Скакун Л.С., асистент кафедри аналізу і статистики

                            Житомирський державний технологічний університет

 

МЕХАНІЗМИ ДОТРИМАННЯ ВИМОГ ПРОФЕСІЙНОЇ ЕТИКИ БУХГАЛТЕРІВ В ІСЛАМСЬКИХ КРАЇНАХ: МОЖЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ В УКРАЇНСЬКІЙ ПРАКТИЦІ

Послаблення та недосконалість державного регулювання в сфері бухгалтерського обліку, криза моральних норм та низький рівень впливу культури та релігії на професійну діяльність в українському суспільстві сприяють зниженню довіри та престижу бухгалтерської професії. Оскільки існує можливість нехтувати нормами чинних нормативних актів виникає потреба у формуванні нових механізмів регулювання підвищення відповідальності бухгалтера перед суспільством, яким на сьогодні є професійна етика. Тому невирішеним залишається питання виявлення механізмів переходу до етичного регулювання ведення обліку, вивчення впливу культури та релігії на дотримання вимог професійної етики в сфері бухгалтерського обліку. Тенденція до зниження рівня моральності суспільства, зміни в зовнішньому економічному середовищі актуалізують також питання впливу культури та релігійних факторів на етичні аспекти ведення бухгалтерського обліку, який найкраще можна прослідкувати на прикладі мусульманських країн.

Необхідність розвитку професійної етики в сфері бухгалтерського обліку в мусульманських країнах визначається рівнем її впливу на життя членів суспільства, оскільки саме етика визначає правильність чи неправильність дій, їх справедливість. Айван Т. і Гаффікін М. зазначає, що оскільки бухгалтерський облік розглядається як засіб відображення дійсності, яка створюється у співвідношенні з етичними цінностями, то і бухгалтерський облік також повинен базуватися на етиці. В іншому випадку дійсність буде відображена в інших уявленнях, і в свою чергу буде вводити в оману тих, хто в ній зацікавлений[1].

Специфічність етичного регулювання бухгалтерського обліку в ісламському суспільстві полягає, перш за все, в тому, що для мусульманина етика визначається Шаріатом (Ісламським Правом), який базується на положеннях Корану. Основним завданням Шаріату є забезпечення правосуддя і сприяння соціальному благополуччю членів суспільства шляхом дотримання заповідей Бога (Аллаха), сприяння захисту їх віросповідання. Оскільки в основі Шаріату лежать положення Корану, не дивно, що ісламська етика ґрунтується на вірі в Бога, на переконаннях дотримання божественних законів. Віруючи в Шаріат як в божественний закон, мусульманські бухгалтери намагаються засвоїти його цінності, щоб потім втілити їх на практиці.

Іджма – це третє джерело ісламського права, яке врегульовує будь-які правові питання, які не обговорені в Корані або в Сунні. Оскільки бухгалтери є окремими індивідами крім дотримання положень та настанов Шаріату вони несуть відповідальність також за дотримання кодексів етики, які розробляються з метою соціалізації економічної діяльності. Узагальнюючи вищевикладене можна виділити наступні рівні регулювання професійної етики бухгалтера в ісламських країнах (рис. 1).

 

Рис. 1. Рівні регулювання професійної етики бухгалтера в ісламських країнах

Проаналізувавши рівні регулювання професійної етики бухгалтера в мусульманських країнах, можна зробити висновок, що обов’язковість дотримання релігійних норм та канонів сприяє формуванню усвідомлення необхідності дотримання вимог професійної етики. Виходячи з цього в іслам визначено індивідуальний вибір поведінки бухгалтера, який полягає не тільки в максимізації особистої вигоди, але й вигоди для загального соціального благополуччя. Діяльність у сфері бухгалтерського обліку розглядається з точки зору досягнення всезагальної вигоди, при цьому особистий інтерес не враховується. Тому при укладенні угод з корпораціями, які діють в ісламських країнах необхідно враховувати особливості професійної етики бухгалтерів.

В умовах національної економіки механізм забезпечення дотримання вимог професійної етики бухгалтерами, який базується на дотриманні релігійних норм є непридатним, оскільки відсутні інструменти дотримання канонів релігії. Оскільки механізми регулювання засновані на релігії не придатні для використання українськими бухгалтерами, вважаємо, що удосконалити дотримання вимог професійної етики в сфері бухгалтерського обліку можна за допомогою використання ринкових механізмів. Оскільки професійна етика бухгалтера обмежена сферою соціально-економічних відносин і тісно пов’язана з правом в країні необхідно створити таку економічну ситуацію, коли недотримання вимог професійної етики та законодавства призведе до отримання підприємствами збитків, а дотримання навпаки доходів.

 

 


Авторська довідка

 

Прізвище               Скакун

Ім’я                       Людмила

По батькові           Степанівна

Домашня адреса (поштовий індекс) 10005, Житомир, вул. Черняховського, 103

Телефон 8(067) 4560111

Місце роботи (установа, кафедра) кафедра аналізу і статистики Житомирського державного технологічного університету

Робочий телефон (80412) 24-09-91

Посада асистент

 

Автор                            ________________                        Л.С. Скакун

 

 

 



[1] Айван Т., Гаффикин М. Shariate accounting: an ethical construction of accounting knowledge // Islamic-finance.net