінними паперами, яка дозволяє інвестору власноруч отримувати доступ до біржової інформації, а також укладати угоди з купівлі-продажу цінних паперів на біржі в режимі реального часу за допомогою спеціальної сертифікованої програми, встановленої на персональному комп'ютері.

В Україні вже використовується декілька сертифікованих програм для доступу на фондові біржі, такі як QUIK, WEB2L, SmartTrade. З часом їх кількість буде тільки зростати. В Україні сьогодні можна назвати таких он-лайн брокерів які мають змогу Вас підключити до інтернет-трейдингу на фондові біржі: ТОВ 'Сіті Брок', СП ТОВ 'Драгон Капітал', ТОВ 'ФК 'ОК-2', ТОВ 'Гайнсфорт-онлайн', АТ 'ІК 'Проспект Інвестментс', ТОВ 'ФК 'Укранет' та ТОВ 'Спеціаліст цінні папери'. Що цікаво, серед цих брокерів, є піонери, такі як: ТОВ 'Гайнсфорт-онлайн', є дуже відомі учасники ринку, як СП ТОВ 'Драгон Капітал', а є нові динамічні компанії як ТОВ 'Спеціаліст цінні папери' які вже розвернулись досить якісно на цьому он-лайн ринку і надають свої послуги навіть через інших торгівців цінними паперами (субброкерські послуги). Розвиток інтернет-трейдингу, безумовно, допоможе спростити регіональним інвесторам процес інвестування у фондовий ринок, а також допоможе тим самим брокерам залучити нових інвесторів з більш віддалених регіонів України. [3]

Інтернет-трейдинг має ряд переваг. Зокрема, це надання інвесторам прямого доступу до біржових торгів, підвищення оперативності та активності їхньої роботи на ринку цінних паперів, зниження ризику нездійснення розрахунків за угодами, простота та прозорість торгівлі. [2]

Одним із негативних явищ, що вагомо ускладнює на сьогодні розвиток Інтернет-трейдингу, є наявність помилкових стереотипів у громадян, які уже встигли укоренитись у свідомості більшості українців.

Безпосередньо щодо удосконалення механізмів Інтернет-трейдингу, цікавим напрямком розвитку являється маржинальна торгівля, яку планують запустити українські он-лайн брокери. Простий маржинальний кредит відрізняється тим, що отримувана сума грошей (або вартість отримуваного товару) зазвичай у декілька разів перевищує розмір застави (маржі), іншими словами інвестору-трейдеру надається кредитне плече. Отже, якщо популярність маржинальної торгівлі зростатиме на ринку, то справи у інтернет-інвесторів лише покращуватимуться.

Вже зараз український інвестор може купити цінні папери, випущені за межами України. Цей напрямок може стати дуже перспективним для розвитку та може і не використатись учасниками українського фондового ринку.

Досить вагомим чинником, який може впливати на розвиток фондового ринку України і інтернет-трейдингу загалом, є прийняття нашим сусідом - Росією закону про те, що на російських торгівельних майданчиках можуть бути в обігу цінні папери іноземних емітентів. Тому не виключено, що цінні папери українських емітентів будуть котуватись на російських фондових біржах. Добре це чи погано - зараз однозначно важко відповісти, та можна з в певненістю сказати, що це точно позначиться на нашому ринку і на он-лайн торгівлі теж [4]

Інтернет-трейдинг вже надав поштовх для розвитку в Україні такого сектору бізнесу, як інформаційне та програмне забезпечення фондового ринку. В Україні цей ринок дуже нерозвинутий і потребує дуже багато інновацій та напрацювань з боку іноземних компаній. На даний час в Україні почали розвиватись інтернет-портали, які надають все більше інформації по фондовому ринку. З часом інтернет-порталів також побільшає, а їх аналітична інформація по ринку цінних паперів буде ставати все більш якіснішою та доступнішою. [2]

Тому, якщо Україна буде раціонально рухатись, переймаючи позитивний досвід провідних іноземних держав, долаючи результати впливу помилкових стереотипів щодо он-лайн торгівлі та здійснюючи роботу щодо усунення актуальних проблем розвитку Інтернет-трейдингу, то перспективи розвитку інтернет-трейдингу в Україні будуть досить значними і у вітчизняного фондового ринку будуть всі шанси стати одним з провідних розвинутих фінансових ринків.

 

Використані джерела:

 

1.     ООО «Львовские ценные бумаги» Перспективи інтернет-трейдингу в Україні// Економічна правда, -2011. -№3. Електроний ресурс: http://www.epravda.com.ua/press/2009/10/4/209972/

2.     Семчук О.В., Проблеми розвитку фондового ринку України.// Економіка і право. – 2009. -№2. -с.9-12.

3.     Т. Тарабакін, Розвиток Інтернет-трейдингу в Україні / Цінні папери України. – 2009. - №43 // www.securities.org.ua.

4.     Д.Гладун. Перспективи інтернет-трейдингу в Україні / Інвестиції та інвестування в Україні – 2009. -№6// www.inernettrading.at.ua.