Герман Я.Ю., науковий керівник: к.е.н.,доцент Гейєр Е. С

Донецький Національній університет економіки

і  торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

НЕОБХІДНІСТЬ РЕФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В УКРАЇНІ У ВІДПОВІДНОСТІ ДО МСФЗ

Останнім часом дедалі більше уваги світова спільнота приділяє запровадженню Міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) до облікової практики окремих категорій суб'єктів господарювання. В Україні процес переходу на міжнародні стандарти супроводжується гострими дискусіями та різними підходами до вирішення цього питання. Реформування  бухгалтерського  обліку  почалося  з  прийняття  Закону України  “Про  бухгалтерський  облік  та  фінансову  звітність  в  Україні”  в  1999р.  З  того  часу Міністерством фінансів розроблено  та  затверджено  32  національних Положення  (стандарти) бухгалтерського обліку. Вони створювалися на основі міжнародних стандартів та їм не суперечать. Але  зупинятись на  цьому ще рано.  На  часі –  реалізація  Стратегії  застосування  Міжнародних стандартів фінансової звітності в Україні. Проблема ведення обліку і звітності за МСФЗ стає дедалі актуальнішою для вітчизняних організацій.

З введенням МСФЗ на українському правовому полі України виникає безліч проблем та ситуацій технічного характеру, зокрема, суб'єкти господарювання, які повинні будуть складати звітність відповідно до вимог МСФЗ, мають  вкласти  значні  кошти  на  впровадження  нових  стандартів  і  покриття відповідних витрат а також постає питання контролю правильності бухгалтерської  звітності,  складеної  за  МСФЗ,  з  боку  державних  органів  і  професійних об'єднань бухгалтерів та аудиторів.

Дослідженням  доцільності  такого  реформування  та  питанням  гармонізації  бухгалтерського обліку  та  фінансової  звітності  в  Україні  з  МСФЗ  займається  ряд  провідних  вчених  економістів: таких як Моссаковський В., Голов С., Бутинець Ф., Костюченко В., Левченко В., Швець В., Пархоменко В. та інші. Проте багато питань залишається невирішеними.

Метою  дослідження  є вирішення  передумов  реформування  національної  системи бухгалтерського обліку у напрямку відповідності МСФЗ з НСБО України.

       МСФЗ –  ефективний  інструмент  підвищення  прозорості  та  зрозумілості інформації, яка розкриває діяльність суб'єктів господарювання, створює достовірну  базу  для  визначення  доходів  і  витрат,  оцінювання  активів  і  зобов'язань

 На сьогодні міжнародні стандарти не тільки узагальнюють накопичений досвід різних країн, а й активно впливають на розвиток національних систем бухгалтерського обліку і звітності [1].

         У тексті Передмови до МСФЗ Рада з міжнародних стандартів бухгалтерського обліку зазначається, що у кожній країні порядок ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності регулюється місцевими (національними) регулюючими положеннями, які включають стандарти бухгалтерського обліку, ухвалені регуляторними органами та бухгалтерськими організаціями у кожній країні. Міжнародні стандарти, які ухвалює КМСБО, мають рекомендаційний характер і не домінують над національними положеннями, які регулюють ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності у певній країні і є невід’ємною частиною національного господарського законодавства про діяльність суб’єктів господарювання [2].

У багатьох країнах світу МСФЗ приймаються за основу для оновлення власної інфраструктури ринку та використання найкращого світового досвіду.

Істотною причиною запровадження МСФЗ є  вади, притаманні положенням (стандартам) бухгалтерського обліку (П (С) БО). Концептуальна суперечність

П (С) БО полягає у їхньому спрямуванні на регламентацію бухгалтерського обліку, а не на регламентацію складання і подання фінансової звітності. Відповідно, П (С) БО окреслюють основні положення бухгалтерського обліку (і здебільшого не суперечать МСФЗ, оскільки П (С) БО розроблено з урахуванням міжнародних вимог до порядку складання і подання фінансової звітності, викладених у МСБО). МСФЗ виходять з того, що оскільки інтерпретація фінансової звітності має бути однаковою в різних країнах світу, то і самі МСФЗ мають бути досить детальні й охоплювати не лише самі стандарти, а ще й причини їхнього прийняття та приклади застосувань.

Сьогодні  МСФЗ  виступають  ефективним  інструментом  підвищення прозорості та зрозумілості інформації, яка розкриває діяльність суб'єктів господарювання, створює достовірну базу для доходів і витрат, оцінює активи і зобов'язання, яка надає можливість об'єктивно розкривати і віддзеркалювати наявні фінансові ризики у суб'єктів звітування, а також порівнювати результати їхньої діяльності з метою забезпечення адекватного оцінювання їхнього потенціалу та прийняття відповідних управлінських рішень.

Перехід України на МСФЗ, поза сумнівом, надає низку переваг як для економіки країни загалом, так і для окремих компаній. Переваги цього переходу полягають у такому:

1.                     Забезпечення припливу іноземних інвестицій в економіку України. У

суб'єктів, які складають звітність за МСФЗ, значно зростає можливість залучити додаткові джерела капіталу та партнерів із бізнесу, які допоможуть забезпечити економічне зростання, оскільки не буде потрібно витрачати часу, зусиль та коштів на підготовку звітності за МСФЗ на додачу до П (С) БО.

2.                     Підвищення  прозорості  компаній,  тобто  забезпечення  прозорості  суб'єктів національної економіки. Кредитори й інвестори згодні отримувати менший прибуток, але бути впевненими в тому, що достовірна, справедлива і точна інформація знизить їхній  ризик.  Вимога  розкривання  реального  власника,  що  міститься  в МСБО 1 "Подання фінансових звітів" та МСБО 24 "Розкриття інформації щодо пов'язаних сторін", буде сприяти підвищенню довіри до українських контрагентів, яка сприятиме розширенню експортних можливостей.

3.                     Зниження безробіття. Розширення експортних можливостей буде знижувати рівень безробіття і сприятиме розширенню внутрішнього споживання і стане ще одним чинником виходу з кризи.

4.                     Зменшення витрат для підготовки фінансової звітності, оскільки бухгалтерському відділу підприємства, яке вже надає звітність за МСФЗ, не буде потреби  робити  трансформацію  або  вести  паралельний  облік  згідно  з  П(С) БО [3].

Отже, переваги складання фінансової звітності за міжнародними стандартами є і вони незаперечні для більшості користувачів фінансової звітності. МСФЗ можна розцінювати як інструмент глобалізації економіки і світових господарських зв'язків. Принципи, закладені в порядок формування звітності згідно  з  МСФЗ,  роблять  її  адекватнішою  і  здатною  відобразити  істинний майновий  стан  підприємства.  Тому  цінність  МСФЗ  важлива  не  тільки  для іноземних, але й для національних інвесторів також.

Запровадження  МСФЗ  дасть  змогу  залучити  іноземних  інвесторів  і розширити  експортні  можливості  України,  що,  своєю  чергою,  приведе  до зниження  безробіття,  забезпечити  вихід  із  кризи  та  майбутнє  процвітання економіки і вступу України до Європейсько Союзу.

Література:

1.                     Нишенко Л. Гармонізація бухгалтерського обліку та фінансової звітності України з міжнародними стандартами // Бухгалтерський облік і аудит. – 2006. – № 5. – С. 6-9.

2.                     Пархоменко В. Принципи і підходи регулювання та регламентації бухгалтерського обліку //Бухгалтерський облік і аудит. – 2007. – № 11. – С. 3-24.

3.                      Левченко В.П. Перехід на МСФЗ як елемент стратегії розвитку ринку небанківських послуг // Ефективне регулювання ринку фінансових послуг – шлях до Європейської інтеграції :  матер.  Міжнар.  конф., 8 грудня 2009 р. [Електронний  ресурс]. – Доступний  з http://www. dfp.gov.ua.

3.