Мадатов Ісрафіл Зіяд-огли

Миколаївський міжрегіональний інститут розвитку людини ВНЗ ВМУРоЛ «Україна»

Напрямки підвищення  ДОХІДНОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ВАТ «Укртелеком»

 

Лідируючі позиції за обсягом наданих  послуг у цій  сфері зв’язку та інформаційних технологій діяльності на ринку України займає відкрите  акціонерне товариство «Укртелеком». Домінування цього підприємства пояснюється тривалою відсутністю  альтернатив  щодо  використання традиційних методів зв’язку та підприємствконкурентів, що забезпечувало  ВАТ «Укртелеком» монопольне становище  в зазначеному сегменті ринку. Ця ситуація змінилась з появою та розвитком систем мобільного зв’язку, збільшенням кількості Інтернет-провайдерів, а також розвитком нових послуг у сфері  телекомунікацій.  Для  збереження лідируючих позицій на ринку для ВАТ «Укртелеком» найбільш важливими  завданнями діяльності стали розробка та впровадження останніх  досягнень  НТП  та  інноваційних технологій,  що  потребує  великих  капіталовкладень.  Інвестиції,  спрямовані  на  розвиток  інноваційних технологій, на сьогодні є визначальним фактором  конкурентоспроможності акціонерного товариства.

Нзважаючи на активну інвестиційно-інноваційну діяльності, динаміка  загальних фінансових показників підприємства є негативною. 

На сьогодні ВАТ «Укртелеком» перебуває на стадії реформування, яке  пов’язане із суттєвими змінами в структурі організації, її технологічній  базі  та  новими умовами розвитку ринку телекомунікацій. Через це збільшують додаткові витрати та капіталовкладення. У зв’язку із цим актуальним є  виявлення найбільш прибуткових напрямів інвестування акціонерного товариства.

Суттєвий вплив на збільшення доходів від реалізації продукції ВАТ «Укртелеком» справляють інвестиції в розвиток транспортної мережі,  цільове  просування  послуг  та  вдосконалення  сервісної  мережі,  а  також  упровадження  нових  технологій.  За 2004-2010 рр. обсяги капіталовкладень на розвиток транспортної мережі товариства та впровадження нових технологій зросли більше ніж у 4 рази та в 2010 р. становили, відповідно, 362,6 млн. грн. та 333,7 млн. грн.  Інвестиції в розвиток сервісної мережі та цільове просування послуг за цей період збільшилися майже на 29 млн. грн. та на кінець періоду становили 138,7 млн. грн.

Для виявлення найбільш прибуткових напрямів інноваційного інвестування ВАТ «Укртелеком» побудовано модель дохідності цього  підприємства  від  інноваційної діяльності на основі застосування  кореляційно-регресійного аналізу.

Як залежні змінні можуть виступати такі показники дохідності: дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), чистий дохід, валовий прибуток, фінансовий результат від звичайної діяльності.

Дохід від реалізації продукції – це кошти, отримані організацією  безпосередньо за надані послуги; чистий дохід – гроші від реалізації за вирахуванням непрямих податків та інших зборів. Валовий прибуток дорівнює чистому  доходу  без  собівартості  продукції.

Фінансовий результат – це валовий прибуток та кошти, отримані за рахунок інших доходів (фінансових,  від  участі  в  капіталі  тощо), за  мінусом  адміністративних  витрат, витрат на збут тощо.

Як залежну змінну краще брати показник доходу від реалізації продукції, тому що на розмір інших показників впливають додаткові фактори:  адміністративні  витрати,  витрати на збут тощо.

Незалежними  змінними  виступають:  інвестиції підприємства на розвиток транспортної мережі,  розвиток сервісної мережі та цільове просування  послуг,  а  також  на впровадження нових технологій.

Побудова рівняння регресії та всі відповідні розрахунки здійснені за  допомогою Microsoft Excel.

Проаналізувавши отримані показники кореляції, можна зробити  висновки,  що  кореляційна залежність між факторами є досить високою,  при  цьому  коефіцієнт  кореляції ry,x2 = 0,593 є не досить значним, однак допустимим  для  включення  фактора x2 (інвестиції підприємства у сервісну мережу та просування послуг) до розрахунків рівняння регресії.

У результаті проведених розрахунків була отримана така модель множинної регресії:

y = 5,231 + 11,249x1– 16, 295x2 + 2,532x3.

Отриманий коефіцієнт детермінації R2 = 0,998 (нормований R2 = 0,997), тобто рівняння множинної регресії є досить точним – отримана модель відповідає наявним емпіричним даним.

Для перевірки статистичної значущості моделі застосуємо F-критерій Фішера. Розрахувавши цей показник за допомогою програмного  забезпечення,  маємо  Fфакт = 22600,776.

Табличне значення F-критерію при α = 0,05 дорівнює: Fтабл = 215,707 < Fфакт = 22600,776. Тобто регресійна модель у цілому є статистично значущою.

Отже, можна зробити такі висновки щодо впливу інвестицій ВАТ «Укртелеком» в інноваційний розвиток на рівень його дохідності.

Найбільш прибутковими є інвестиції підприємства в розвиток транспортної мережі. Капіталовкладення за цим напрямом найбільш ефективно  сприяють збільшенню виручки акціонерного підприємства від реалізації послуг. Ця ситуація зумовлена тим, що кошти, отримані за рахунок систем стаціонарного зв’язку, є досить значними та займають найбільшу частку в структурі доходів акціонерного товариства.

Розвиток сервісної мережі акціонерного товариства на сьогодні потребує  певного реформування. Відповідно до отриманої моделі інвестиції за цим  напрямом не є прибутковими. Ця ситуація може бути пояснена таким чином.  Сервісна мережа акціонерного товариства являє собою певну систему центрів  обслуговування засобів надання  послуг та забезпечення  належної їх якості.  На сьогодні кількість сервісних центрів ВАТ «Укртелеком» є достатньою для виконання функцій мережі обслуговування, та створення нових центрів  призводить до невиправданих витрат. Тобто розвиток сервісної мережі  акціонерного товариства має передбачати, насамперед, суттєву модернізацію  та  вдосконалення  вже  існуючих центрів обслуговування.  Виходячи із цього, доцільними є такі заходи:

- підвищення ефективності продажу послуг товариства шляхом  використання послуг дилерів та інших каналів збуту;

- модернізація діючого контакт-центру товариства для  забезпечення  більш  якісного сервісу;

- вдосконалення автоматизації виробничих, управлінських та фінансових бізнес-процесів шляхом упровадження типових автоматизованих систем  обслуговування клієнтів (АСКР), технологічних процесів (АСТЛО) та бізнесу (АСФД);

- вдосконалення  бізнес-процесів – упровадження нових інформаційних  технологій для забезпечення ефективного сервісу та максимального  задоволення потреб споживачів, розвиток систем обліку видатків і надходжень, автоматизація  управління  шляхом  упровадження системи 0SS/ВSS.

Результати дослідження свідчать про те, що капіталовкладення ВАТ «Уртелеком»  у нові  технології  залишаються  на  низькому рівні. Питома вага інвестицій у нові технології  підприємства  становить  приблизно 10%, що  є  дуже  низьким  показником  для  організації  сфери  зв’язку  й  телекомунікацій. З огляду на це акціонерному товариству слід значно збільшити обсяг  фінансування  інноваційної  діяльності з метою більш швидкої реструктуризації та вдосконалення матеріально-технічної бази.