Секція: „Экономические науки

підсекція „Финансовые отношения

Попазова О.В.

здобувач Харківського національного

університету імені В.Н. Каразіна

асистент кафедри економіки і менеджменту

Мелітопольського державного педагогічного університету м. Мелітополь

Проблема рефінансування дебіторської заборгованості на сільськогосподарських підприємствах

Економічний потенціал сільськогосподарських підприємств багато в чому залежить від фінансових умов та можливостей підприємства. Великий вплив на оборотний капітал справляє збільшення або зменшення дебіторської заборгованості, а отже, впливає і на економічний потенціал господарства. Катастрофічне збільшення кредиторської та дебіторської заборгованості призвело до незадовільного фінансового стану у більшість вітчизняних підприємств.

Дебіторська заборгованість – це елемент оборотного капіталу, сума боргів, що належать підприємству від юридичних чи фізичних осіб. Збільшення дебіторської заборгованості означає вилучення засобів з обороту.

Управління дебіторськими боргами припускає рішення наступного комплексу задач:

Ø     Аналіз і контроль динаміки показників ліквідності, кредитоспроможності дебіторів з складанням їх рейтингу і портфеля дебіторських рахунків.

Ø     Визначення оптимального, максимально наближеного до середньоринкових показників періоду погашення дебіторських боргів.

Ø     Розрахунки показників надходження грошової готівки в співвідношеннях з показниками виручки від реалізації сільськогосподарської продукції, і із загальними сумами боргів.

Ø     Складання звіту про дебіторські рахунки, виявлення негативних чинників, умов і розробка заходів щодо поліпшення позицій сільськогосподарського підприємства по роботі з боргами.

Обсяги дебіторської заборгованості покупців підприємства обумовлюють різні фактори (Рис. 1).

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1 Фактори, що обумовлюють обсяги дебіторської заборгованості покупців підприємства.

Треба зауважити, що на обсяг дебіторської заборгованості також впливають різні форми розрахунків, які забезпечують різний рівень ризику управління дебіторською заборгованістю. В ринкових умовах слід застосовувати таку форму розрахунків, яка б гарантувала своєчасне і повне надходження грошових засобів на рахунок виробника, забезпечувала б належний рівень взаємного і банківського контролю за виконання договірних зобов’язань.

Як показує практика, вірогідність повернення боргів у Західній Європі становить 85 - 95%, особливо тих, строк яких не перевищує піврічного періоду. На території СНД можливість повернення боргу легальними методами значно нижча і на практиці не перевищує 60%. [2]

При управлінні дебіторською заборгованістю необхідно використовувати нові форми її рефінансування, контролювати стан розрахунків з покупцями по простроченій заборгованості, орієнтуватися на більше число покупців, стежити за станом дебіторської і кредиторської заборгованості, надавати знижки при достроковій оплаті.

На світовому ринку і в Україні діє механізм повернення дебіторської заборгованості, що передбачає декілька методів рефінансування дебіторської заборгованості (Рис. 2).

 

 

 

 


Рис. 2. Методи рефінансування дебіторської заборгованості господарства.

Факторинг – перепродаж права на стягнення боргів; комерційні операції за дорученнями; послуга, зв’язана з одержанням грошей за продаж у кредит. Факторинг надає переваги як клієнтам банку, так і покупцям продукції. Застосування факторингових операцій підвищує вірогідність повернення дебіторських боргів і таким чином покращує оборотність оборотного капіталу.

У розвинених країнах вартість факторингу становить у середньому близько 1,5 – 2% від суми постачання. В Україні середньозважений відсоток для ринку сьогодні становить 70 – 80% від зазначених сум. [1]

Таким чином, для більшості сільськогосподарських підприємств України, щоб прискорити інкасацію дебіторської заборгованості, необхідно вжити таких заходів: введення системи передоплати за продукцію; удосконалити на державному рівні механізм факторингу; лізинг покупки в розстрочку; оформлення угод з покупцями комерційним векселем.

Література.

1.                       Курта Н.В. Сучасні проблеми управління дебіторською заборгованістю // Держава та регіони. – 2006. - №6. – С. 370 – 373.

2.                       Черненко Л.В. Дебіторська заборгованість у сільськогосподарських підприємствах // Економіка АПК. – 2004. - №2. – С. 94 – 99.

Дозволяю опублікування у відкритому друку _______________Попазова О.В.