Современные информационные технологии. Информационная безопасность

 

Вовчок А. В., Торохтій М. П., ст. викл. Степова С.В

Вінницький торгово-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

                                      Електронні аукціони в Україні

         Анотація. У статті виокремлено особливості проведення електронних аукціонів в Україні.

         Мета статті. Узагальнити нормативно-правову базу та особливості проведення аукціонів в Україні.

         Актуальність теми дослідження. Дедалі більшого поширення в Україні набуває електронна комерція, яка є сферою цифрової економіки, що включає всі фінансові та торгові транзакції, які проводяться за допомогою комп’ютерних мереж, та бізнес-процеси, пов’язані з проведенням цих транзакцій.

         До електронної комерції відносять електронний обмін інформацією (Electronis Data Interchange, EDI), електронний рух капіталу (Electronic Funds Transfer, EFS), електронну торгівлю (E-Trade), електронні гроші (E-Cash), електронний маркетинг (E-Marketing), електронний банкінг (E-Banking), електронні страхові послуги (E-Insurance), тощо.

         Виклад основного матеріалу. Електронний аукціон (е-аукціон, e-auction) – це продаж різноманітних товарів на аукціоні в рамках електронного бізнесу, коли є один продавець і безліч покупців [6, c. 23]. Зацікавлені в конкретній пропозиції клієнти перераховують продавцеві плату і одержують потрібний продукт протягом відповідного часу.

         Проведення електронних аукціонів в Україні основане на нормативно-правовій базі проведення конкурсів. Тендерів та аукціонів в Україні. Нині Верховна Рада України працює над проектом Закону про електронну комерцію.

         У багатьох випадках електронні аукціони  дозволяють скоротити шлях перепродажу продукту від виробника до споживача. Це можливо завдяки використання Інтернет-технологій, що надають можливість ефективної прямої взаємодії з кінцевим споживачем, тому компанії можуть виконувати роль, яку традиційно виконували проміжні постачальники. Це також дозволяє накопичувати інформацію про усі продажі та про усіх клієнтів, що, відповідно,  дозволяє виконати досконалий бізнес-аналіз та маркетингові дослідження, що є великою перевагою у конкурентній боротьбі [2, c. 45].

         У цілому електронне середовище широко використовується для доставки цифрового медіа-контенту (музика, фільми, преса тощо), корисної інформації, освітніх матеріалів а також компаніями-виробниками програмного забезпечення для його продажу.

         Найбільшою перевагою електронної комерції є суттєве зниження витрат на оформлення угоди та її подальше обслуговування. Тому бізнес-процеси, які можуть бути переведені на електронну основу мають потенціал зниження витрат на них, що, у свою чергу, зумовлює зниження собівартості товару чи послуги.

         Протягом останніх 5 років український ринок електронної комерції показував щорічне зростання на рівні 50 – 60% незалежно від перманентних економічних коливань. При цьому ринок володіє серйозним потенціалом.

         В Україні проведення електронних аукціонів є досить поширеним явищем. Так, зокрема, у 2007 році корпорація «Fozzy Group», згідно зі стратегією поліпшення послуг для своїх клієнтів, оголосила конкурсний відбір банку-партнера для надання йому ексклюзивних прав надання фінансових послуг на території магазинів корпорації. Для відбору кращої пропозиції був проведений відкритий електронний он-лайн аукціон серед усіх зацікавлених банків.

         Однак основними факторами, які гальмують розвиток українського ринку електронної комерції загалом та електронних аукціонів зокрема є:

         1) відсутність законодавчої бази, яка б регулювала процес купівлі/продажу онлайн, здійснення електронних платежів за оплачені товари/послуги та яка б встановлювала прозорі правила гри на ринку (як для продавців, так і для покупців);

         2) слабо розвинена національна система електронних платежів;

         3) низька ефективність більшості існуючих українських торгівельних майданчиків;

         4) низький рівень проникнення Інтернету (особливо в регіонах) [1, c. 270].

         Висновки. Загалом електронний аукціон (е-аукціон, e-auction) – це продаж різноманітних товарів на аукціоні в рамках електронного бізнесу, коли є один продавець і безліч покупців. У свою чергу, проведення електронних аукціонів в Україні основане на нормативно-правовій базі проведення конкурсів. Тендерів та аукціонів в Україні. Нині Верховна Рада України працює над проектом Закону про електронну комерцію.

         Нині найбільшою перевагою електронної комерції є суттєве зниження витрат на оформлення угоди та її подальше обслуговування. Тому бізнес-процеси, які можуть бути переведені на електрону основу мають потенціал зниження витрат на них, що, у свою чергу, зумовлює зниження собівартості товару чи послуги.

         З-поміж основних причин, які  гальмують розвиток українського ринку електронної комерції загалом та електронних аукціонів зокрема є:

         1) відсутність законодавчої бази, яка б регулювала процес купівлі/продажу онлайн, здійснення електронних платежів за оплачені товари/послуги та яка б встановлювала прозорі правила гри на ринку (як для продавців, так і для покупців);

         2) слабо розвинена національна система електронних платежів;

         3) низька ефективність більшості існуючих українських торгівельних майданчиків;

         4) низький рівень проникнення Інтернету (особливо в регіонах).

 

                                     

 

Список використаних джерел:

1. Воробйова О. Інформаційне суспільство як передумова виникнення електронної комерції // Збірник наукових праць Національної академії державного управління при Президентові України. – 2008. – Вип. 1. – С. 269 –280.

2. Електронна комерція: Посібник / М.В.Макарова. – К.: Академія, 2002. – 272 с.

3. Меджибовська Н.С. Електронна комерція: Навч. посіб. для студ. вузів. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 384 с.

4. Опанасюк О. Реалії та перспективи розвитку європейського ринку електронної комерції // Персонал. – 2009. – № 2. –  С. 48 – 54.

5. Плескач В.Л. Електронна комерція: Підручник. – К.: Знання, 2007. – 535 с.

6. Пономаренко Л.А. Електронна комерція: Підручник. – К.: Київський нац. торг.- економ. ун‑т, 2002. – 443 с.

7. Юрасов А.В. Электронная коммерция: Учебное пособие. – М.: Дело, 2003. – 480 с.