Педагогические науки/ 3.Методические основы воспитательного процесса

 

К.пед.н. Ляшенко І.В.

Сумська філія

Харківського національного університету внутрішніх справ

Роль кураторів СФ ХНУВС у підвищенні ефективності навчально-виховного процесу

 

За статтею 41 Закону «Про вищу освіту» навчально-виховний процес забезпечує можливість: здобуття особою знань, умінь і навичок у гуманітарній, соціальній, науково-природничій і технічній сферах, що сприяє формуванню знаючої, вмілої та вихованої особистості.

Робота куратора Сумської філії ХНУВС – одна з основних форм участі науково - педагогічного  складу в навчально- виховному процесі роботі серед студентів, в наданні допомоги на початковому етапі навчання у вузі, адаптації студентів до нових  умов навчання і життя. Головним у роботі куратора є забезпечення систематичності навчально-виховної роботи в академічній групі, чіткої організації високого рівня всього навчального процесу, планомірного і продуманого спілкування зі студентами.

Протягом першого півріччя куратори груп реалізовували свою діяльність в організаційному, навчальному, виховному та науковому напрямках.

Організаційна робота складалася з проведенням кураторських годин, бесід зі студентами, які не встигають у навчанні та порушниками дисципліни, ведення відповідної документації (план роботи,звіти), організації участі студентів групи у культурно-масових, спортивних заходах та благодійних акціях СФ ХНУВС, забезпечення участі студентів у заходах, присвячених державним та національним святам, до студентських утворень (наукового товариства, міжнародних організацій), відвідання студентів, що живуть у гуртожитках, батьківських зборів.

Виховна робота спрямовується більшою частиною на організацію студентів до участі в виховних заходах філії, контроль і допомога студентським колективам підготувати чи взяти участь у святах, концертах, заходів, конкурсах, подіях різного спрямування: соціального, патріотичного, екологічного спортивного, морального, аксіологічного, тощо.

У кожного куратора є свій індивідуальний план, до якого на початку року заносяться можливі заходи. Якщо з’являється можливість провести позачергове цікаве заняття зі студентами (зустріч, екскурсія, перегляд фільму, тощо), то такий захід також реалізується за рахунок кураторської години.

Наукова робота зі студентами реалізується більш в організаційному плані: бесіди, залучення студентів до наукових гуртків, участі у конференціях, семінарах та круглих столах, доведення перспектив наукової діяльності до студентів. Як правило, куратор не завжди є керівником наукової секції або викладачем профілюючого предмету, тому часто він не може безпосередньо проводити наукову роботу зі студентами – цім більше займаються викладачі з дисциплін.

Навчальна робота складається з надання кваліфікованих консультацій студентам щодо формування індивідуального навчального плану, погодження індивідуальних навчальних планів студентів, контролю виконання ІНП, відвідування занять студентів, участі у засіданнях інших кафедр при розгляді питань щодо організації навчального процесу в навчальній групі.

В цілому кураторська робота займає вагому ланку у роботі викладачів Сумської філії і проводиться на достатньо високому навчально-виховному, організаційному рівнях.

Як підведення підсумків діяльності кураторів за минулий навчальний рік було проведено конкурс кураторів з визначенням номінацій. Щоб заохотити мотивацію викладачів до кураторської діяльності, кожний учасник конкурсу став номінантом або/і призером визначеної категорії у проведенні конкурсу.

Для розвитку і вдосконалення кураторської діяльності було проведено опитування серед кураторів філії. Викладачі не визначили труднощів при виконанні кураторського навантаження, більшість з них залишилися пасивними при внесенні рекомендацій до вдосконалення роботи інституту кураторства.

Хочеться зазначити, що більш плідною є роботою кураторів зі студентами першого курсу. Саме на першому році навчанні студенти більше потребують керівництва в організації навчальної та поза навчальної діяльності, є більш гнучкими в створенні стійкого контакту з викладачами, кураторами, більше схильні до впливу виховного колективу, що також може спричинятися ще результатом минулого системного виховного впливу шкільних закладів. Саме робота кураторів груп першого курсу є більше результативною і заслуговує на похвалу.

У групах старших курсів кураторська діяльність не така яскрава. Куратори пояснюють це тим, що інтереси старшокурсників вже не націлені на угруповування, їм не потрібна організаторська діяльність, більшість вже визначились в майбутньому місці роботи, цікавляться більше бізнесом, створенням сім’ї, розподіл пріоритетів керується поза групою і навчальною діяльністю. Активність групи часто залежить від особистісних якостей студентів, а не від куратора, чи викладачів.

 

Література

1.     Закон України "Про вищу освіту" від 17 січня 2002 року.

2.     Закон України "Про вищу освіту" (науково-практичний коментар), К., 2002.