Невмержицька М.Г.

Науковий керівник: Пирогова М.В.

ДонНУЕТ

ПРОБЛЕМИ МІЖНАРОДНОЇ ТОРГІВЛІ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ

         Світова фінансова криза в багатьох країнах впливає не тільки на кредитний ринок, а й на розвиток національної економіки, коли на тлі зниження купівельного попиту відбувається уповільнення економічного зростання країн, в результаті чого порушується рух товарообігу у світовій економіці.    
         Питаннями проблем світової торгівлі на сучасному етапі займалися такі вчені: А. Балян, В. Дергачов, М. Долішній, Ю. Макогон та ін.
         Метою даної статті є вивчення проблем світової економіки на сучасному етапі, вивчення причин і наслідків цих проблем.

Для того, щоб визначити проблеми світової торгівлі спочатку потрібно дати визначення поняттям торгівля і світова торгівля.  

Торгівля - це галузь господарства, яка виконує функції обігу това­рів (забезпечує їх рух із сфери виробництва у сферу споживання), тобто торгівля - це комерційна діяльність з обороту, купівлі та про­дажу товарів.       

Міжнародна (всесвітня) торгівля — це торгівля, яка передбачає переміщення товарів та послуг за межі державних кордонів. її ще можна трактувати як відносини країн з метою вивезення (експор­ту) та ввезення (Імпорту) товарів та послуг.
        
Основна причина, що вплинула на зниження товарообігу між країнами, є порушення функціонування механізму торгового кредиту. При отриманні замовлення на експорт продукції, підприємству, для забезпечення процесу виробництва, необхідні фінансові кошти, за якими компанія, як правило, звертається в банк. Крім того, виробництво товарів часто здійснюється за рахунок імпорту компонентів, складових частин та сировинної продукції, що ставить підприємство виробника в залежність не тільки від фінансової ситуації на внутрішньому ринку, а й від фінансової та економічної ситуації, що склалася на ринку імпортера комплектуючих частин. З іншого боку, знаходиться імпортер, якому для придбання та реалізації продукції на внутрішньому ринку, також можуть бути необхідні позикові фінансові кошти.     

В сучасних умовах розвитку, торгівельна діяльність займає важливе місце. Однією з проблем торгівлі є зниження товарообігу між країнами.       
         В умовах світової фінансової кризи отримання кредиту, як для експортерів, так і для імпортерів продукції є проблематичним, і тому з метою дискримінації імпортних товарів - для стимулювання національного виробництва та боротьби з безробіттям - країни сьогодні починають вдаватися до протекціоністських заходів регулювання національної економічної діяльності.

         Поширеними заходами протекціонізму, застосовуваними країнами в міжнародній торгівлі є:
1. Обмеження імпорту в вигляді встановлення нових або підвищення вже існуючих імпортних мит у випадку, коли його масштаби наносять або загрожують завданням збитків національним виробникам.        
2. Субсидування, яке може бути прямим - безпосередня фінансова допомога держави національним підприємствам експортерам, або непрямим - у вигляді надання пільг зі сплати податків (або повне скасування деяких податків), пільгових умов страхування, позик за ставкою нижче ринкової, повернення імпортного мита тощо.        
3. Державні закупівлі, які передбачають, що державні органи та підприємства повинні купувати певні товари тільки національних фірм, навіть незважаючи на те, що ці товари можуть бути дорожче імпортних.     
4. Антидемпінгові мита, що представляють собою тимчасовий збір в розмірі різниці між цінами продажу товару на внутрішньому і зовнішньому ринках, і вводиться імпортує країною з метою нейтралізації негативних наслідків цінової конкуренції на основі демпінгу.    
5. Компенсаційні мита, які застосовуються проти експорту товарів, експорт якого субсидується в прямій або непрямій формі. 
         Слід зазначити, що в період Великої депресії, в червні 1930 р., в США був прийнятий Закон «The Smoot-Hawley Tariffs Act» складається з чотирьох частин і передбачає введення торгових обмежень і мит приблизно на 20 тис. найменувань продукції. Крім того, в рамках здійснення державних закупівель був прийнятий Закон «Buy American» від 1933 р., за яким американський уряд платив на 12% (для оборонних товарів на 50%) більше американським постачальникам в порівнянні з іноземними. В результаті, дані дії США привели до заходів з боку основних торговельних партнерів Америки, що сприяло швидкому зниження частки ВВП, що припадає на міжнародну торгівлю, товарообігу між країнами та поглиблення кризи.За даними державного департаменту США в період 1929 - 1932 рр.. експортно-імпортні операції США з європейськими країнами значно знизилися: експорт з США - на 67%, імпорт з Європи - на 71%.

         Цього року зростання міжнародної торгівлі уповільниться до 5,8%. Міжнародна  Організація Торгівлі переглянула свій попередній прогноз. Експерти визнають, що досягти показника у 6,5% не вдасться. На переконання економістів СОТ, головна перешода – це боргові проблеми розвинутих країн, зокрема, європейських.
         Пожвавлення товарних потоків між країнами неможливо без пожвавлення національної економіки та виробництва, здійснюваних за допомогою тарифних і нетарифних методів регулювання. Однак застосування протекціоністських заходів у регулюванні національного виробництва позитивно впливає на економіку країни в тому випадку, якщо ефект умов торгівлі у вартісному вираженні більше, ніж сума втрат, що виникають в результаті меншої ефективності внутрішнього виробництва порівняно зі світовим і скорочення внутрішнього споживання. В іншому випадку, посилення тарифного і нетарифного регулювання, може сприяти поглибленню економічної кризи не тільки на національному рівні, а й на рівні світової економіки.При цьому, в умовах розвивається сьогодні світової фінансової кризи, використання країнами протекціоністських заходів регулювання може надати більш серйозний вплив на їх економіку, ніж за часів Великої депресії, так як в останні десятиліття основною тенденцією розвитку міжнародної торгівлі була глобалізація.
         Таким чином, ми бачимо, що проблеми у світовій торгівлі почалися через

порушення функціонування будь-якої сполучної ланки яка, впливає на весь процес обміну товарами між країнами та через питання, які пов’язані з необхідністю застосування (посилення) країнами протекціоністських заходів регулювання національної економіки в умовах світової фінансової кризи.

         Отже, розв’язання цих проблем допоможе уникнути багатьох негативних факторів, які впливають на розвиток національної економіки

Література:

1.http://www.riss.ru

2.http://www.alleng.ru