Лесько Ю.О., асистент кафедри аудиту та державного контролю

 Логунова А.В., Бартощук І.М. студентки 4-го курсу факультету обліку та аудиту ННІ аграрної економіки

Вінницький національний аграрний університет

 

                   Сутність та функції внутрішнього аудиту

Із переходом до ринкової економіки на великих підприємствах виникла необхідність організації внутрішніх аудиторських служб, що пов’язано з потребою ефективного управління.

Внутрішній аудит – це діяльність, яка організована в межах суб’єкта господарювання і яку виконує окремий підрозділ підприємства або окрема посадова особа. Головна увага внутрішнього аудиту зосереджена на аналізі інформаційної системи, включаючи систему бухгалтерського обліку і супутніх видів контролю, вивченні фінансової та операційної інформації, дослідженні ефективності роботи підприємства в цілому. В основному внутрішній аудит розглядає бухгалтерську інформацію і виявляє її достовірність. Завдання внутрішнього аудитора – допомогти працівникам фірми виконувати свої обов’язки кваліфіковано та ефективно [3].

Внутрішній аудит являє собою вид незалежної діяльності, який проводиться на окремому підприємстві з метою встановлення фактичного стану справ суб’єкта господарювання і пошуку ефективних рішень існуючих проблем [1]. Складовими внутрішнього аудиту на підприємстві є його організаційне і методичне забезпечення. Організаційна складова знаходить своє відображення у структурній побудові аудиторської служби на підприємстві, встановленні строків і масштабів проведення перевірок. Методика проведення аудиту складається із спеціальних прийомів, способів та інструментів здійснення аудиторського контролю.

Критерієм якості внутрішнього аудиту на підприємстві виступають такі показники як повнота аудиторських перевірок, сума витрат на їх проведення і економічна ефективність, що передбачає встановлення прийнятної для окремого підприємства відповідності між затратами на утримання аудиторської служби та коштами, які вдалося зекономити в ході продуктивної діяльності внутрішніх аудиторів [1].

На даний час внутрішній аудит виконує такі основні функції: контрольну; координаційну; аналітичну; інформаційну; консультативну та захисну [4].

1) Контрольна функція внутрішнього аудиту полягає у визначені адекватності політики підприємства встановленим параметрам та оцінці ефективності обліку.

2) Координаційна функція передбачає планування роботи внутрішнього аудитора з погляду на потреби акціонерів, інвесторів, правління підприємства та раціонального використання можливостей підрозділу.

3) Аналітична функція– це експертна оцінка й аналіз ефективності важливих аспектів господарської діяльності.

4) Інформаційна функція полягає у інформуванні керівництва підприємства про результати перевірок, виявлені факти порушень вимог законодавства, або внутрішніх правил.

5) Консультативна функція – це надання поточних консультацій працівникам підрозділів.

6) Захисна функція передбачає вжиття заходів, спрямованих на збереження активів підприємства від потенційних крадіжок, фактів шахрайства, неефективним управлінням бізнесом.

Для успішної реалізації своїх функцій, суб’єкти внутрішнього аудиту підприємства повинні виконувати такі обов’язки: визначати методи і джерела отримання інформації щодо діяльності підприємства; встановлювати порядок використання отриманої інформації; визначати чинники (фактори), що впливають на фінансово-господарську діяльність підприємства. До типових функцій внутрішнього аудиту, які притаманні будь-якому підприємству, можна віднести наступні [2]:

- аналіз та оцінка стану бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю, розробка рекомендацій щодо удосконалення цих систем;

 - перевірка наявності, стану і забезпечення збереження майна;

- перевірка дотримання чинних норм законодавства, а також положень облікової політики та внутрішньої нормативно-методичної бази підприємства;

- зменшення ризиків у проведенні операцій, пов’язаних з ефективним використанням ресурсів;

- розробка і подання пропозицій щодо усунення виявлених недоліків та пропозицій з підвищення ефективності управління.

Внутрішній аудит є одним із способів за правомірністю та ефективністю діяльності всіх підрозділів великого підприємства, розглядає бухгалтерську інформацію і виявляє її достовірність.

Метою внутрішнього аудиту є удосконалення організації і управління виробництвом, виявлення і мобілізація резервів його росту, безпека бізнесу.

 

Література:

1.   Коблянська Г.Ю. Організація внутрішнього аудиту на підприємстві / Коблянська Г.Ю., Бобошко В.С. // Облік і фінанси АПК. – 2011. – №1. – С.95 – 99.

2. Петрів М.В. Оцінка необхідності внутрішнього аудиту на підприємствах України  / Петрів М.В. // Управління розвитком. – 2011. –  №2. – С.87 – 88.

3.    Чуєнков А.Є. Сутність та організація служби внутрішнього аудиту / Чуєнков А.Є. // Бухгалтерський облік, аналіз і аудит. – 2010. – №7. – С. 34 – 42.

4.  Фатюха Н.Г. Впровадження внутрішнього аудиту в діяльність підприємства  / Фатюха Н.Г.  // Економічний простір. – 2011. – №46. – С. 300 – 305.