ПРОБЛЕМИ ДЕРЖАВНОГО ФІНАНСОВОГО АУДИТУ ДІЯЛЬНОСТІ БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВ 0

          Одним із головних завдань держави, її органів і структур є формування механізму ефективного й раціонального використання бюджетних коштів.  В сучасних умовах ефективне витрачання бюджетних коштів стає необхідною умовою діяльності бюджетних установ, підприємств та організацій.

Проблеми державного фінансового аудиту досліджували вітчизняні та зарубіжні вчені, зокрема С. Агапцов, Л. Клець, П. Германчук,О. Назарчук, Н. Рубан, І. Стефанюк, В. Шевчук та ін. Державний фінансовий аудит діяльності бюджетних установ як форма державного фінансового контролю постійно змінюється через вплив факторів економічної системи, зявляються нові теоретичні і практичні проблеми, які потребують вирішення.

          Відповідно до Методичних рекомендацій щодо проведення органами державної контрольно-ревізійної служби аудиту ефективності виконання бюджетної програми аудит ефективності  це форма контролю,  яка спрямована на визначення ефективності використання бюджетних коштів для реалізації запланованих цілей та встановлення факторів, які цьому перешкоджають. Його здійснюють з метою розроблення обґрунтованих пропозицій щодо підвищення ефективності використання коштів державного та місцевих бюджетів у процесі виконання бюджетних програм.  Метою аудиту ефективності є здійснення оцінки досягнення запланованих показників (продукту, ефективності, якості), виявлення проблем у виконанні бюджетної програми та розробка пропозицій щодо підвищення ефективності використання ресурсів держави.

           Фінансовий аудит, відповідно до Порядку, охоплює: 

• проведення протягом року моніторингу фінансової звітності бюджетної установи,  у тому числі з використанням баз даних Державного казначейства;

• перевірку використання бюджетних коштів,  державного та комунального майна,  правильності ведення бухгалтерського обліку,  достовірності фінансової звітності,  у разі виявлення за результатами моніторингу фінансової звітності ризикових операцій;

• аналіз системи внутрішнього фінансового контролю,  зокрема визначення ефективності його організації;

• підготовку керівництву бюджетної установи пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень,  виявлених за результатами попередніх етапів;

• надання висновку про рівень достовірності фінансової звітності бюджетної установи,  дотримання посадовими особами законодавства з фінансових питань і повноту врахування пропозицій у ході аудиту. 

            Відповідно до глосарію термінів аудиту,  які наведені в міжнародних стандартах аудиту,  аудиторська перевірка фінансових звітів має на меті надання аудиторові можливості висловити думку про те, чи складені ці фінансові звіти  (у всіх суттєвих аспектах)  відповідно до визначеної концептуальної основи фінансової звітності. Таким чином, трактування державного фінансового аудиту діяльності бюджетних установ,  визначене Порядком,  більше відповідає поняттю державного внутрішнього аудиту, зазначеному в Концепції.

            Для правильного та цільового використання бюджетних коштів складають бюджетні програми. У Правилах складання паспортів бюджетних програм визначені такі результативні показники ефективності з певним тлумаченням їх значення:

• економність – витрати ресурсів на одиницю показника продукту;

• продуктивність –  відношення максимальної кількості вироблених товарів (виконаних робіт, наданих послуг) до визначеного обсягу фінансових ресурсів;

• результативність – досягнення визначеного результату;

• показники якості – сукупність властивостей, які характеризують досягнуті результати якості створеного продукту,  що задовольняють споживача відповідно до їх призначення та відображають послаблення негативних чи посилення позитивних тенденцій у наданні послуг (товарів,  робіт)  споживачам за рахунок коштів бюджетної програми.

Аналіз і синтез наукових результатів та нормативно-правової бази дали змогу запропонувати до виокремлення п’ять стадій процесу аудиту ефективності:

• причинно-наслідкову;

• попереднього ознайомлення, планування;

• основного дослідження;

• завершального проекту;

• подальшого зовнішнього моніторингу.

       Державний фінансовий аудит діяльності бюджетних установ реалізуються різноманітними органами державної влади. Доцільно визначити перевірку та аналіз ефективності використання активів як одне із завдань державного фінансового аудиту діяльності бюджетних установ.

         Основні напрями розвитку державного фінансового аудиту залежать від сфери діяльності бюджетної установи, розвитку внутрішнього та зовнішнього державного фінансового контролю, періодичності його здійснення.

         Перспективами подальших досліджень у цьому напрямі є визначення сутності державного фінансового аудиту діяльності бюджетних установ за напрямами його розвитку.