Економічні науки /5. Облік і аудит

 

 Єрмак О.К.

Науковий керівник Черникова Є.Г.

Донецький національний технічний університет, Україна

Удосконалення обліку власного капіталу

 

У створені та розвитку підприємства головну роль відіграє власний  капітал, який є головною економічною базою всього процесу діяльності підприємства.

Метою статті є  розробка рекомендацій з удосконалення обліку власного капіталу, який сформований за рахунок коштів цільового фінансування та цільових надходжень.

Проблеми власного капіталу завжди були в центрі уваги економістів. Дослідженням його сутності як економічної категорії в теоретичному і практичному аспектах, його формуванням та використанням в компанії займалися вітчизняні та зарубіжні вчені в різні часи економічного розвитку країн. Найбільш відоми з них такі як, Ж. Андре, Н. де Анастасіо, В.Е. Ануфрієв, В.В. Собко, С.Ф. Голов, В.І. Єфименко, та інші.

Аналіз різних думок авторів щодо поняття власного капіталу підприємства свідчить, що сучасна теорія і практика фінансового менеджменту не має його загальноприйнятого визначення. Неоднозначність визначення загальної структури власного капіталу призвела до неоднозначності трактувань в економічній літературі й окремих складових частин власного капіталу, а також до різнобою у тлумаченні методик бухгалтерського обліку власного капіталу. Для того щоб мати достовірну інформацію про власний капітал підприємницького характеру, необхідно відокремити у бухгалтерському обліку дані про наявність та рух коштів, одержаних для здійснення заходів цільового призначення, субсидії, асигнування з бюджету та позабюджетних фондів, цільові внески від фізичних та юридичних осіб.

Положення пункту 137.2 кодексу передбачено, що Доходом у разі отримання коштів цільового фінансування з фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування або бюджетів визнається:

сума коштів, що дорівнює частині амортизації об’єкту інвестування (основних засобів, нематеріальних активів), пропорційній долі отриманого платником податку з бюджету цільового фінансування капітальних інвестицій у загальній вартості таких інвестицій в об’єкт;

цільове фінансування для компенсації витрат (збитків), яких зазнало підприємство, та фінансування для надання підтримки підприємству без установлення умов витрачання таких коштів на виконання в майбутньому певних заходів - з моменту його фактичного отримання;

цільове фінансування, крім випадків, зазначених у попередніх підпунктах, - протягом тих періодів, у яких були здійснені витрати, пов’язані з виконанням умов цільового фінансування.

Таким чином, ці доходи будуть обкладатися податком. Тому доцільно сказано в податковому кодексі РФ, а саме:

У підпункті 15 п. 1 ст. 251 НК РФ наведений закритий перелік коштів цільового фінансування. До них належить майно, отримане у вигляді:

- Грантів;

- Інвестицій, отриманих при проведенні інвестиційних конкурсів (торгів) у порядку, встановленому законодавством РФ;

- Інвестицій, отриманих від іноземних інвесторів на фінансування капітальних вкладень виробничого призначення за умови використання їх протягом одного календарного року з моменту отримання.

Перераховані вище кошти є доходами, не враховуються при визначенні податкової бази по податку на доходи. Проте в главі 25 Податкового кодексу РФ обговорені умови, при недотриманні  яких кошти цільового фінансування можуть стати об'єктом оподаткування.

А правильне відображення у обліку викладено у роботі [1] запропоновано виділені кошти з бюджету на покриття збитків підприємства відносити до кредиту рахунка 442 «Непокриті збитки» у кореспонденції з дебетом рахунка 48 «Цільове фінансування й цільові надходження».

Вкладені кошти цільового фінансування в капітальні інвестиції стануть доходами лише тоді, коли буде реалізована продукція (роботи, послуги), які вироблені за допомогою активів, одержаних за рахунок цих коштів. У зв’язку із цим суму одержаних коштів цільового фінансування слід відносити до збільшення іншого додаткового капіталу, що в обліку відіб'ється наступними записами.

1.     Зараховано на поточний рахунок в національній валюті цільове фінансування капітальних інвестицій з бюджету Дт 311«Поточний рахунок в національній валюті», Кт 48 «Цільове фінансування і цільові надходження»;

2.     Збільшено інший додатковий капітал на суму трансферту, отриманого з бюджету. Дт 48«Цільове фінансування і цільові надходження» , Кт425 «Інший додатковий капітал»;

Таким чином, застосувавши запропоновану методику, можна усунути проблеми обліку власного капіталу, який сформований за рахунок коштів цільового фінансування та цільових надходжень.

Список використаних джерел:

1.                 Звенячкіна В.Ю., Гавриленко В.В. «Удосконалення власного капіталу» // [Інтернет ресурси, режим доступу: www.nbuv.gov.ua]

2.     Податковий кодекс України // [Інтернет ресурси, режим доступу: zakon.rada.gov. ua]

3.     Податковий кодекс Російської Федерації // [Інтернет ресурси, режим доступу: consultant. ru]