«Право» / 2.Административное и финансовое право.

Виклад. Рогозян Ю.С., студ. гр. ПР-09-3 Воробйова Ю.

Коледж ДонДТУ, Україна

Інститут сучасного страхування в українському фінансовому праві

 

Розвиток суспільства як основної складової держави обумовлює необхідність підвищення та гарантування стандартів соціального та економічного забезпечення людини.

На думку багатьох науковців, страхування є тим базовим елементом функціонування інфраструктури ринкових відносин та невід’ємним компонентом економічної та соціальної систем суспільства, який безпосередньо торкається інтересів суспільства, громадян, господарюючих суб’єктів.

Актуальним на сьогодні залишається формування теоретичних, методологічних, та вдосконалення правових основ страхової справи. Крім того, трансформаційна специфіка економічної кризи в Україні свідчить про накопичення суттєвого кредитно-інвестиційного боргу практично перед всіма галузями економіки. Як наслідок, незначна позитивна макроекономічна динаміка останніх років не супроводжувалася вирівнюванням диспропорцій в соціальному забезпеченні та в народному господарстві.

Адже взагалі зрозуміло, що ефективність функціонування фінансово-кредитної системи нашої країни є важливим важелем стабільності національної економіки та соціального добробуту суспільства. Україна знаходиться на стадії пошуку методів, адекватних новим умовам господарювання в економіці.

З іншого боку, функціонування держави має бути націлене на захист прав і свобод громадян, створення їм гідних умов життя. Для реалізації цих функцій держави в усьому світі протягом століть використовується страхування.

Саме тому з’ясування сутності сучасного страхування, його основної ідеї є особливо важливим питанням сьогодні – в період реформування економіки, зміни стереотипів мислення, розбудови в Україні нової правової держави в умовах євроінтеграції.

На сьогодні страхування є широкою, багатоаспектною категорією. В наукових джерелах постійно зустрічається теза, що страхування важко піддається точному формулюванню. У той же час, необхідно зазначити, що в сучасній  науці фінансового права існує значна кількість інших поглядів і думок щодо страхування. Значна частина науковців, в цілому, сходяться на тому, що страхування – це категорія фінансів. Завдяки тому, що воно здійснюється в грошовій формі, відбувається перерозподіл фінансових ресурсів між суб’єктами, що утворюють страховий фонд. Відповідно в науковій юридичній та економічній літературі економічний аспект страхування пов’язують з фінансовим. До цього часу спостерігається тенденція, за якою пріоритетним залишається погляд на страхування як на фінанси.

Сучасний стан страхування, безумовно, відрізняється від страхування радянських часів. На сьогодні, як уявляється, страхування можна охарактеризувати так. По-перше, з моменту проголошення незалежності й до цього часу в Україні створено значну кількість приватних (недержавних) страхових організацій. До державних фінансів можна віднести лише таку галузь як державне обов’язкове страхування. По-друге, страхування є самостійною ланкою фінансової системи України, відповідно, приватні страхові фонди виключені зі складу фінансів підприємств, установ та організацій.

Зрозуміло, що основне призначення, мета страхування – відшкодувати понесену застрахованою особою внаслідок настання страхового випадку матеріальну шкоду шляхом виплати страхового відшкодування або страхового забезпечення. Однак, відшкодування збитку у сфері державного обов’язкового страхування має специфіку, яка проявляється, по-перше, у відсутності такого виду страхової виплати, як страхове відшкодування, і по-друге, в особливому характері страхового забезпечення, що може здійснюватися як за допомогою страхових виплат (грошових), так і за рахунок інших видів забезпечення, що встановлюються законодавством.

Таким чином, сучасне страхування як соціально-економічна та фінансова категорія являє собою сукупність економічних фінансових відносин по формуванню цільових фондів грошових коштів, призначених для відшкодування збитків, завданих внаслідок реалізації певних страхових ризиків (природного, техногенного, соціального та іншого характеру), передбачених законом та (або) договором, шляхом розкладки суми збитків поміж учасників формування цих фондів. У фінансовій системі суспільства страхування виступає самостійною фінансовою категорією, а в системі фінансового права – самостійним правовим інститутом.

З точки зору фінансового права, страхування це – сукупність фінансово-правових норм, що регулюють відносини із формування цільових фондів грошових коштів, призначених для відшкодування збитків, завданих внаслідок реалізації певних страхових ризиків (природного, техногенного соціального та іншого характеру), передбачених законом та (або) договором, шляхом розкладки суми збитків поміж учасників формування цих фондів. Фінансово-правові норми, що встановлюють вимоги до платоспроможності страховика, напрями використання коштів страхових фондів, контролю (нагляду) за фінансовою діяльністю страховиків – формують відповідний фінансово-правовий інститут.

         Отже, враховуючи вищевикладене, можна стверджувати, що страхування характеризується такими найважливішим ознаками, рисами та принципами:

1. Страхування являє собою фінансові економічні відносини, які є, по-перше, грошовими, по-друге, перерозподільними, оскільки на їх основі відбувається перерозподіл (вторинний розподіл) частини національного доходу.

2. Основою страхування є формування цільового страхового фонду грошових коштів. Страховий фонд є обов’язковим елементом суспільного виробництва, його економічна природа визначається виробничими відносинами, що є результатом виробництва та перерозподілу матеріальних благ. За допомогою страхового фонду багато в чому вирішуються об’єктивно існуючі протиріччя між людиною та природою, між природою та суспільством.

Багатоманітність організаційних форм страхового фонду – основа соціально-економічного середовища, що спроможне розкрити багатогранність економічного потенціалу суспільства. Механізм ринку прискорює та підвищує ефективність усіх форм суспільного накопичення, і відповідно, страхового фонду. Через страховий фонд створюються умови для свободи господарської діяльності та підприємництва, без яких є неможливою ефективна ринкова економіка.

 

ЛІТЕРАТУРА

1.     Юрах В. М. Фінансово-правові засади страхування в Україні : автореф. дис... на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук : спец. 12.00.07 “Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право” / В. М. Юрах. - Одеса, 2008. – 19 с.

2.     Шумелда Я. П. Страхування : [Навч. посіб. для студ. вищих навч. закл.]/ Шумелда Я. П. - К. : BeeZone, 2007. – 384 c

3.     Филонюк А. Ф Современные тенденции развития страхования / А. Ф Филонюк // Страхова справа. – 2007. – № 3. – С. 609.