Доц. Ліщинська Л.Б., студ. Обштир В.Г.

Вінницький торговельно – економічний інститут КНТЕУ, Україна

Оцінка ефективності державного фінансового контролю

Ефективність контролю досить складне поняття, що характеризується певними критеріями та оцінюється за певними показниками, на формування яких впливають різноманітні соціальні, економічні, правові та інші фактори.               Проблеми ефективності державного фінансового контролю у своїх працях досліджували такі вчені та практики, як Л. Андросов, Ю. Ігнатов, В. Кравченко, І. Стефанюк та ін.

Метою дослідження є визначення змісту поняття ефективності фінансового контролю, характеристика критеріїв, показників і методів визначення його ефективності.

Оцінка ефективності внутрішнього фінансового контролю є обов'язковим питанням, яке досліджується під час проведення контрольних заходів суб'єктами державного фінансового контролю в межах наданих повноважень.

Соціальний ефект фінансового контролю виявляється в тому, що за його результатами особи, які допустили порушення фінансового законодавства, звільняються з посад або притягуються до кримінальної відповідальності, а керівні посади займають більш кваліфіковані, відповідальні та чесні працівники. Організаційний ефект полягає в тому, що за висновками контрольних заходів, пропонується і реалізується напрями щодо покращення структури законодавчої і виконавчої влади, у результаті чого підвищується оперативність управління [1, С.31 - 32].

 Економічний ефект пропонується розраховувати як результат покращення діяльності органів виконавчої влади в частині економії бюджетних і позабюджетних коштів, підвищення рентабельності виробництва, зниження собівартості продукції тощо.

Контроль за ефективністю витрачання бюджетних коштів і використання державної власності повинен передбачати:

1.     Організацію та контроль за своєчасністю використання дохідних і видаткових статей бюджетів, а також державних цільових фондів за обсягами, структурою і цільовим призначенням;

2.     Визначення доцільності видатків і використання державної власності;

3.     Оцінку обґрунтованості дохідних і видаткових статей бюджетів.

Таким чином, ефективність виконання бюджету є основним показником якості витрачання державних коштів. Структурою ефективність фінансового контролю охоплює не тільки ефективність системи загальнодержавного контролю в цілому, а й ефективність діяльності суб’єкта контролю, контролюючого органу [2, С.18 - 19].

На основі аналізу питань, що виникли при розгляді методики оцінки ефективності діяльності контролюючого органу, пропонується використовувати такі показники:

·       Коефіцієнт інтенсивності роботи перевіряючої особи (КІК): КІК = Кк/ Кф, де Кф – кількість контрольних заходів, проведених у цілому по структурному підрозділу; Кк – кількість контрольних заходів, проведених окремою перевіряючою особою;

·       Коефіцієнт результативності контролю (КР): КР=Он / Оп, де Он – обсяг виявлених порушень, Оп – обсяг перевірених коштів;

·       Коефіцієнт дієвості контролю (КДК): КДК = Осф / Оп, де Осф – обсяг коштів, повернених до бюджету за результатами контрольних заходів;

·       Коефіцієнт окупності роботи (КОР): КОР = Осф / Озс , Озс – обсяг затрачених коштів на утримання інспектора.

Ці показники можуть використовуватись як для кількісної оцінки ефективності роботи органів контролю, так і для стимулювання інспекторів та інспекторських підрозділів. Проведене дослідження виявило, що для визначення ефективності фінансового контролю необхідно мати орієнтири для його порівняння. Ураховуючи практичний досвід організації фінансового контролю, як такі пропонуються: попередній періоди, аналогічні показників в інших країнах; цільова спрямованість програми контролю [3, С.43 -44].

Таким чином, запропоновані методичні основи дозволяють оцінити ефективність фінансового контролю у цілому як управлінської діяльності органу фінансового контролю. Крім цього, вони дають можливість наскрізної оцінки, тобто прийнятні на різних рівнях управління органу фінансового контролю, а також дозволяють оцінювати діяльність цього органу в динаміці.

Суб'єкти державного фінансового контролю інформують керівництво суб'єкта господарювання та ініціатора контрольних заходів про стан системи внутрішнього фінансового контролю з визначенням основних недоліків та резервів його здійснення.

Отже, за підсумками дослідження стану внутрішнього фінансового контролю визначається рівень ефективності та дієвості функціонуючої системи внутрішнього фінансового контролю щодо попередження та недопущення в подальшому правопорушень.

 

                                                                                              

Список використаних джерел

1.     Мельничук В. Економічне зростання і проблеми державного фінансового контролю / В. Мельничук // Економіка України . – 2002. - № 12. – С.21 – 28.

2.     Булгакова С. Удосконалення державного фінансового контролю / С.Булгакова // Вісник КНТЕУ . – 2003. - № 1. – С. 28 – 32.

3.     Барабаш Н. Удосконалення системи державний фінансовий контроль / Н.Барабаш, М.Никонович// Фінансовий контроль. – 2005. – № 3 . – С. 44 – 47.