Економіка/3. Фінансові відносини

Підлубний В.Ф.

Науковий керівник: Голишевська Л.В.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

ПОДАТКИ З ПОСЛУГ МОБІЛЬНОГО ЗВ’ЯЗКУ

Користування мобільним зв’язком охопило майже всі вікові категорії, навіть старші покоління починають пристосовуватись до новітніх технологій зв’язку. З іншої сторони раціональне використання мобільного зв’язку дає можливість зекономити велику кількість часу і коштів. Також зростає кількість робочих місць, інвестицій, перспектив.

З кожним днем зростає кількість українців, які користуються послугами мобільного зв’язку. З розширенням зони покриття мобільного зв’язку на території  України збільшується і прибуток до державного бюджету, зростає ВВП. Ще одним сприятливим фактором є наявність конкурентоспроможності операторів мобільного зв’язку, що помітно відображається на тарифах послуг, але з іншого боку зменшення тарифів на розмови призводить до зменшення надходжень до бюджету. Неможливо не зазначити  також передачу інформації, як послугу операторів мобільного зв’язку, мається на увазі користування мобільним Інтернетом, короткими текстовими та мультимедійними повідомленнями. Адже при оплаті будь-якої послуги, частина витрачених коштів відраховується на ПДВ і до пенсійного фонду.

Вершина прибутковості від мобільного зв’язку припадає на 2004 рік, саме в той час люди почали масово купувати мобільні телефони, стартові пакети, вибору яких майже не було, при цьому тарифи на розмови були високими. Прибуток до бюджету зріс більше ніж в 4 рази порівняноз 2003 роком.  Компанія Deloitte на замовлення компанії Telenor  провела дослідження, в результаті якого виявилось, що в 2007 році  внесок мобільного зв’язку до ВВП України становив 5,9% [1].

За даними держкомстату та дослідженнями компанії Unitrade Group в 2009 році прибуток до бюджету від послуг мобільного зв’язку в Україні  склав 8,8 мільярди гривень. Порівняно з 2008 роком це на 13,9% менше, продаж мобільних телефонів також скоротився майже в два рази і склав 4,32 мільйонів пристроїв [2].

Спадання обсягу прибутку від послуг мобільного зв’язку пов’язаний зі слідуючими чинниками:

-  економічна криза;

-  насичення ринку споживачів;

-  поступовий перехід мобільних телефонів від предметів розкошу

до предметів необхідності, яких на ринку більше ніж потрібно.

Українська сім’я в середньому за рік витрачає 1000 гривень на зв’язок, що складає близько 83 гривень в місяць.  Це дає часткове пояснення даної величини надходжень до бюджету, адже більше половини цих витрат – це послуги саме мобільного зв’язку [3].

Але не зважаючи на великі прибутки, існує і велика кількість недоліків, на нашу думку найважливішими з них є:

-  мобільний зв’язок – це в переважній більшості сфера обслуговування, а не виробництва;

-  шкідливий вплив від радіохвиль, оскільки вони знаходяться, зазвичай, біля тіла людини, на відміну від стаціонарних телефонів;

-  Україна не є виробником мобільних телефонів, а значить прибуток отримує лише на митниці і від реалізації телефонів, що не є сприятливим для інвестування виробництва телефонів;

-  нелегальне провезення неякісної продукції (мобільні телефони та гарнітура), а це означає, що держава не отримує прибутку ні на митниці, ні від продажу цієї продукції, а товар таких розмірів досить легко провозять через кордон.

Ще одним цікавим фактом є те, що приватні та інші види підприємств, які використовують послуги мобільного зв’язку, і можуть підтвердити відповідними документами, що дзвінки були здійснені задля отримання прибутку, то такі витрати можуть бути віднесені до валових витрат. Це є іще однією перешкодою для розвитку мобільного зв’язку, адже якщо ці витрати будуть віднесені до валових витрат підприємства, а ПДВ входить до складу оплати послуг мобільного зв’язку, то підприємство матиме право на податковий кредит. Особливо це актуально для великих компаній, які здійснюють безліч міжнародних телефонних дзвінків, а вони переважно здійснюються з мобільного телефону, адже ніхто не має наміру «платити двічі».

На даний час ми спостерігаємо все ж таки зменшення надходжень  до бюджету від послуг мобільного зв’язку в порівнянні із кількома попередніми роками, але не можна сказати цього про цифрові та інформаційні технології в цілому, адже такі стрімкі темпи розвитку новітніх технологій веде багатогранного та розгалуженого їх розвитку, а значить і до збільшення податкових надходжень.

Отже, мобільний зв’язок займає чільне місце як в житті громадян нашої країни, а також симетрично відображається на бюджеті, оскільки здійснюється його оплата. Процес розвитку мобільного зв’язку в Україні мав стрибкоподібний характер, оскільки він відбувався надзвичайно швидкими темпами. З’являються все нові оператори мобільного зв’язку, що збільшує конкуренцію, а це значить що зниження тарифів буде набувати все повільнішого характеру, тобто доходи до бюджету від кожного з операторів стабілізуються.

 

Література

 

1. Інтернет ресурс [http://www.telenor.ua/ua/news-and-media/news/2008] .

2. Інтернет ресурс [http://news.finance.ua/ua/~/1/0/all/2010/01/21/184563] .

3. Інтернет ресурс [http://www.4post.com.ua/gromada/pda/155853.html], (21.02.10).