Студент Мисик Г.І.

Науковий керівник: к.е.н. Хачатрян В.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Значення діагностики кризи розвитку підприємства

 

Управління підприємством як складною системою з самого початку є складним та антикризовим на всіх етапах функціонування і розвитку, а вміння передбачати, розпізнавати наближення кризи повинно визначати ефективність управлінських рішень. Відтак, антикризове управління можна визначити як систему управлінських заходів і рішень з діагностики, попередження, нейтралізації та подолання кризових явищ та їх причин на всіх рівнях економіки [1]. Воно повинно охоплювати всі стадії розвитку кризового процесу, в тому числі і його профілактику, попередження.

Одним з етапів процесу попередження та вибору стратегії антикризового управління є діагностика наявності й глибини кризи у процесах функціонування і розвитку підприємств.

Діагностика кризи розвитку підприємства з кожним роком набуває все більшого значення , адже проаналізувавши ситуацію, що склалася в Україні можна дійти висновку що в 2002-2011 роках чисельність збиткових підприємств постійно змінювалась, так наприклад починаючи з 2003 року вони постійно скорочувалися , і суттєво зростали, починаючи з 2008 року. Найнижча чисельність збиткових підприємств спостерігалася в 2007 році – 32,5 %.  В  наступному  році  їх кількість зросла до 38,9 %, а в 2009 році – до 47,2 %.

Тому діагностика кризи розвитку підприємства — це система цільового фінансового аналізу, направ­леного на виявлення параметрів кризового розвитку підприємства, генеруючих загрозу його банкрутства в подальшому періоді. Антикризове управління актуалізує функціональні аспекти щодо виявлення та подолання причин, що перешкоджають оздоровленню підприємства, і радикалізації заходів, які відновлюють його платоспроможність [2].

В зависимости от целей существуют различные стратегии антикризисного управления, но для каждой из них важно своевременное распознавание кризисной ситуации, определение причин, симптомов и факторов кризиса. Залежно від цілей існують різні стратегії антикризового управління, але для кожної з них важливо своєчасне розпізнавання кризової ситуації, визначення причин, симптомів і факторів кризи. Индивидуальность социально-экономической системы требует объединения диагностики финансово-экономического состояния предприятия с осуществлением мер превентивной санации и проведением превентивных исследований. Індивідуальність соціально-економічної системи вимагає об'єднання діагностики фінансово-економічного стану підприємства із здійсненням заходів превентивної санації і проведенням превентивних досліджень. В этом отношении детализация понятия «кризис» объясняет процессуальную сторону антикризисного управления, поскольку фазы кризиса и стадии развития кризисных ситуаций обусловливают стадии антикризисных мероприятий, но не наоборот.

Тому основним завданням діагностики є встановлення діагнозу, тобто формування узагальнюючого висновку стосовно поточного та перспективного стану об'єкта дослідження, доцільності та необхідності здійснення корегування основних параметрів функціонування в цілому та в розрізі окремих підсистем [3].

Дослідження причин, що обумовлюють процес антикризового управління, дозволяють виділити наступну класифікацію факторів виникнення кризової ситуації в діяльності підприємства.

1.          Внешние факторы: тип экономической системы; несбалансированная кредитная политика или ее полное отсутствие; структура потребностей населения; уровень доходов и накоплений населения; величина платежеспособного спроса клиентов-предприятий; фаза экономического цикла; политико-правовая нестабильность и экономическая неопределенность государственного регулирования; темп и размеры инфляции; научно-техническое и информационное развитие производственного цикла; состояние институциональной среды экономики; международная конкуренция. Зовнішні фактори: тип економічної системи; незбалансована кредитна політика або її повна відсутність; структура потреб населення; рівень доходів і накопичень населення; величина платоспроможного попиту клієнтів-підприємств; фаза економічного циклу; політико-правова нестабільність і економічна невизначеність державного регулювання; темп і розміри інфляції ; науково-технічний та інформаційний розвиток виробничого циклу; стан інституційного середовища економіки; міжнародна конкуренція.

2.          Внутренние: ошибочная рыночная философия фирмы; отсутствие или неправильные принципы ее действия; нерациональное использование ресурсов и низкое качество продукции; невысокий уровень менеджмента и маркетинга; несоответствие уровня управленческой и организационной культур предприятия его технологической структуре. Внутрішні: помилкова ринкова філософія фірми; відсутні або неправильні принципи її дії; нераціональне використання ресурсів і низька якість продукції; невисокий рівень менеджменту та маркетингу; невідповідність рівня управлінської та організаційної культур підприємства його технологічній структурі.

Тому  діагностикою проблеми називають виявлення невідповідності між фактичним та цільовим (нормативним) станом системи, між її внутрішнім та зовнішнім оточенням, між окремими підсистемами.

Одной из целей антикризисного управления является сохранение своей идентичности и нивелировка диспропорции внутренних и внешних параметров предприятия. Однією з цілей антикризового управління є збереження своєї ідентичності і нівелювання диспропорції внутрішніх і зовнішніх параметрів підприємства. Это выступает необходимым условием его дальнейшего развития и адаптации к динамике внешних условий. Це виступає необхідною умовою його подальшого розвитку та адаптації до динаміки зовнішніх умов.

Для высшего руководства и собственников предприятия диагностика есть средство получения достоверной качественной информации о его реальных возможностях на начальной стадии экономического кризиса и основа для введения в действие особых методов и механизмов управления. Для вищого керівництва і власників підприємства діагностика є засіб отримання достовірної якісної інформації про його реальні можливості на початковій стадії економічної кризи і основа для введення в дію особливих методів і механізмів управління. Предупредительная санация и диагностика в ходе реализации стратегии управления соотносятся как технология и организация. Попереджувальна санація і діагностика в ході реалізації стратегії управління співвідносяться як технологія і організація.

В антикризисном управлении видное место должна занимать концепция рефлексии, которая на ранних стадиях развития кризисных ситуаций выступает методологической основой модели, связывающей современные альтернативные микроэкономические теории и динамичную экономическую действительность. В антикризовому управлінні чільне місце повинна займати концепція рефлексії, яка на ранніх стадіях розвитку кризових ситуацій виступає методологічною основою моделі, що зв'язує сучасні альтернативні мікроекономічні теорії і динамічну економічну дійсність. Необходимость построения новых «буферных», переходных и имитационных моделей вытекает из факта различий в подходах к экономике предприятия как к абстрактному объекту экономической теории или реальному объекту антикризисного управления. Необхідність побудови нових «буферних», перехідних і імітаційних моделей випливає з факту відмінностей у підходах до економіки підприємства як до абстрактного об'єкта економічної теорії або реальному об'єкту антикризового управління[4].

Отже, під діагностикою кризи розвитку розуміється система ретроспективно­го, оперативного і перспективного цільового аналізу, направленого на виявлення ознак кризового стану підприємства, оцінку загрози його банкрутства або подо­лання кризи.

Діагностика кризи є одним з необхідних етапів процесу антикризового управління, оскільки саме її результати дають можливість визначити глибину кризи, його масштаби, реальність і очікуваний час виникнення ситуації банк­рутства, обґрунтувати заходи, необхідні для його подолання, оцінити можливос­ті підприємства щодо подолання кризи і прогнозування наслідків подальшого розвитку ситуації.

 

 

Список використаних джерел

1.  Гетьман О.О. Економічна діагностика : навч. посібн. [для студ.    ВНЗ] / О.О. Гетьман, В.М. Шаповал. - К. : Центр навч. літ-ри, 2007.- 307 с.

2.   Скібіцький О.М. Антикризовий менеджмент Навч. посібник. — К.: Центр учбової літератури, 2009 — 568 с

3.          Лігоненко Л.О. Антикризове управління підприємством: Підручник. - К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2005. - 824 с.

4.          Антикризове управління: підручник / За редакцією Е.М.Короткова. - М.: ІНФРА-М, 2000, с. 112.