Плахтій Т.Ф., Мацькова С. Р.

вінницький національний аграрний університет

 

ПЕРВИННА ДОКУМЕНТАЦІЯ У БУХГАЛТЕРСЬКОМУ ОБЛІКУ

 

Невід’ємною частиною та першоосновою бухгалтерського облік є первинний облік господарських операцій. До­сить жорсткі вимоги щодо якості інформації, що ставляться на сьогодні перед вітчизняним обліком покликані задовольняти потреби користувачів у різного роду економічній інформації для прийняття відповідних рішень. Оскільки отримана облікова інформація повинна бути, насамперед, достовірною, вичерпною, повною та оперативною, то, відповідно, і носії такої інформації -  первинні документи мають бути представле­ними на високому рівні. Саме дотримання всіх вимог щодо складання подібних документів і включає поняття «якість первинної документації» [3].

Проведені дослідження показали, що органі­зація первинного обліку на підприємствах вимагає бажати кращого, оскільки первинні документи, що відображають господарську діяльність аграрних формувань у більшості випадків складаються із значними по­рушеннями, що часто призводить до викривлен­ня облікової інформації та втрати її цінності для облікового персоналу суб’єкта господарювання. Таким чином, проблема удосконалення первин­ного обліку господарської діяльності існує, а це в свою чергу, негативно відбивається на ефекти­вному веденні всього внутрішньогосподарського обліку [8].

Окремі аспек­ти організації первинного обліку окреслили в своїх дослідженнях багато економістів-науковців та практиків, а са­ме: П.Т. Саблук, Ф.Ф. Бутинець, Л.К. Сук, Г.Г. Кірейцев, М.Ф. Огійчук, В.Б. Моссаковський та інші. Проте, постійні зміни, що відбуваються з бухгалтерським обліком останнім часом вима­гають перегляду багатьох питань щодо ведення первинної документації, а, отже, дані питання й надалі залишаються актуальними та мають широке поле для подаль­ших досліджень [2].

Метою дослідження є розробка та висвітлення науково обґрунтованих рекомен­дацій з удосконалення організації первинного обліку.

Господарська діяльність підприємств супроводжується здійс­ненням великої кількості операцій, які фіксу­ються в спеціально призначених для цього до­кументах. Таким чином, первинні документи є носіями інформації про господарсько – економічне життя підприємницького форму­вання, а первинний облік - це початкова стадія господарського обліку.

Процес виробництва вимагає здійснення ряду послідовних господарських операцій, які прийнято задокументовувати для подальшого ведення аналітич­ного і синтетичного обліку. Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звіт­ність в Україні» визначається, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, складені за результатами здійснення таких операцій [6].

Документація господарських операцій має, насамперед, велике економічне та юридичне значення. Економічне значення полягає в тому, що за допомогою документів ведеться облік, здійснюється контроль за виробничою діяльністю та її аналіз. З юридичної точки зору, первинний документ — це письмове свідчення здійснення операції, підтвердження її закон­ності.

Обов’язковими реквізитами всіх документів, що містять інформацію про господарську діяль­ність підприємства є: назва документа (форми); дата і місце складання; назва підприємства, в якому складений документ; зміст, обсяг та оди­ниці виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської опе­рації та правильність її оформлення; особистий підпис (або інші дані) особи, яка брала участь у здійсненні господарської операції [4].

Відсутність хоча б одного з наведених обов'язкових реквізитів робить первинний до­кумент юридично недійсним, а здійснену госпо­дарську операцію за ним – незаконною.

Комп’ютеризація бухгалтерського обліку передбачає ведення електронного первинного документування гос­подарських операцій. Таким чином, використан­ня комп’ютерів вносить значні зміни в організа­цію первинного обліку, які полягають у наступ­ному: використання електронних носіїв первин­ної інформації і автоматичне складання первин­них документів.

Закономірно, що використання комп’ютерних документів, на нашу думку, дозволить на вищо­му рівні організувати оперативний первинний бухгалтерський облік виробництва, що забезпе­чить більшу ефективність облікової діяльності та одержання достовірних даних про операційну діяльність підприємства в короткі терміни. На сьогодні неодмінною умовою достовірно­сті даних бухгалтерського обліку є правильне і якісне заповнення первинних документів. На­самперед, критерій якості оформлення докумен­тів визначається наявністю усіх необхідних рек­візитів, заповнених відповідно з правилами ве­дення бухгалтерської документації [5].

Перевірка якості складеного первинного документу

 
Після фіксації операції первинний документ надходить до бухгалтерії підприємства, де від­бувається перевірка правильності його оформ­лення. Контроль за якістю складеного первинного документу проводять працівники облікового апарату за показниками, представленими на рис. 1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Контроль за якістю складеного первинного документу [7].

Головний бухгалтер повинен проводити кон­троль за кожним заповненим документом, що надходить до бухгалтерії підприємства, але не­рідко він ігнорує свої прямі обов’язки в цій частині і, тим самим, порушується один з найголовніших принципів бухгалтерського обліку – принцип повноти та достовірності інформації. Первинні документи, як правило, складають­ся на бланках типових форм, затверджених Міністерством статистики України. Форма бланка документа показує, що в ньому повинне бути записане, і визначає послідовність цих записів [1].

Бланки первинних документів для зручності їх використання мають бути уніфікованими і стандартизованими. Уніфікація — це розробка єдиних форм документів для всіх однорідних господарських операцій на підприємствах. Про­те, існують спеціалізовані форми первинних до­кументів, які застосовуються тільки в певній га­лузі, що відображають специфіку тої чи іншої діяльності.

Щоденне здійснення великої кількості одно­рідних за своєю суттю господарських операцій призводить до значного нагромадження первин­них документів в бухгалтерії. Це стосується пе­реважно ручного ведення бухгалтерського облі­ку. Насамперед, йдеться про збільшення часу на обробку аналітичної інформації, що міститься в кожному первинному документі, а це аж ніяк не робить господарський облік оперативним. На основі цього нерідко і управлінські рішення приймаються зі значним відставанням у часі.

На нашу думку, скорочення об’єму докумен­тації позитивно вплинуло б на ведення обліку на підприємстві, оскільки це дасть змогу заощадити час, ресурси, а головне - зро­бить облік більш оперативним і допоможе своє­часно і правильно прийняти важливі для пода­льшого господарювання управлінські рішення.

Первинний документ - це джере­ло інформації для організації та ведення бухгалтерського обліку на підприємстві. Для ефективної організації облікової роботи первинний облік має бути автоматизованим, що забезпечить зменшення трудомісткості обробки інформації та підвищить оперативність бухгалтерського об­ліку в цілому. Важливим фактором покращення стану та оперативності облікової роботи має ста­ти скорочення кількості первинної документації за рахунок використання нагромаджувальних багатоденних документів, зменшення числа ко­пій документів та використання одного докуме­нта для відображення кількох однорідних за змі­стом технологічних операцій.

Список використаної літератури

1.     Бухгалтерський облік: Навч. Посіб. – К.: Знання, 2010. – 471 с.

2.     Голов С. Управлінський облік. Підруч­ник.-2-ге вид. / С.Голов. -К.: Лібра, 2004 - 704 с.

3.     Голов С.Ф. Бухгалтерський облік в Україні: аналіз стану та перспективи розвитку: Моногра­фія / С.Ф. Голов. - К.: Центр учбової літератури, 2009. - 522с.

4.     Івахненков С.В. Інформаційні технології в організації бухгалтерського обліку: історія, тео­рія, перспективи: Наукове вид. / С.В. Івахненков. - Житомир, 2001.- 416 с.

5.     Кім Г. Бухгалтерсь­кий облік: первинні документи та порядок їх за­повнення: Навчальний посібник: Вид. 2-ге, перероб. та доп. / Г. Кім, В.З. Сопко, Ю.Г. Кім. - К.: Центр навчальної літератури, 2009.- 480с.

6.     Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: Закон України від 16 липня 1999р. 996-XIV (зі змінами та доповнення­ми).

7.     Сук П.Л. Організація документу­вання господарських операцій / П.Л. Сук // Бухгалтерія в сільському господарстві. - 2010. - № 18. - С.6 - 18.

8.     Теорія бухгалтерського обліку: Навч. Посіб. – К.: ЦНЛ, 2009. – 384с.