Філологічні науки

Синтаксис: структура, семантика, функція

Семисюк  А.М., Лабінська Б.І.

Буковинський державний медичний університет

Антонімічні відносини у німецькій медичній та парамедичній термінології

З’ясування антонімічних відношень є актуальним завданням дослідження внутрішньосистемних семантичних зв’язків, виявлення їх структурних типів та характерних ознак, дослідження зв’язку антонімії із синонімією, полісемією, тощо.

Не претендуючи на всебічне висвітлення даного мовного явища, розглянемо особливості антонімії в інвентарі німецьких медичних та парамедичних термінів досліджуваних мовних ускладнених одиниць. Антоніми - це лексичні одиниці з  протилежними конкретними і спільними загальними значеннями та з однорідною категоріально-граматичною характеристикою. Релевантною ознакою у визначенні антонімів є наявність полярності і спільності семантики. Відсутність спільності і полярності у семантиці медичних та парамедичних термінів є свідченням того, що це не антонімічні, а зовсім різні мовні словосполучення.

В мові вся лексика систематична, і антонімія є одним з найважливіших проявів системних відносин у мові і мисленні. Слова і їхні значення існують не окремо один від одного, вони з'єднуються в нашій свідомості в різні групи, причому підставою для угруповання слугує подібність або пряма протилежність за подібним значенням. Антонімія - це семантичне явище, позв'язане з відображенням у мові однією і тією ж сутністю, однак на відміну від синонімів, подібність значення антонімічних слів виявляється, насамперед, у їхньому протиставленні в нашій свідомості. Слід зазначити, що одне і теж явище, ознака, якість можуть бути позначені антонімічними словами залежно від зовнішньої ситуації, тобто від того, з якими реаліями вони співвідносяться. При цьому одна і та сама властивість або якість, або оцінка, властиві різним реаліям, які можуть істотно розрізнятися за своєю концептуальною значущистю.

Антонімія – це є яскравий показник системності лексики, що упорядковується в різних напрямках відносинами протилежності слів за їхніми семантичними властивостями. Антонімія містить у собі слова, що позначають протилежні полюси однієї якості, контрастні явища і предмети. В міру збільшення ступеня абстрактності найменування і у зв'язку з необхідністю оцінювати ті або інші предмети і явища, розширюються можливості протиставлення для позначення слів і, таким чином, виникають регулярні між ними антонімічні відносини, що є яскравим засобом при протиставлень великої виразності, а універсальний характер антонімії дозволяє використовувати її для представлення різних лексичних фактів. Антоніми знаходяться на крайніх полюсах лексичної парадигми, але між ними в мові можуть бути слова, що віддзеркалюють зазначену ознаку в різному вимірі.

Антонімія, як тип семантичних відносин лексичних одиниць, що мають протилежне значення, являючись категорією лексико-семантичної системи субмови медичних та парамедичних термінів, представляє собою одну з мовних реалій; вона своєрідна у всіх мовах, а її одиниці виявляють принципово загальну структуру протилежних значень і велику схожість в структурній і семантичній класифікації антонімів. Головним критерієм таких одиниць є їхнє постійне функціонування в контекстах. При дослідженні було з'ясовано, що антонімія є досить широким класом семантичної кореляції.

Антоніми, які семантично і структурно-граматично утворюються внаслідок зміни структури, тобто внаслідок заміни одного з компонентів, є повнозначними словами які можуть поділятися на відповідні класи, основні з яких:

·        виражають якісну протилежність. Вони реалізують контрастну протилежність та градуальну опозицію. Сюди належать значення часових та просторових координат. Напр.: langzeitig - kurzzeitig

·        виражають компліментарність, шкала яких представлена двома протилежними членами, які доповнюють один одного так, що заперечення одного компонента дає значення іншого. Напр.: kurzsichtig – weitsichtig

·        виражають протилежну направленість дій, ознак, властивостей. Ця протилежність ґрунтується на логічно протиставлених поняттях. Напр.:

die Epidemie stärkt - die Epidemie fählt ab

За своєю структурою антоніми діляться на різнокореневі та однокореневі. Напр.: gutartig - maligne

У досліджуваній групі  порівняно з синонімією антонімія є менш поширеним явищем.

Антонімічні відносини у медичних та парамедичних термінах  у кількісному відношенні значно поступаються місцем синонімічним парадигмам, але вони підсилюють полярну протилежність понять, виражають крайні межі антонімічності, але це їх значення у функціонально-стилістичному аспекті є не менш значущим та виразним. Напр.:

sedativanregend, afferent - defferent

Отже, антоніми у медичній та парамедичній термінології характеризуються відносністю змістовoї структури, які протиставлені парадигматично за однією диференційованою ознакою та протилежними семами, їх значень, а їх внутрішні засоби проявляють синтагматично високий ступень функціонування у контексті.

1.            Література: 1. Гнатишина І.М. Сучасна німецька медична термінологія (аспекти етимології, структури та інтернаціоналізації): Автореф. дис… канд. филол. наук: 10.02.04 – Чернівці, 1996. – 24 с. 2. Чернышева И.И. Еще раз о саморегулирующихся процессах в лексиконе языка // Филологические науки. – 2001. - N6. – С. 66-71. 3. Лингвистический энциклопедический словарь / Гл. ред. В.Н.Ярцева – М.: Сов. энцикл., 1990. – 685 с. 4. Словник іншомовних слів: 25000 слів та термінологічних словосполучень / Укл. Л.О.Пустовіт та ін. – К.: Довіра, 2000. – 1018 с.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відомості про авторів

 

Лабінська Богдана Ігорівна

місто Чернівці

вул. Стасюка 16 а 15

тел. 80509059470

д.т 510866