Економічні науки/2. Економіка підприємства

Спіцина Н.М., Григораш О.В.

Донецький національний університет економіки та торгівлі

 ім.М.Туган-Барановського, Донецьк

Переваги та недоліки Інтернет - страхування в Україні

Україна – це держава з розвинутою науковою та промисловою базою. Народно – господарчий комплекс включає такі види промисловості, як тяжке машинобудування, чорну та кольорову металургію, виробництво автобусів, легкових та вантажних автомобілів та інші. Зараз Україна розвиває такі  галузі, як аудит, бухгалтерських облік, страхування, у тому числі й Інтернет - страхування.

Страховики  порівняно недавно освоїли продаж страхових полісів через Інтернет. Всесвітній досвіт он - line страховок почав розвиватися шість років тому. На цей час, у всесвітньому  річному обсязі електронний продаж складає $ 10 млрд. На долю страхових продуктів приходиться $ 250 млн.

Інтернет - страхування –  це  взаємодія інтересів між страховою компанією і клієнтом, котра виникає при продажі страхового продукту та його обслуговувані, але вироблена за допомогою мережі Інтернет.

Ряд компаній (СК "Укрсоцстрах", "АСКА", "Кредо-Класік", "Остра-Київ", "ВЕСКО", "Українська екологічна страхова компанія", "Оранта") зайнялись удосконаленням продажу в режимі on - line. Мотивація такого кроку проста - з розвитком бізнесу страховики шукають нові й маловитратні канали збуту своїх продуктів.

Розрахуватися з кур’єром страхової компанії, за куплену в мережі страховку, можна у вигляді готівки (в цьому випадку є ряд податкових переваг) або “віртуальним способом” – за допомогою пластикової картки через одну з  Інтернет -  систем (“електронні гаманці”).

В Україні більшість страхових компаній не тільки не думають про Інтернет - продаж, але й не має своїх власних сайтів. Страховики не вважають за потрібне витрачати гроші на створення Інтернет - магазинів та підтримку сайтів тому що, у них є розгорнена мережа по всій Україні. Свої веб -сайти мають трохи більше 50 з 360 страхових компаній і це при тому, що страхування представляє дуже рентабельний бізнес, а створення самого сайту обходиться у середньому $100-2000.

Інтернет - представництво функціонує як віртуальний офіс страхової компанії. Воно надає наступні перевагами:

-         інформацію про загальне і фінансове становище компанії;

-         інформацію про послуги компанії і можливості детального ознайомлення з ними;

-         розрахунок  розміру  страхової премії і умови її сплати для кожного виду  страхування  в залежності від конкретних параметрів;

-          заповнення форми заяви на страхування, не виходячи з офісу;

-          замовлення й сплата полісу страхування безпосередньо через Інтернет;

-          передача полісу, затвердженого  електронно-цифровим підписом страховика, клієнту безпосередньо по мережі Інтернет і т. і.

Однак, в Україні існує ряд проблем, які можуть серйозно загальмувати наміри страховиків міцно закріпитися в мережі. Інтернет - бізнес “підриває” слабке забезпечення віртуальних платіжних систем в Україні (аналогів платіжних систем Росії – “Яндекс-Гроші”, “Рапіда”, WebMoney), за допомогою котрих можна зробити розрахунок між двома сторонами економічних відносин. Але є ще одне міцне гальмо розвитку інтернет - страхування. Не так давно був прийнятий Закон України “Про електроні документи та електронний документообіг”, котрий повинен придати електронним документам юридичну силу, рівну силі документів на паперових носіях. Однак у Законі України “Про страхування”, а також Цивільному Кодексі говориться, що страховий договір повинен бути складений у письмовій формі. Висновок договору в Інтернет не можна розглядати як поняття “складання договору в письмовій формі”. Але не виконання форми договору робить його недійсним і без рішення суду.

 Інтернет - страхування дуже важлива і необхідна галузь економіки по всьому світу, у тому числі й в Україні. Хоча цей сегмент тільки-но розвивається, він є одним з найважливіших для економіки будь-якої країни, тому розвиток Інтернет - технологій у економічних аспектах для економіки України, яка розвивається, є дуже важливим. Подальший розвиток економіки у сукупності з Інтернет - технологіями призведе до збільшення темпів розвитку економіки, централізації фінансових фондів, що не може не відобразитися дуже позитивно на економічному стані країни в цілому

Література:

1.Закон України “Про електроні документи та електронний документообіг” від 22.05.2003. №851-IV.

2.Внукова Н. Н. Развитие интернет страхования в Украине // Страховое ревю.-2002.-№5.-С.33-36.

3.Тарасова Н.А. "Проблемы развития интернет-страхования в Украине". Сборник тезисов докладов участников ІІІ Межвузовской научно-практической конференции "Дни науки Экономико-гуманитарного факультета Таврического национального университета им. В.И.Вернадского в г. Мелитополе", 29 марта 2005 г. - с. 46-48.

4.www.ins-club.com.