Демочка М.В., Дубровіна В.А.

Харківський торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету,Україна

 

ПРОБЛЕМИ ОЦІНКИ ВАРТОСТІ СТРАХОВИХ КОМПАНІЙ УКРАЇНИ

 

Ефективним важелем стабілізації соціально-економічних процесів у державі є страховий ринок. На цьому ринку вирішальна роль відводиться страховим компаніям, ефективна діяльність яких пов’язана з реалізацією їхніх фінансових інтересів — збільшенням страхових премій, прибутку від страхової та інвестиційної діяльності, підвищенням платоспроможності, ліквідності, ділової активності тощо.

Стрімке зростання страхового ринку України та його значні перспективи розвитку обумовили привабливість страхової галузі України для іноземного капіталу. Оскільки через ряд регуляторних вимог іноземним страховикам для виходу на український ринок набагато вигідніше купувати діючі компанії, аніж створювати свої філіали. Тут постає питання про об’єктивну оцінку вартості страхової компанії.

Проблематиці оцінки вартості страхових компаній сучасна вітчизняна наука поки що не приділяє достатньої уваги. Доробок українських учених в науково-теоретичному обґрунтуванні оцінки вартості страхової компанії досить незначний. Для розуміння особливостей функціонування системи страхування важливе значення мають роботи українських науковців, зокрема В.Д. Базилевич,К.С. Базилевич, С.С. Осадця, П.А. Лайка, О.О. Гаманкової, М.В. Мниха, В.М. Фурмана, О.Ф. Філонюк, М.П. Ніколенко, О.І. Барановського і ін.

Метою статті є дослідження сутності економічного прибутку в контексті вартості страхових компаній.

Методи оцінки вартості бізнесу досить відомі, але операціям страхових компаній притаманні особливості, котрі заслуговують окремого дослідження. Опрацювання автором літературних джерел з питань оцінки бізнесу показало актуальність концепції економічного прибутку, пов’язаної з класичною передумовою про необхідність покриття компанією своїх витрат, у тому числі й витрат на залучення капіталу.

Оцінка вартості - це передбачувана ціна в тому або іншому грошовому еквіваленті, що могла б бути запропонована за дану страхову компанію з урахуванням тих або інших факторів, що впливають на характер такої оцінки й відповідно до методології конкретного застосовуваного способу оцінки.

Оцінка капіталу страхової компанії може проводитися  у площині:

-     оцінка самої компанії як бізнесу;

-     оцінка вартості капіталу як ресурсу для збільшення добробуту власників.

Якщо систематизувати досліджені джерела щодо оцінки вартості компанії, як бізнесу, то можна виділити наступні методи.

Ринковий підхід припускає використання тих чи інших даних фінансових ринків за деякий період. Ринкова вартість за підходом фондової біржі – сумарна вартість усіх акцій компанії.

Ринковий підхід, згідно з яким вартість компанії визначається на основі ринкової вартості її акцій, є не досить прийнятним в Україні. Оскільки вітчизняний фондовий ринок є недостатньо розвинений, а дійсний розмір угод з купівлі-продажу компанії є закритою інформацією або ж не відображає реальну величину цих угод.

Порівняльний підхід полягає в зіставленні конкретної угоди з попередніми аналогічними угодами на ринку. Залежно від наявності та доступності інформації, характеристик об’єкта оцінки, умов майбутньої угоди в межах цього підходу використовуються такі методи: компанії-аналога; угод; галузевих коефіцієнтів; попередніх угод з об’єктом оцінки. Для оцінки вартості страхової компанії найбільш прийнятним є метод компанії-аналога [1].

У страховому бізнесі при застосуванні даного підходу орієнтуються на збори валових премій компанії. Зарубіжна практика свідчить, що співвідношення між вартістю компанії та зборами має складати в середньому 0,8. Для України даний показник більший у 2,5 – 3,75 разу. Така розбіжність зумовлена тим, що в Україні щорічний приріст премій на ринку ризикового страхування до початку фінансово-економічної кризи значно перевищував світовий [2].

Наступним методом оцінки вартості компанії є балансовий метод. Балансова вартість – вартість капіталу акціонерів у страховій компанії, яка оцінена відповідно чинного законодавства даної країни. Формула балансової вартості має такий вигляд:

Балансова вартість = Вартість активів – Вартість зобов’язань              

Підхід на основі використання дохідного методу передбачає розгляд майбутніх доходів і витрат, дисконтованих на дату оцінки. Застосування цього підходу дає змогу оцінити дійсну платоспроможність компанії з урахуванням ринкової вартості основних фондів, бренду тощо.

Досить важливим питанням є визначення ціни, за якою продаються національні страхові компанії, що вимагає наявності та розробки відповідних методичних підходів. І тому на ринку існує вимір вартості страхової компанії, який базується на річному зборі валових страхових премій. Мультиплікатор продажу страхових компаній розраховується як співвідношення між ціною укладеної угоди та річними страховими брутто-преміями.

Як бачимо, світова практика оцінки вартості страхових компаній виробила велику кількість підходів та методів, однак можливості їх застосування у вітчизняних умовах є вкрай обмеженими: відсутність розвинутого фондового ринку унеможливлює використання ринкового підходу; нерівномірність розвитку ринку та регуляторних умов ускладнюють застосування перспективних підходів тощо. Цією специфікою і пояснюється те, що вітчизняні дослідники пропонують нові підходи, засновані, на долі ринку або агентській мережі, що є невідомим у світовій практиці.

Література:

1.   Нагайчук Н. Оцінка вартості капіталу страховика // Економіка і регіон.– 2009. - №1 – с. 199 – 202.

2.   Алексеєнко І. Повернули з доплатою // Експерт.– 2009.- №39–с. 36 - 37.