Ахромкіна В.В., доц.. Татаренко В.О.

Кафедра фінансів

Донбаський державний технічний університет

 

ВПРОВАДЖЕННЯ ПРОГРАМНО-ЦІЛЬОВОГО МЕТОДУ БЮДЖЕТУВАННЯ НА ПІДПРИЄМСТВАХ ЖКГ

 

У бюджетному процесі програмно-цільовий метод застосовується на рівні державного бюджету та на рівні місцевих бюджетів (за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради).

Бюджетні програми визначаються головними розпорядниками бюджетних коштів з урахуванням положень частини другої статті 21 і пункту 2 частини п'ятої статті 22 цього Кодексу.

Програмно-цільовий метод (стаття 10 Бюджетного кодексу) - використовується при фінансуванні окремих державних програм соціального та економічного розвитку. Дає можливість виявити джерела ресурсів для виконання програм та визначити ефективність цих програм. Застосування цього методу дає можливість визначити загальнодержавні пріоритети і обсяг коштів державного бюджету, необхідних для реалізації програми.

Сама ідея програмно-цільового методу лежить в тому, щоб зосереджувати увагу не тільки на можливостях бюджету, а й на те, як найбільш ефективно їх використати з метою отримання конкретних результатів. Програмно-цільовий метод складання бюджету передбачає дещо інший підхід формування бюджетних показників. Цей процес починається з зосередження уваги спершу на результатах, які необхідно досягти в державному секторі, а вже потім стає питання про те, які ресурси потрібно використовувати найбільш ефективніше для досягнення поставлених результатів і яким способом.

Проблемам застосування у комунальному господарстві програмно-цільового методу як одного з основних напрямів підвищення ефективності управління бюджетними коштами у контексті забезпечення поступального розвитку останнім часом присвячується велика кількість теоретичних та практичних розробок. В Україні протягом останніх років спостерігається негативна тенденція розвитку процесу бюджетування та низька ефективність програмно-цільового методу. Тому є надзвичайно актуальним завданням вирішення питань, які потребують наукових досліджень, зокрема оптимізація та покращення процесу управління бюджетними видатками, визначення їх структури та контроль за ефективним використанням бюджетних коштів. 

Метою статті є пошук шляхів вирішення актуальних проблем в сфері планування видатків бюджетів комунальних підприємств за програмно-цільовим методом. 

Процес бюджетування за програмами досліджували такі вчені, як В.Л. Андрущенко, М.П. Афанасьєв, Т.С. Бабич, І.В. Кривогов, А.М. Лавров, М.Я. Лемешев, Є.З. Майминас, З.В. Перун, І.Ю. Потеряйло, В.М. Федосов. 

Сучасний стан соціально-економічного розвитку житлово-комунального господарства вимагає поглибленого розуміння ролі бюджету в економічній системі держави, поліпшення прозорості і доступності бюджету для громадськості, підвищення якості надання державних послуг і ефективності використання бюджетних ресурсів. 

Метою впровадження програмно-цільового методу в бюджетному процесі комунального господарства є встановлення безпосереднього зв'язку між виділенням бюджетних асигнувань і результатами їх використання. 

Житлово-комунальне господарство (далі  – ЖКГ)  – це багатогалузевий виробничо-технічний комплекс і одна з основних галузей національної економіки. Забезпечуючи необхідні умови життєдіяльності людини в місті і впливаючи на соціальну ситуацію в країні, ЖКГ є одним з найбільших споживачів ресурсів.

Упродовж останнього десятиліття проблеми, пов’язані з функціонуванням житлово-комунального  комплексу, перебувають у фокусі пильної політичної уваги, проте серйозних позитивних зрушень у цій сфері досі не відбулося. Ситуація в житлово-комунальному господарстві продовжує ускладнюватися, гальмуються позитивні зміни у становленні ринкових засад господарювання, розвитку конкуренції та залучені приватних інвестицій у підприємства галузі.

Не  виникає жодного сумніву, що житлово-комунальний сектор в України потребує термінових заходів щодо його реформування, вдосконалення системи публічного управління, оздоровлення на державному, на регіональному, на місцевому рівнях. Постає необхідність пошуку нових підходів, методів, механізмів управління в житлово-комунальному господарстві країни.

Динамічний розвиток технологій, економіки та суспільства, фінансово-економічна криза, технічне та моральне старіння житлово-комунального комплексу ставлять перед владними і невладними структурами публічного сектора (органами державної влади, органами місцевого самоврядування, державними та комунальними підприємствами, установами та організаціями; нові завдання, нерозв’язання яких може зашкодити суспільному розвиткові та зумовити  припинення функціонування цих організацій. Управління розвитком організацій за таких умов вимагає від керівників спеціальних знань і навичок.

Програмно-цільовий підхід охоплює такі етапи і дії: структурування проблем, тобто її поділ на підпроблеми; визначення конкретних заходів щодо реалізації підпроблем, що дає змогу сформувати програму розв’язання проблем; оцінювання пріоритетності та послідовності програмних заходів, а також розподіл ресурсів між ними; розробка механізму управління виконанням програми розв’язання проблем; створення організаційної структури управління програмою; використання на різних етапах реалізації програми широкого спектра сучасних аналітичних і проектних засобів, зокрема економіко-математичного моделювання, сітьових засобів планування і управління, фінансового аналізу та інвестиційного проектування, програмного аналізу.

Аналіз досвіду багатьох країн, в тому числі США, Австралії та Великобританії, по запровадженню програмно-цільового методу, та виокремлення корисної для України інформації, можна узагальнити в наступних висновках:

1.  програмно-цільовий метод є одним з елементів цілої низки реформ,  спрямованих на покращення діяльності комунальних підприємств.

2. Ефективне запровадження програмно-цільового методу передбачає наявність системи фінансового  контролю, звітності та аудиту.  Обов’язковим елементом є побудова систем моніторингу та оцінки виконання програм.

3. Досвід багатьох країн свідчить, що втілення ПЦМ - це поступовий процес, в якому окремі елементи спочатку вводяться та перевіряються, а з часом  модифікуються,  відповідно до  розвитку процесів бюджетування.

Передумовами для запровадження програмно-цільового методу в Україні є розпочата з прийняттям Бюджетного кодексу бюджетна реформа. Досвід інших країн переконує, що розроблення методології ПЦМ та її впровадження для кожної країни має здійснюватись в комплексі з іншими інструментами підвищення ефективності публічного управління.

 

Література:

1. Бюджетний кодекс України [Електронний ресурс] : Затверджений ВРУ 8 липня 2010 року № 2456-VІ.- Режим доступу: http://www. Rada.gov.ua

2. Про Загальнодержавну програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 роки: Закон України: прийнятий 24 червня 2004 р. № 1869-ІV [Електронний ресурс].  – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/cgibin/laws/main.cgi?nreg=1511-172. - Назва з екрану.

3. Рубцов В.П. Державне управління та державні установи/ В.П. Рубцов,  Н.І. Перинська. –К.: видавництво Університет Україна, 2008. – 439 с.

4. Державне управління, державна служба і місцеве самоврядування: Монографія / Кол. авт.; за аг. ред.. – проф. О.Ю Оболенського. – Хмельницький: «Поділля», 1999. – 570 с.

5. Практичні аспекти  програмно-цільового методу бюджетування. Зарубіжний досвід: навчальні матеріали для тренінгу: проект «Реформа місцевих бюджетів», К., 2006. –    79 с. Рецензент: Оболенський О.Ю., д.е.н., професор.