Экономические науки/6. Маркетинг и менеджмент

 

к.е.н., Лєбєдєва І.Ю., Махинько Н.М.

Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова

Аналіз впливу інформаційної системи на організаційну структуру підприємства.

 

Сьогодні не можливий якісний менеджмент без комп’ютерних знань, без використання новітнього програмного забезпечення та корисної інформації, яку пропонує віртуальний простір для справи менеджменту. В Україні складно знайти підприємство, на якому б у тій чи в  іншій мірі не застосовувалися інформаційні системи (ІС) управління господарською діяльністю. Проте, як правило, комп'ютеризація охоплює лише окремі сфери управління. Тому здійснення аналізу  впливу інформаційних систем, що застосовуються на українському ринку програмного забезпечення, на організаційну структуру підприємства є важливішою метою дослідження.

Відповідно до розміру підприємства системи управління умовно можна поділити на два типи. До першого типу належать корпоративні інформаційні системи (КІС), котрі інтенсивно витісняють традиційні АСУП у сфері управління виробництвом. Вони підтримують конкретні бізнес-процеси підприємств, виконуючи найбільш відповідальні функції: складання і аналіз консолідованого балансу та аналітичних звітів, управління фінансами і персоналом, собівартістю і торговельними операціями тощо. Їх характерна особливість – здатність працювати в територіально розподілених структурах. В Україні найбільшого поширення набули такі корпоративні інформаційні системи: система R/3 компанії SAP AG, система «ГАЛАКТИКА» однойменної корпорації, «BAAN-IV» американсько-голландської компанії Baan, SCALA шведської компанії Bestlutsmodeller AB, пакет бізнес-прикладних програм Oracle Application американської корпорації Oracle, інформаційна система АВД українсько-російської фірми «ИНЭК» [2]. До другого типу можна віднести: інформаційні системи для автоматизації банківської діяльності, інформаційні системи в статистиці, інформаційні системи для фінансового і бухгалтерського обліку (наприклад, 1С, FinExpertTM, SoNet), інформаційні системи в маркетингу, інформаційні системи в інвестиційному менеджменті (наприклад, Project Expert) та ін. Слід зауважити, що кількість різновидів таких систем постійно збільшується, а діапазон функціональних можливостей їх розширюється.

Комплексна інформаційна система управління підприємством (ERP) це найважливіший і незамінний інструмент ефективного управління його ресурсами. Зараз практично всі сучасні системи управління виробництвом базуються на концепції комплексної інформаційної системи управління компанією ERP. Концепція ERP знайшла широке застосування, оскільки планування ресурсів дозволяє скоротити час випуску продукції, знизити рівень товарно-матеріальних запасів, поліпшити зворотний зв'язок із споживачем, скоротити адміністративний апарат. Стандарт ERP дозволив об'єднати всі ресурси підприємства і підвищити ефективність управління ними. На рис. 1. представлена схема планування ресурсів на підприємстві в системі ERP [1].

 

Етап вибору системи управління підприємством є одним з найважливіших і повинен розглядатися керівництвом, як стратегічне вкладення засобів, яке повинне окупитися за рахунок удосконалення управління, підвищення ефективності виробництва, скорочення витрат.

2000 найбільших компаній в світі використовують в середньому 49 різних додатків програмного забезпечення і витрачають близько 24 мільярдів доларів, щоб забезпечити взаємозв'язок різних систем.

Використання інформаційних систем для управління підприємством робить будь-яку компанію більш конкурентоздатною за рахунок підвищення її керованості й адаптованості до змін ринкової кон'юнктури. Подібна автоматизація дозволяє:

1. Підвищити ефективність управління компанією за рахунок забезпечення керівників і фахівців максимально повною, оперативною й достовірною інформацією на основі єдиного банку даних.

2. Поліпшити діловодство за допомогою оптимізації й стандартизації документообігу, автоматизації найбільш трудомістких його процедур.

3. Знизити витрати на ведення справ за рахунок автоматизації процесів обробки інформації, регламентації й спрощення доступу співробітників компанії до потрібної інформації. Змінити характер праці співробітників, рятуючи їх від виконання рутинної роботи й даючи можливість зосередитися на професійно важливих обов'язках.

4. Забезпечити надійний облік і контроль надходжень і витрати коштів на всіх рівнях управління.

5. Гарантувати повну безпеку й цілісність даних на всіх етапах обробки інформації. 

З чого випливає, що найбільший ефект від впровадження програмного продукту досягається тоді, коли він не тільки автоматизує всю технологію одного конкретного бізнес-процесу, наприклад, облік витрат, але і охоплює в комплексі більшість ділових потоків компанії. Це безпосередньо впливає на структуру управління підприємства яка формується по бізнес-процесах.

Одна з тенденцій розвитку інформаційних систем на підприємстві призводить до ліквідації проміжних ланок усередині підприємств і між ними. Це відбувається тому, що інформація є основним продуктом обміну при взаємовідносинах усередині підприємства, а також між підприємством і постачальником або споживачем. Вона є основним продуктом договору, угоди або зусиль із координації дій окремих ланок. В цьому випадку ліквідація проміжних ланок є наслідком впровадження інформаційних технологій, оскільки стають непотрібними посередники між джерелом і одержувачем інформації. Це у свою чергу призводить до зміни організаційної структури підприємства.

Цей підхід припускає максимальний розвиток комунікацій і розробку нових організаційних взаємозв'язків. Продуктивність організаційної структури підприємства зростає, оскільки раціонально розподіляються архіви даних, знижується об'єм циркулюючої по системних каналах інформації і досягається збалансованість між вирішуваними завданнями.

До основних недоліків слід віднести:

- істотні витрати на першому етапі, пов'язані з розробкою загальної концепції і обстеженням усіх підрозділів підприємства;

- наявність психологічної напруженості, викликаної передбачуваними змінами структури підприємства і, як наслідок, змінами штатного розпису і посадових обов'язків.

Достоїнствами цього підходу є:

- раціоналізація організаційної структури підприємства;

- максимальна зайнятість усіх працівників;

- високий професійний рівень;

- інтеграція професійних функцій за рахунок використання комп'ютерних мереж.

 

Література:

1. ERP системи. Современное планирование и управление ресурсами предприятия. Выбор, внедрение, эксплуатация / Дэниел О'Лири. - М.: ООО «Вершина», 2004. - 272 с.

2. Основи інформаційних систем: Навч. посібник. — Вид. 2-ге, перероб. і доп. / В. Ф. Ситник, Т. А. Писаревська, Н. В. Єрьоміна, О. С. Краєва; За ред. В. Ф. Ситника. — К.: КНЕУ, 2001. — 420 с.