Географія і геологія/ 6. Природокористування та екологічний моніторинг

ас. Кізюн А.Г., студентки Гончар Г.В., Заікіна М.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету, Україна

Розвиток сільського зеленого туризму в Україні та його стан у Вінницькій області. Проблеми та перспективи.

Сільський зелений туризм для України – нове поняття і перспективне.

Сільський туризм являє собою специфічну форму відпочинку в приватних господарствах сільської місцевості з використанням майна та трудових ресурсів особистого селянського, підсобного або фермерського господарства, природно-рекреаційних особливостей місцевості та культурної, історичної та етнографічної спадщини регіону.

Метою цієї статті є дослідити роль і місце сільського зеленого туризму в розвитку національної туристичної галузі і соціально-економічної ситуації в сільських регіонах України, а саме Вінниччини.

Туристична індустрія в Україні є лише п’ятою за значенням дохідною складовою бюджету. Для її зростання в Україні є  такі  передумови, як вигідне геополітичне розташування в центрі Європи, наявність значного туристично-рекреаційного потенціалу, сприятливий клімат, багаті флора і фауна, чисельні культурно-історичні пам’ятки світового рівня.

Протягом останніх років велику увагу почали приділяти українському селу як об’єкту туризму.

Актуальність розвитку сільського зеленого туризму в Україні зумовлюється нагальною необхідністю невідкладного розв’язання соціально-економічних проблем сучасного села. За роки незалежності України в сільській місцевості спостерігається зменшення населення, зростання безробіття, масова заробітчанська міграція. Тому для держави є важливим розвиток сільського туризму так як він розширює сферу зайнятості сільського населення і дає селянам додатковий заробіток; розширює можливості зайнятості сільського господаря не тільки у виробничій сфері але й в сфері обслуговування. А також стимулює розвиток сфери послуг: торгівлі, транспортну, зв'язку, служби побуту, відпочинково-розважальних послуг та інших.

Питання сільського зеленого туризму представленні у працях відомих учених у галузях права, історії, туризмознавства, соціології, економіки й географії, зокрема: Ю. Алексєєва, В. Євдокименко, А. Корлоль, М. Лендєла, В. Мікловди, М. Пітюлича, Денисика Г.І. та інших дослідників.

  Проаналізувавши регіони України, де найбільше виражений сільський зелений туризм, можна зробити висновок, що туристські зони та маршрути тяжіють до чистих річок, лісових масивів, морського узбережжя, озер та водоймищ, а також до архітектурних комплексів малих міст та сіл. Тобто, основними районами сільського зеленого туризму в Україні є Крим та Карпати. Найінтенсивніше він розвивається в Карпатському регіоні – Івано-Франківській, Закарпатській і Львівській областях.

  У першому 10-тилітті незалежності України сільський туризм розвивався в основному у Карпатському регіоні  та Криму, а сьогодні вже із 18 областей України господарі 600 садиб запрошують на відпочинок до своїх сіл та містечок.

Також відслідковується зростання розвитку зеленого туризму у Чернівецькій та Волинській областях та в центральній частині України: Київській, Вінницькій та Черкаській областях. Про перші кроки у цьому напрямку можна говорити у Запорізькій, Кіровоградській, Дніпропетровській та Донецькій та інших областях.

Поділля у межах Тернопільської, Хмельницької та Вінницької областей загальною площею 60,9 тис. км² ( 10,1 % території України) – територія тривалого, щільного заселення, активного господарського освоєння, функціонування й тепер густої мережі сільських поселень (у середньому 7-8 сіл на 100 км²).

Що стосується Вінниччини, то найбільшими туристичними районами, де розвивається сільський туризм є: Ямпільщина, Барський, Могилів-Подільський, Муровано-Кириловецький, Жмеринський, Піщанський райони.

У Вінницькій області з 2003 року діє обласна громадська організація «Спілка сприяння розвитку сільського зеленого туризму», у 2005 році було відкрито Вінницьке регіональне представництво Федерації сільського зеленого туризму.

Обласною спілкою сприяння розвитку сільського зеленого туризму створено Інтернет-сайт «Сільський зелений туризм Вінниччини», проводяться інформаційні семінари на тему: «Основи надання послуг організованого відпочинку в агросадибі».

Між громадською організацією «Вінницький обласний осередок спілки сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні» та Міжнародною благодійною організацією «Фонд Східна Європа» у травні 2008 року підписано договір щодо виділення цільової благодійної допомоги в розмірі 114 745,00 грн. на підтримку діяльності, зазначеної в проекті «Від джерела до розвитку».

Метою цього проекту є наступне:

- формування та впровадження локальних стратегій розвитку підприємництва у сфері сільського зеленого туризму та народних промислів 5-ти районів Вінницької області (Барський, Жмеринський, Муровано-Куриловецький, Могилів-Подільський, Ямпільський);

- формування пілотного туристичного продукту та інформаційної мережі народних промислів;

- створення системи формування нових робочих місць із залученням місцевих центрів зайнятості в сільській місцевості.

З метою визначення перспективних територій для розвитку сільського зеленого туризму у Вінницькій області спеціалістами управління культури і туризму облдержадміністрації було проведено моніторинг та створено електронну базу існуючих господарів, що надають послуги туристам на селі. На кінець 2008 року в області діяло 18 агросадиб. На весну 2009 року кількість садиб зеленого туризму збільшилось до 36-ти. За 9 місяців 2010 року в області забезпечено діяльність 50 агросадиб, де широко представлені народні промисли: різьба по дереву гончарство, вишивка, писанкарство,  теслярство, лозоплетіння, каменотесний промисел, живопис, кераміка, флористика, лялька-мотанка, гобелен, плетіння.

Зокрема, спостерігається відродження сіл, де активно розвивається сільський зелений туризм. Досвід інших, особливо в гірських регіонах України уже є, на Поділлі необхідно лише врахувати регіональні особливості природи, звичаї й традиції. Цей процес уже розпочався і зелений туризм поступово розвивається у селах Губник, Канава, Гармаки Вінницької області та багато інших.

При міській раді м. Бар створено інформаційний туристичний центр, де проводиться робота з популяризації відпочинку на селі.  В с. Гайове Барського району  створено  тренінговий центр з розвитку підприємництва на селі на 20 осіб загальною сумою  53 390 грн. В  серпні 2010 року на його базі проведено  обласний фестиваль-ярмарок  «Подільські смаки», де власники агросадиб мали можливість продемонструвати традиційні продукти Вінницького краю. 

Відділом культури і туризму Козятинської райдержадміністрації організовано місця відпочинку в селах Глухівці, Йосипівка, Кам’янка, проводиться робота з прокладання туристичних стежок для пішохідних туристів.

Отже, сільський зелений туризм є корисним як для відпочиваючих, так і для господарів – сільського населення, сільських громад, регіонів і держави в цілому, сприяє розвитку багатьох пов’язаних з ним галузей економіки, що покращує рівень життя селян. Його розвиток також сприятиме збереженню селянства як носія української ідентичності, культури і духовності, це додаткові можливості для популяризації української культури, поширення знань та інформації про історичні, природні, етнографічні особливості України, що заслуговує на всіляку підтримку з боку держави.

Розвиток сільського зеленого туризму є актуальним питанням для Вінниччини.

Найбільш активними в розвитку сільського зеленого туризму є Барський, Вінницький, Гайсинський, Чернівецький, Могилів-Подільський, Муровано-Куриловецький,  Ямпільський райони.

Вінниччина має всі необхідні умови для розвитку сільського туризму. Щоб досягти успіху потрібне належне фінансування, створення програм розвитку та відповідних проектів, вирішення інших проблем. Одною із проблем, з якою зіткнулися представники зеленого туризму на Вінниччині – відсутність пропаганди даного явища.

Також актуальною проблемою залишається раціональне використання сільських ландшафтів, а в окремих випадках і їх відродження та охорона, а це можливо лише тоді, коли зможемо використати те, що було набуто народом у минулому: етнічну культуру, землеробський досвід, звичаї та традиції сільського населення, а також врахувати сучасні можливі тенденції розвитку сільських поселень та поліпшення їх ландшафтної структури. До таких тенденцій відродження сільських ландшафтів, які уже частково проявляються відносяться:

-       поєднання «двох культур», що враховує як традиційні так і сучасні форми відродження сіл. У кожному селитебному районні Поділля (зокрема Вінниччини) цей напрям буде мати свої «відтінки», він складний, але найбільш доцільний;

-       збільшення якості сіл-музеїв під відкритим  небом, або сіл у яких частково проведена «музеєфікація» (окремих частин села, їх «куточків» або об’єктів); створення у селах спеціалізованих музеїв у залежності від захоплення («хобі») їх жителів, або роду діяльності, звичаїв та традицій;

-       використання інвестицій та можливостей приватних осіб щодо відродження сіл де вони народилися, або є у них зацікавлення у використанні коштів для створення у селах ранчо, збереження культових або історичних об’єктів;

-       широкий розвиток зеленого туризму з відродженням місцевих промислів на які там багате Поділля (зокрема Вінниччина),  традицій та звичаїв місцевого населення.

За останні роки зроблені певні кроки щодо підтримки та розвитку сільського туризму. Питання розвитку сільського туризму на Вінниччині знаходиться на постійному контролі облдержадміністрації.

 

Список використаних джерел:

1.     Биркович В. І. Сільський зелений туризм – пріоритет розвитку туристичної галузі України / Стратегічні пріоритети. Науково-аналітичний щоквартальний збірник. – 2008. – №1 (6). – С.138-143. – http://tourlib.net/statti_ukr/byrkovych.htm

2.     Васильєва Н.В. Зелений туризм – панацея чи черговий міф? – http://www.greentour.com.ua/ukrainian/progress/arch/

3.     Денисик Г.І. Воловик В.М. Рекреаційні ландшафти Поділля. – Вінниця: ПП. «Едельвейс К», 2009. – 206 с.

4.     Кізюн А.Г. Оптимізація сільських селитебних ландшафтів Поділля / А.Г.Кізюн // Географія та екологія: наука і освіта. – Умань: В-во «Сочінський* 2008. – С. 101-103.

5.     Лужанська Т.Ю., Феєр В.П. Проблеми розвитку «сільського зеленого туризму» - http://tourlib.net/statti_ukr/lugan.htm

6.     Зеленому туризму обіцяють зелене світло – http://vn.20minut.ua/news/60519

7.     Регіональна програма розвитку малого підприємництва у Вінницькій області на 2011-2012роки. Проект – www.vin.gov.ua/web/vinoda.nsf/.../$FILE/ Проект_програми.doc

8.     Розвиток зеленого туризму на Поділлі, 2009 –http://www.bershad.ua/news/ oficial/nove/14751.html

9.     Сільський Зелений Туризм Вінниччини – http://www.greentour.vn.ua/