Економічні науки/14. Економічна теорія

 

Погоріла Л.М.,

аспірант, Київський національний економічний університет

імені Вадима Гетьмана

 

Вплив науково-технічного прогресу на процес споживання

 

 

Науково-технічний прогрес як процес нагромадження знань, що знаходить відображення у стрімкому розвитку науки, техніки і технологій визнаний у всьому світі в якості найважливішого фактору економічних перетворень, все частіше і у західній, і у вітчизняній літературі пов’язується із поняттям інноваційного прогресу. Це, як справедливо відмітив американський економіст Дж.Брайт [2], єдиний у своєму роді процес, який поєднує науку, техніку, економіку, підприємництво і управління. Він полягає в отриманні новизни і простягається від зародження ідеї до її комерційної реалізації, охоплюючи, таким чином, весь комплекс відносин: виробництво, обмін, розподіл, споживання.

Одним із найважливіших ефектів НТП є постійне виникнення передумов для формування раніше неіснуючих високотехнологічних галузей виробництва на базі нового набутого знання, що призводить до революційних змін виробничої структури і характеру споживання. Задоволення несформованих потреб – це найважливіша складова радикальних інновацій.

НТП у виробництві призводить не тільки до покращання умов праці, але і до суттєвих змін у невиробничій сфері. У двох напрямах: по-перше, зменшуються витрати часу на задоволення біологічних потреб. Із одночасним зменшенням відмінності в його якості для споживачів із різною платоспроможністю, і, по-друге, збільшуються витрати часу на задоволення соціальних і духовних потреб, у тому числі пов’язаних і непов’язаних із участю у суспільному виробництві.

У виробництві нові наукові знання уречевлюються у вигляді оновлених елементів продуктивних сил і продукції. Нова продукція набуває на завершальному етапі виробництва форму нових предметів споживання, які задовольняють потреби більш повно або із меншими витратами у розрахунку на окрему задоволену потребу. Поява нових предметів споживання стимулює  появу нових технологій споживання, під якими розуміється варіант, спосіб процесу використання різних наборів матеріальних благ і послуг, які забезпечують певний рівень задоволення потреб людини.

Можлива також ситуація, за якої нові наукові знання породжують нову технологію споживання, а вона, у свою чергу, породжує потребу у нових предметах споживання, стимулює оновлення виробництва. Наприклад, нові наукові знання про раціональне харчування суттєво змінюють вимоги до структури і якості споживаних продуктів, технологію їх виробництва і виготовлення.

Вплив науково-технічного прогресу на споживання відбувається за декільками напрямами, основними серед яких є:

1)     значне збільшення обсягу виробництва предметів споживання, що спричиняє забезпечення високих доходів від їх реалізації;

2)     зростання кількості варіантів можливого задоволення потреб, підвищення комплексності задоволення потреб, що зближує потреби різних груп населення одночасно із їх диференціацією за суб’єктами споживання;

3)      посилення взаємозамінності матеріальних благ, взаємозв’язку матеріального і духовного начала у споживанні;

4) мінімізація витрат праці споживачів на задоволення потреб. Наприклад, система побутового обладнання, яка відповідає технології споживання, яка мінімізує витрати праці споживачів на задоволення потреб в економічному сенсі є аналогічним підвищенню продуктивності праці у виробництві. Цьому сприяє дія закону змінних пропорцій, або мінімально ефективного масштабу виробництва;

5) створення нових предметів споживання, які надають можливість підняти цей процес на якісно новий рівень, тобто робить вказані предмети споживання більш престижними. У цьому випадку критерії, за якими споживач вирішує змінити технологію задоволення своєї потреби на більш сучасну, використовуючи нові предмети споживання, переходячи із економічної сфери у соціальну або духовну. Наприклад, автомобіль для багатьох людей – це вже не стільки засіб пересування, скільки засіб завоювання репутації успішної людини, частина споживчого стандарту

6)     відставання фізичного зносу від морального. Наприклад, побутова техніка замінюється не стільки з причини фізичного зносу, і відповідно до більш повного і високоякісного задоволення потреби, у тому числі і відповідно до престижності, а саме через нові  властивості предметів споживання. Наприклад, зміна поколінь звуковідтворюючої апаратури через появу нових функцій і через удосконалення існуючих (зміна якості звуку, конструкції і системи запису дисків, умови зберігання) викликає моральний знос апаратури і стимулює бажання споживача замінити її на нову.

В основі оновлення і потенціалу споживача і виробничих можливостей лежать науково-технічні досягнення. Їх використання в умовах товарно-грошових відносин потребує економічних методів управління цим процесом, які б опиралися на зацікавленість усіх його учасників в ефективному, раціональному, кінцевому споживанні виготовленої продукції.

Література

1. Антонюк Л.Л., Поручник А.М., Савчук В.С. Інновації: теорія, механізм розробки та комерціалізації: Монографія. – К.: КНЕУ, 2003.

2. Bright J.R. Some Management Lessons from Technological Innovation Re-search // National Conference on Management of Technological Innovation. Brad-ford, 1968.

3. Левин А.И. Научно-технический прогресс и личное потребление. - М.: Мысль, 1979.

4. Торф Э.М. Экономика потребления в условиях научно-технической революции. – Ленинград, 1989.

5. Яковец Ю.В. Закономерности научно-технического прогресса и их планомерное использование. - М.: Экономика, 1984.