Экология/

3. Радиационная безопасность и

социально-экологические проблемы

Бабюк А. В.

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

Контроль за вмістом радіонуклідів у продуктах харчування і продовольчій сировині

Питому активність радіонуклідів у харчових про­дуктах у сумарній кількості можна виражати в одини­цях кюрі (Кі). 1 Кі - це одиниця активності радіоактив­них речовин, що означає активність препарату певно­го ізотопу, в якому за 1 сек. утворюється 3,7 • 1010 актів розпаду. Похідними одиницями є мілікюрі (1 мКі  = 1 • 10-3 Кі), мікрокюрі (1 мкКі = 1 • 10-6 Кі), нанокюрі (1 нКі = 1 • 10-9 Кі), пікокюрі (1 пКі = 1 • 10-12 Кі), кілокюрі (1 кКі = 1 • 103 Кі), мегакюрі (1 МКі = 1 • 106 Кі).

За Міжнародною системою одиниць (Сі) радіоак­тивність визначають у беккерелях (Бк). 1 Бк - це ак­тивність такої кількості радіоактивних речовин, у якій за 1 сек. утворюється один ядерний розпад, або 0,027 нКі.

З урахуванням фактичного споживання продуктів, води та індивідуальних особливостей у складі раціону дорослих і дітей добовий рівень активності радіоактив­них речовин становить 2,5 - 3,5 • 10-7 Кі на 1 добу, що відповідає середній розрахунковій граничній кількості добового надходження активності 3,0 • 10-7 Кі (1,1 • 10-5 Кі на рік) або річній дозі - 5 бер. 1 бер - енергія будь-яко­го виду випромінювання, увібрана 1 г тканини, при якій спостерігається той самий біологічний ефект, що і при поглиненій дозі в 1 рад фотонного випромінювання. 1 рад дорівнює 0,01 Дж/кг. Використовують також похідні (дробні) одиниці: мілібер (мбер), 1 мбер = 1 • 10-3 бер; мікробер (мкбер), 1 мкбер = 1 • 10-6 бер; нанобер (нбер), 1 нбер = 1 • 10-9 бер. В одиницях СІ використовується зіверт (Зв), 1 Зв = 100 бер.

Державний гігієнічний норматив (ДР-97) регламен­тує вміст радіонуклідів 137Сs та 90Sr у питній воді та про­дуктах харчування, що реалізуються на території України. При розробці ДР-97 в якості критичних були прий­няті групи дорослих осіб (в розрахунках по 137Сs) та дітей і підлітків віком 12-17 років (в розрахунках по 90Sr) із референтним харчовим раціоном, типовим для мешканців України, і вмістом радіонуклідів 137Сs та 90Sr у всіх продуктах, що споживаються, на рівні ДР-97. При цьому була врахована вікова залежність споживання продуктів харчування, а також  використані такі принципи розрахунку та використання значень допустимих рівнів 137Сs та 90Sr в продуктах харчування:

І. Значення допустимих рівнів мають забезпечити неперевищення границі річної ефективної очікуваної дози опромінення населення 1 мЗв за рахунок внутрі­шнього опромінення окремо від радіонуклідів 137Сs та 90Sr, що надходять протягом року в організм з продук­тами харчування та питною водою.

2. Умовам п.1 відповідає активність добового раціону 210 Бк/добу для 137Сs та 35 Бк/добу для 90Sr. На­ведені величини використовуються виключно для роз­рахунків значень допустимих рівнів і не є предметом гігієнічного регламентування в рамках ДР-97.

3. У розрахунках прийнятий референтний склад се­редньорічного добового раціону дорослої особи, кг:

М’ясо і м’ясні продукти в перерахунку на м’ясо 0,186

Молоко і молочні продукти в перерахунку           1,022

на молоко

Яйця, шт.                                                                   0,745

Риба                                                                           0,048

Картопля                                                                   0,359

Овочі                                                                          0,279

Фрукти                                                                       0,129

Хліб                                                                            0,386

Разом                                                                         2,410

4. Розрахунки допустимих рівнів для кожного з продуктів проведені з урахуванням його відносної ролі у постачанні певного радіонукліда в організм на підставі статистичного аналізу даних про вміст радіонуклідів у продуктах харчування в різних місцево­стях.

5. Продукт (крім спеціальних продуктів дитячого харчування) вважається придатним до реалізації і спо­живання, якщо виконується співвідношення:

ССs    +    СSr      < 1

ДРСs     ДРSr             де СCs і СSr - результат вимірів питомої активності ра­діонуклідів 137Сs та 90Sr у даному харчо­вому продукті;

ДРCs і ДРSr – нормативи вмісту 137Сs та 90Sr для дано­го харчового продукту, Бк/кг, Бк/л:

Допустимі рівні вмісту радіонуклідів у воді, молоці визначають у Бк на 1 л, в інших продуктах - у Бк на 1 кг. У випадку, якщо:

СCs   +     СSr   >1   

ДРCs        ДРSr               реалізація продукту заборонена.

6. Спеціальні продукти дитячого харчування при­датні до реалізації і споживання, якщо питомі активності радіонуклідів окремо 137Сs та 90Sr у даному про­дукті не перевищують нормативів, зазначених вище.

Контроль вмісту 137Сs та 90Sr у харчових продуктах і питній воді проводиться на основі діючих стандартів, методичних вказівок, узгоджених з Головним державним санітарним лікарем України.

Радіологічний контроль продукції тваринного та рослинного походження здійснюється в колективних сільськогосподарських підприємствах і на підприєм­ствах харчової промисловості (м’ясокомбінатах, моло­козаводах) при передачі сировини на переробку або зберіганні, а також на ринках.

Продукти, які містять радіонукліди в межах норм, встановлених Головним державним санітарним лікарем України, можна реалізу­вати споживачам. У разі завищення норм, питання про використання кожної партії товару вирішують після по­годження з Міністерством охорони здоров’я України.

Ветеринарно-санітарну експертизу на ринках слід проводити з обов’язковим урахуванням результатів радіометричних вимірювань, що здійснюється в типо­вих лабораторіях ветсанекспертизи і агропрому, облад­наних дозиметричними і радіометричними приладами.

Усі види продукції підлягають обов’язковому радіометричному контролю в лабораторії, і якщо вміст радіонуклідів у межах встановлених норм, то вона видає дозвіл на їх продаж.