Нестеренко А.Д., Кандратьев В. А.

 

Донецький національний університет

економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

 

МЕХАНІЗМ ДІЇ ПРАВА НА ПРОЦЕС ФОРМУВАННЯ ПОВЕДІНКИ ОСОБИ

 

 

Механізм дії права на поведінку особи – самостійний предмет загальнотеоретичної юридичної науки. Різноманіття наукових підходів до поняття "механізм" дозволяє розглядати цей соціально-правової інститут з кількох точок зору. Механізм - це поняття, яке, в залежності від контексту, може означати: пристрій (сукупність рухомих ланок або деталей), яке передає або перетворює (відтворює) рух; сукупність проміжних станів або процесів будь-яких явищ [1, с. 405].

В юридичній літературі запропоновано близько двадцяти значень поняття "механізм": "соціальний механізм дії права", "механізм правового регулювання", "механізм правотворчості", "механізм формування правомірної поведінки", "механізм реалізації конституційних прав громадян", "соціально-психологічний механізм вчинку", "механізм конституційного регулювання суспільних відносин", "охоронний механізм забезпечення прав і свобод громадян", "механізм захисту суб'єктивних прав і свобод", "адміністративно-правовий механізм протидії нелегальній міграції", "міжнародно-правовий механізм протидії нелегальній міграції", тощо [2, с. 270]. На думку М. Кельмана і О. Мурашина, механізм права – це взята в єдності система правових засобів, за допомогою яких здійснюється упорядкування суспільних відносин і подолання перешкод, що стоять на шляху задоволення інтересів суб'єктів права [3, с. 404]. У свою чергу, В. Хропанюк визначає механізм правового регулювання як систему правових засобів, за допомогою яких здійснюється упорядкованість суспільних відносин у відповідності з цілями правової держави [4, с. 118]. Обидві з вищезазначених теорій є достовірними і гідними уваги. Комплексний аналіз даного соціально-правової інституту слід починати з розгляду права в аспекті його дії.

Дія права – це змістовно динамічна складова права, яка характеризує фактичну реалізацію його властивостей надавати регулятивне (спеціально-юридичне), інформаційно-психологічний (мотиваційний), виховний (ідеологічний), і соціальний вплив на учасників правовідносин [5, с. 210]. Таким чином, дія права – це сукупність усіх форм прояву його юридичних властивостей, які висловлюють динаміку права – процес його реального регулятивного впливу на встановлені суспільні відносини. На думку В. Малахова, дія права може проявлятися в наступних аспектах: як соціальний механізм дії права (усі умови, які визначають особливості прояву права в реальному житті); як психологічна складова дії права (облік психологічних механізмів поведінки людини, сприйняття, тих або інших закономірностей правового регулювання та впливу); як ціннісно-орієнтаційний механізм дії права (законодавче закріплення, забезпечення реалізації та охорони найважливіших для людини і суспільства цінностей) [6, с. 324]. Ю. Шемчушенко відзначає, що розгляд права в аспекті його дії висвітлює головне якість права - здатність здійснювати реальний вплив на діяльність і поведінку людей, а через це - сприяти прогресивних змін в суспільстві. У цьому розумінні дію права характеризує рух сутності права.

Механізм дії права впливає на свідомість і поводження учасників правовідносин. Така дія має кілька аспектів: інформаційний, ціннісний, стимулюючий, примусовий. Інформаційний аспект дії права на поведінку можна розглядати з точки зору пізнавальної діяльності, так як право – це один з видів соціальної інформації, під якою розуміється знання, повідомлення, відомості про соціальної формі матерії в тій мірі, в якій вони охоплені сферою суспільного життя [7, с. 245]. Це означає, що модель поведінки, яка міститься в нормі права повідомляє особі позицію держави по даному питанню, вказує на існування деяких визначень, схвалених суспільством і державою, засобів досягнення тих чи інших цілей, повідомляє про наслідки не правомірної поведінки [7, с. 246].

Ціннісний (аксіологічний) аспект дії права полягає в його впливі на переконання особи, на його світоглядні орієнтації та установки, почуття і емоції. Отже, цінність, яка виражається в праві, не здатна підказати, юридичну тактику поведінки, але вона вказує на його стратегію.

Ціннісні подання входять в правове і моральне свідомість особи, стають невід'ємною частиною його психології. Правові цінності здатні впливати на найбільш віддалені ланки причинного зв'язку, з якої складається здійснення поведінки і висловлює потреби, інтереси, цілі, вибір засобів здійснення вчинку [8, с. 114].

Доповнюючи інформаційний і ціннісний аспекти дії права, стимулюючий і примусовий, у свою чергу, впливають не тільки на інтелект і емоції, але і на волю виконавця. Стимулюючу дію права виражено у юридичному визнанні, забезпечення і захисту законних вчинків, і в матеріальному і в моральному заохоченні до корисних суспільству вчинків. Примусовий характер полягає в можливості застосування примусових заходів у тих випадках, коли особа не виконує покладені на неї юридичні обов'язки, коли виникають перешкоди в здійсненні суб'єктивних юридичних прав [9, с. 201].

Отже, механізм дії права є одним з ключових його аспектів, що одночасно відображає його функцію, динаміку, і сутність, яка залишається незмінною в тому, що право завжди було, є і буде владним нормативним регулятором суспільних відносин і поведінки людей.

Як і правова система суспільства, механізм дії права являє собою цілісність правової дійсності, визначається закономірностями еволюції суспільства, рівнем розвитку економіки і культури.

Таким чином, призначення права полягає у приведенні в дію необхідних елементів правової системи конкретної держави. Від механізму дії права залежать ефективність правового регулювання, відповідність поведінки учасників суспільних відносин вимогам юридичних норм, їх рух до задоволення інтересів суспільства й особистості.

 

Література:

1. Мала гірнича енциклопедія в 3-х томах / За ред. [В. С. Білецького].    Донецьк: Донбас, 2004, 808 с;

2. Проблеми державотворення та правотворення в Україні (у контексті порівняльного правознавства та права на пріватність): матеріали круглого столу (22 травня 2009 р.). - Л.: ЛьвДУВС, 2009. - 304 с;

3. Кельман М. С. Загальна теорія держави і права Підручник / М. С. Кельман, О. Г. Мурашин, Н. М. Хома. - Л.: Новий світ-2000, 2007. - 584 с;

4. Хропанюк В. Н. Теорія держави і права Підручник для Вузів / В. Н. Хропанюк. - М.: Омега-Л, 2008. - 384 с;

5. Шемчушенко Ю. С. Дія права: інтегративний аспект: Монографія / Ю. С. Шемчушенко. - К.: Юридична думка, 2010. - 501 с;

6. Теорія держави і права: Навч. посіб. для студентів / В. П. Малахов, І. А. Горшеньова, А. А. Іванов. - М.: 2009. - 423;

          7. Parsons T. Family, socialization and interaction process / T. Parsons, R.

Baylz. – Columbia, 1955. – 246 p;

8. Кудрявцев В.М. Право і поведінка / В.М. Кудрявцев. - М.: Наука, 1976. - 211 с;

9. Кудрявцев В.М. Правова поведінка: норма і патологія/ В.М. Кудрявцев.-М.: 314 с.