УДК 657       Секція: облік і аудит                               Іваненко В.О. , асист.

Житомирський державний технологічний університет

ПІЗНАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ЯВИЩ ЗА ДОПОМОГОЮ СТАТИСТИЧНИХ МЕТОДІВ: ФІЛОСОФСЬКИЙ АСПЕКТ

Складні процеси соціальних трансформацій в сучасній Україні актуалізують цілу низку теоретичних та методологічних проблем, пов’язаних з пізнанням нових соціальних феноменів та суті тих життєвих реалій, в яких відбуваються ті чи інші соціальні перипетії, реалізуються людські пристрасті.

Соціальне життя суспільства дуже багатогранне і являє собою складну систему безлічі соціальних процесів, які відбуваються одночасно, взаємозумовлюються і постійно взаємодіють. Тому щоб не помилитися при ухваленні рішень при розподілі ресурсів і забезпечити належну адресність різних практичних заходів, потрібна оперативна і конкретна інформація, яку зацікавлені суб’єкти одержують, проводячи збір необхідних статистичних даних, їх обробку, аналіз та інтерпретацію результатів.

При цьому джерелами статистичної інформації є матеріали переписів населення, дані державної статистичної звітності, а також інформація, здобута у результаті спеціальних вибіркових обстежень, що організовуються і проводяться органами статистики.

При цьому статистика досліджує всі аспекти соціального життя суспільства, приділяючи головну увагу тим із них, які на даному етапі суспільного розвитку становлять найгостріший соціальний інтерес і стосовно яких потрібна відповідна соціальна політика.

Розглянемо, яка ж статистична інформація потрібна для вивчення соціального життя й дослідження змін, що безупинно в ньому відбуваються.

Насамперед, необхідна інформація про чисельність і структуру населення та зміни цих показників. Така інформація становить основу соціальної статистики, оскільки окремі люди та різні їх групи є безпосередніми учасниками всіх соціальних процесів. Більшість людей живе в сім’ях, які утворюють домашні господарства. Сім’ї різняться за типами, розмірами, складом, етнічним походженням, віросповіданням, соціальним станом, рівнем доходів та добробуту тощо. Знати кількісні характеристики всіх цих процесів необхідно для вироблення соціальної політики щодо зайнятості, бідності, рівномірності розподілу ресурсів та мобільності населення.

Соціальне життя суспільства визначається не лише його соціальним устроєм, чисельністю і структурою населення, сімей і домогосподарств, але й умовами життя, на які впливає безліч різноманітних факторів. Одним із найважливіших чинників є забезпечення житлових умов населення, що характеризуються такими показниками, як наявність та стан житла, його місцезнаходження й благоустрій. Не менш істотними характеристиками умов життя населення є можливості, забезпечувані суспільством для реалізації економічної активності населення, задоволення його потреб і гарантування прав і свобод; доступність для населення послуг системи соціального захисту, якісних медичних і освітніх послуг; наявність екологічно безпечного середовища проживання.

Таким чином, інформацію, що характеризує різноманітні аспекти соціального життя, можна поділити на кілька груп, які відповідають найбільш значущим напрямам досліджень у соціальній статистиці:

1)    соціальна структура населення та її динаміка;

2)    умови та рівень життя населення і окремих соціальних груп;

3)    здоров’я і безпека населення;

4)    освіта і культура населення;

5)    політичне і громадське життя суспільства;

6)    суспільна думка про різні аспекти соціального життя і т. ін.

Тобто для дослідження всебічної характеристики соціальної системи в цілому та окремих її частин потрібна найрізноманітніша статистична інформація про окремих осіб та групи населення (сім’ї, домогосподарства, трудові колективи, партії, громадські організації, сукупність мешканців певного регіону або країни в цілому). Відтворити повну картину соціального життя суспільства можна, лише простеживши й оцінивши зв’язки як у межах кожного окремого виду інформації, так і між цими видами.

Інформація про соціальне життя суспільства, яку надає статистика, становить інтерес для широкого кола користувачів. Населення дістає об’єктивну інформацію про стан суспільства і процеси, які в ньому відбуваються, про рівень життя різних соціальних груп та роль цих груп у суспільстві; про стан і розвиток соціальної сфери, яка безпосередньо обслуговує населення і домогосподарства, і про багато іншого.

Науковці та спеціалісти, використовуючи статистичну інформацію й методологію, виконують науково-дослідні роботи з проблем аналізу розвитку суспільства, основною метою яких є своєчасне виявлення негативних тенденцій, посилення яких може призвести до зниження рівня життя людей та ускладнити соціальну обстановку в суспільстві. Соціальна статистика за допомогою моделювання соціальних процесів дозволяє на підставі аналізу існуючих тенденцій прогнозувати соціальне життя суспільства на перспективу.

Крім того, дані статистики необхідні й органам державного управління, які покликані забезпечувати безпеку й гідний рівень життя населення; розвивати й регулювати структуру робочих місць, оплату праці; розробляти і здійснювати соціальні програми для соціального захисту певних категорій населення. Розробка та реалізація соціальних програм передбачають наявність своєчасної, достовірної і науково обґрунтованої інформації, яка, здебільшого, надається органами державної статистики.

Отже, статистика тісно пов’язана з процесом пізнання соціальної дійсності: з однієї сторони вона виступає як спосіб дослідження соціальних явищ та процесів (використання статистичних методів), а з іншої сторони – є інформаційною базою для оперативного аналізу змін у соціальних відносинах і процесах, в орієнтаціях і поведінці верств і груп для підготовки науково обґрунтованих загальнодержавних і регіональних соціальних програм, поточної соціальної політики, розробки надійних прогнозів і проектів соціального розвитку.


Авторська довідка

 

Прізвище               Іваненко

Ім’я                       Валентина

По батькові           Олександрівна

Домашня адреса (поштовий індекс)    Житомир, пров. І. Богуна, 4, кв. 88

Місце роботи (установа, кафедра) кафедра аналізу і статистики Житомирського державного технологічного університету

Робочий телефон  (80412) 24-09-91

Посада асистент

 

Автор                              ________________                        В.О. Іваненко