Экономические науки/ 15.Государственное регулирование экономики

 

Кізюн А.Г., Тимрієнко А.В.

Вінницький торговельно – економічний інститут

Тенденції розвитку туристичного ринку України

 

Туристичний ринок в Україні знаходиться на стадії становлення. Стан ринку туристичних послуг конгруентний стану економіки і визначається соціально-економічними та політичними процесами, що відбуваються в країні, відтворюючи перебіг реформування суспільного життя. Україна належить до країн, де туризм як активний спосіб проведення дозвілля заохочувався державою, пропагувався та стимулювався шляхом соціалізації туристичних послуг і тому був сприйнятий більшістю населення як складова способу життя. Поліпшення рівня та умов життя вводить туризм до споживчої суспільної моделі, особливо міського населення, стимулюючи попит і формуючи ринок туристичних послуг.

Тривале домінування внутрішнього туризму за соціалістичної доби обумовило сплеск попиту на міжнародні подорожі, що позначилось зміною статусу та розширенням участі України на ринку міжнародного туризму. Перш за все, розширилась участь країни на даному ринку. З країни -реціпієнта з дозованим обсягом обслуговування вона перетворилась на країну-генератора туристичних потоків зарубіжного (виїзного) туризму. Такий процес був притаманний на перехідному етапі для Польщі, Чехії, Угорщини, інших соціалістичних у минулому країн і має об’єктивне соціально-економічне підґрунтя [2].

Поступові зміни на краще в економічній ситуації та певні зрушення на шляху поліпшення матеріального становища населення створили обєктивні передумови для розвитку сприятливого стосовно туристичної діяльності ринкового середовища. Позитивні результати дала й державна туристична політика, перш за все, через впровадження системи ліцензування, що посилило контроль за якістю туристичного обслуговування. Але в міжнародному туризмі ситуація залишається нестабільною: пожвавлення туристичної активності чергується із спадами, відтворюючи в цих коливаннях не тільки стан внутрішнього ринкового середовища, а й світової ринкової кон’юнктури , де імідж України залишається ще невизначеним. Туристичні потоки в Україні наведені у таблиці 1. З даної таблиці видно, що  з кожним роком кількість туристистів , що відвідують Україні збільшується.

Протягом 2010 року Україну відвідали 21,1 млн. в’їзних (іноземних) туристів, що на 2 % або майже на 381,2 тис. осіб більше, ніж у 2009 році.

Зростання обсягів в’їзного потоку протягом 2010 р. відбулося за рахунок зростання числа поїздок з приватною метою [4].

Поїздки з приватною метою зросли на 4 %. Найбільше збільшення спостерігається по туристах з країн: Росія (на 20 % або на 1,2 млн. осіб), Словаччина (на 14 % або на 70,1 тис. осіб), Угорщина (на 16 % або на 124,5 тис. осіб), Білорусь (на 3 % або на 95,3 тис. осіб), Німеччина (на 7 % або на 8 тис осіб) [4].

 

Таблиця 1

Туристичні потоки України

Рік

Кількість громадян України, які виїжджали за кордон – усього,

млн.осіб

Кількість іноземних громадян, які відвідали Україну – усього,

млн.осіб

Кількість туристів, обслугованих суб'єктами туристичної діяльності України – усього,

млн.осіб

 

Із загальної кількості туристів:

 

 

 

 

іноземні туристи,

осіб

туристи-громадяни України, які виїжджали за кордон,

тис. осіб

внутрішні туристи,

осіб

 

Кількість екскурсантів,

млн.осіб

2009

15,33

20,79

2,290

0,28

91,36

1094170

1,9

2010

17,18

21,20

2,280

0,33

12,96

649299

1,9

2011

19,77  

21,41

-

-

-

-

-

 

Поїздки з організованого туризму та поїздки з службовою метою зменшилися від 10 - 17 %. Найбільше падіння турпотоку спостерігається з таких країн: Білорусь, Латвія, Росія, Польща, США

Спадання в’їзного турпотоку з країн ЄС відбулося в основному за рахунок зменшення кількості подорожуючих з країн: Польща (на ↓18 %), Великобританія (на ↓4 %), Данія (на ↓6 %), Румунія (на ↓15 %). Зростання в’їзного турпотоку з країн СНД відбулося в основному за рахунок  збільшення кількості подорожуючих з країн: Азербайджан (на 14 %), Білорусь (на 2 %), Киргизстан (на 72 %), Узбекистан (на 9 %), Росія (на 13 %).

Виїзний турпотік у 2010 р становив 17,2 млн. осіб та порівняно з 2009 р. збільшився на 12 % або на 1,8 млн. осіб. Виїзний турпотік збільшився за рахунок поїздок з метою приватних подорожей та службових поїздок. Службові поїздки зросли на 3 % за рахунок збільшення кількості виїжджаючих українських туристів до: Німеччини, Росії, Словаччини, Туреччини та Угорщини [1].

В приватних поїздках спостерігається зростання на 15 % за рахунок кількості виїжджаючих українських туристів до: Білорусії (на 128 тис. осіб), Польщі (на  1,1 млн. осіб), Росії (на 278,3 тис. осіб), Єгипту (30 тис. осіб), Угорщини (на 176,1 тис. осіб), ОАЕ (або на 13,7 тис. осіб), Туреччини (41,3 тис. осіб) та Німеччини (198,7 тис. осіб).

Організовані поїздки зменшились на ↓10 % за рахунок зменшення кількості виїжджаючих українських туристів до: Білорусії (29,6 тис осіб), Польщі (26,6 тис. осіб), Німеччини (на 10,7 тис. осіб), Росії (53,7 тис. осіб) та Туреччини ( на 23,3 тис. осіб).

Зростання виїзного турпотоку з країн ЄС відбулося в основному за рахунок збільшення кількості виїжджаючих українських туристів до: Польщі, , Італії, Греції, Угорщини. Зростання виїзного турпотоку з країн СНД відбулося в основному за рахунок збільшення кількості виїжджаючих українських туристів до: Грузії, Білорусії, Казахстану, Росії та Туркменістану [2].

Незважаючи на позитивні зрушення на національному ринку туристичних послуг, які позначені зростанням обсягів діяльності на внутрішньому ринку і зростанням потоку іноземних відвідувачів, ще помітною залишається тенденція перевищення виїзного потоку над в’їзним у структурі міжнародного туризму. Слід відмітити певне падіння темпів виїзного туризму і його мотиваційний та географічний перерозподіл, що позитивно характеризує зміни на національному туристичному ринку.

Оскільки в червні 2012 року в Україні  відбудеться подія подія міжнародного значення, а саме Євро 2012, туристичний ринок України має можливість отримати позитивне сальдо туристичного балансу і покращити свій імідж на міжнародному туристичному ринку.

 

Література:

 

1.   Кіптенко, В. К.  Менеджмент туризму : Підручник. Затверджень МОНУ /      В. К. Кіптенко. – К : Знання, 2010. – 502с.

2. Любіцева О. О. Ринок туристичних послуг : Підручник .  К.: Альтерпрес, 2008. - 232 с.

3. Мальська М. П., Худо В. В. Туристичний бізнес: теорія та практика. Навч. пос. - К.: Центр учбової літератури, 2007. - 424 с.

4. www.ukrstat.gov.ua.