Экономические науки/4. Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

 

Костьєв О.І.

Донбаський Державний Технічний Університет

Прямі іноземні інвестиції в Україні

 

Прямі іноземні інвестиції мають велике значення для економіки країни, що їх одержує. По-перше, завдяки виробничій та науково-технічній кооперації прямі іноземні інвестиції забезпечують ефективну інтеграцію національної економіки у світову. По-друге, прямі іноземні інвестиції служать джерелом капіталовкладень, причому у формі сучасних засобів виробництва. Крім того, прямі іноземні інвестиції залучають вітчизняних підприємців до передового господарчого досвіду, сприяють поширенню інновацій, збільшенню продуктивності праці та підвищенню добробуту населення.

В умовах дефіциту внутрішніх джерел фінансування іноземні інвестиції є тим ресурсом, який може найвагоміше сприяти технологічному переоснащенню виробництва, досягненню стабільного економічного зростання, розвитку експортних і імпортозаміщуючих галузей, підвищенню ефективності функціонування підприємств, а відтак, і розвитку відповідних територій, поліпшенню соціального захисту громадян [1].

Тому залучення та ефективне використання прямих іноземних інвестицій в економіку України є сьогодні, як ніколи, актуальним питанням, яке потребує від уряду негайних дій.

Міжнародна інвестиційна позиція України відіграє важливу роль у визначенні зовнішньої та внутрішньої економічної політики держави. За сучасних обставин зростаючої взаємозалежності економік різних країн приплив та відтік іноземних капіталовкладень має велике значення для прийняття тих або інших економічних рішень [1].

За умов недостатньої ефективності економічних реформ, обмеження внутрішніх джерел фінансування, відтоку капіталу за кордон, іноземним інвестиціям в економіку України повинна відводиться важлива роль. В умовах ринкової трансформації економічної системи України відчувається гострий дефіцит капіталовкладень і необхідність суттєвого залучення зовнішніх фінансових ресурсів [2].

Особливістю сучасної інвестиційної моделі розвитку України є слабке залучення в економіку іноземного капіталу. Спостерігається істотне відставання в цій сфері від інших країн із перехідною економікою.

У світовому потоці прямих іноземних інвестицій на українську економіку припадає менше 1%. Незначний потік прямих іноземних інвестицій можна пояснити тим, що серед європейських постсоціалістичних країн Україна сприймається як країна з найбільшим ризиком. За оцінкою Європейського центру досліджень, підприємницький ризик інвестицій в Україну складає 80% [3].

Та незважаючи на недостатню привабливість інвестиційного клімату, відбувається щорічне зростання обсягів іноземного капіталу, вкладеного в нашу країну. Навіть у кризовому 2009 р. Україні вдалося збільшити обсяги прямих іноземних інвестицій. Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій на початок 2011 р. складав 44708 млн. дол. США, що на 11,7 % більше обсягів прямих іноземних інвестицій на початок 2010 р. (40026,8 млн. дол. США), і на 25,2% більше обсягів прямих іноземних інвестицій на початок 2009 р. (35723,4 млн. дол. США) [4].

Як свідчить світова практика, іноземні інвестиції, з одного боку, можуть прискорювати темпи економічного зростання, підвищувати зайнятість, технологічний рівень економіки, конкурентоспроможність вітчизняних товарів на внутрішньому та зовнішньому ринках, а з іншого – у випадках трансферу відсталих технологій і методів організації виробництва – стримувати розвиток країни, посилювати її залежність від іноземних технологій і капіталів.

Проте, незважаючи на недоліки, варто виділити також і позитивні наслідки впливу прямих іноземних інвестицій на розвиток економіки України. Перш за все, прямі іноземні інвестиції дозволяють забезпечити зайнятість населення, дещо вищу і стабільну заробітну плату, відносно кращі умови праці і навіть деякий соціальний захист та допомогу працівникам. Не менш важливою є допомога місцевій громаді, органам самоврядування, підтримка місцевих програм з благоустрою територій, реконструкції житлово-комунального господарства, доріг чи комунікацій, розвитку дрібного бізнесу, підтримка місцевих громадських організацій [1].

Національний інтерес вимагає, щоб вітчизняний та іноземний інвестори створили нові, насамперед високотехнологічні та наукоємні, імпортозамінні та експортоспроможні підприємства [5].

Якщо Україна зуміє залучити таких інвесторів, які шукають ефективність і знання, конкурентоспроможність її економіки значно зросте і країна отримає переваги.

Насамперед Україні потрібні інвестиції, які б могли:

– забезпечити ефективну інтеграцію національної економіки у світову завдяки виробничій та науково-технічній кооперації;

– сприяти забезпеченню потреб національної економіки у необхідній сировині та продукції;

– слугувати джерелом капіталовкладень, причому у формі сучасних засобів виробництва;

– стати чинником не тільки реконструкції і відновлення, але і створення нових виробництв і підприємств;

– залучати вітчизняних підприємців до передового господарчого досвіду;

– стимулювати розвиток економічно ефективних і конкурентоспроможних експортерів;

– сприяти поширенню інновацій, збільшенню продуктивності праці та підвищенню добробуту населення [1].

Сильними сторонами України є її великий внутрішній ринок, достатній індустріальний та аграрний потенціал і вигідне геополітичне розташування щодо торговельних шляхів Європи та Азії. І саме тому, за допомогою достатньої кількості іноземних прямих та портфельних інвестицій, потенційно, Україна могла б бути однією з провідних країн Європи.

 

Література:

 

1. Полковниченко С. О., Аркадьєва Н. В. Вплив прямих іноземних інвестицій на розвиток економіки України. / С. О. Полковниченко, Н. В. Аркадьєва // Науковий вісник ЧДІЕУ. – 2010. – №3 (7).– С. 79-85.

2. Косякіна О.А. Іноземні інвестиції в контексті впливу на економічний розвиток України. / О.А. Косякіна // Бюлетень Міжнародного Нобелівського економічного форуму. –Т. 2. – 2010. – №1 (3). – C. 145-152.

3. Товстиженко О. В. Роль іноземних інвестицій в інтенсифікації розвитку вітчизняного виробництва / О. В. Товстиженко // Актуальні проблеми економіки. – 2007. – № 1. – С. 104-108.

4. Державний комітет статистики України [Електроний ресурс]. – Режим доступа: http://www.ukrstat.gov.ua

5. Дацій Н. В. Розвиток іноземного інвестування в економіці / Н. В. Дацій // Інвестиції: практика та досвід. – 2009. – № 20. – С. 9-11.