Морозова О.П., Ульяницька О.В. 

Донбаський Державний Технічний Університет

м.Алчевськ

Напрямок інвестування в кризовій економіці України

 

Інвестування економіки завжди знаходилось у центрі уваги економічної думки. Це обумовлено тим, що інвестиції торкаються найглибших основ господарської діяльності, визначають процес економічного зростання вцілому. У сучасних умовах вони виступають найважливішим засобом забезпечення умов виходу з економічної кризи, структурних зрушень у народному господарстві, зростання технічного прогресу, підвищення якісних показників господарської діяльності на мікро - і макрорівнях. Активізація інвестиційного процесу є одним із надійніших механізмів соціально-економічних перетворень.

Економічна ситуація, яка склалась зараз в Україні, дуже складна. Серед сукупності причин, які сприяли економічній кризі та утримують її перехід на траєкторію економічного зростання, чи не найголовнішою є низька інвестиційна активність[1]. Сьогодні, в умовах кризи, почався відтік інвесторів з України через пошук  максимальної прозорості інвестиційних схем, маючи сумніви у тому, що українська влада не зможе її забезпечити. Також це  пов’язано із  постійними змінами у чинному законодавстві, відсутністю в державі єдиного центрального органу з питань державного управління іноземного інвестування, недостатнім розвитком малого та середнього бізнесу, наявністю великої кількості «тіньових капіталів».

Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, вкладених в Україну, на 1 січня 2010 р. склав 40 млрд. 26 млн. 8тис. дол. США, що на 12,4% більше обсягів інвестицій на початок 2009 р. та в розрахунку на одну особу становив 872,6 дол. Інвестиції надійшли зі 125 країн світу. До десятки основних країн-інвесторів, на які припадає понад 81% загального обсягу прямих інвестицій, входять: Кіпр - 8 млрд.  593,2 млн. дол., Німеччина - 6 млрд. 613 млн. дол., Нідерланди - 4 млрд. 002 млн. дол., Російська Федерація - 2 млрд. 674,6 млн. дол., Австрія - 2 млрд. 604,1 млн. дол., Сполучене Королівство - 2 млрд. 375,9 млн. дол., Франція - 1 млрд. 640,1 млн. дол., Сполучені Штати Америки - 1 млрд. 387,1 млн. дол., Віргінські Острови, Британські - 1 млрд. 371 млн. дол. та Швеція - 1 млрд. 272,3 млн. дол.

За даними офіційної статистики найбільшою привабливістю для іноземних інвесторів сьогодні володіють: м. Київ і Київська область, Дніпропетровська, Запорізька, Донецька, Одеська, Львівська і Харківська області й Автономна Республіка Крим - у ці регіони вкладено біля 80 % іноземних інвестицій[3]. Це свідчить про велику роль значення факторів, які створюють цим регіонам сприятливий інвестиційний клімат, а саме економічні, ресурсно-сировинні, трудові, виробничі, інфраструктурні, кримінальні, споживчі, законодавчі, інноваційні, екологічні, фінансові, політичні та інші фактори.

Пріоритетними зонами для інозем­них інвестицій в Україні є:

Західний регіон (Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська, Тернопільсь­ка, Волинська області), де ефективним мо­же бути створення виробництва з вико­ристанням місцевих природних ресур­сів - сірки, калійної та кухонної солі, ву­гілля, нафти та газу, а також розвиток ме­режі оздоровчих курортно-туристичних комплексів.

Донецько-Придніпровський регіон (Донецька, Луганська, Запорізька, Дніпро­петровська області), де необхідно здійс­нити реконструкцію та технічне переоб­ладнання шахт, металургійних, хімічних виробництв на базі безвідходних, маловідходних та екологічно чистих техноло­гій; дати потужний імпульс розвитку малоенергомістких виробництв серед­нього та точного машинобудування, автомобіле- та літакобудування.

Південний регіон (Одеська, Миколаїв­ська, Херсонська області), де найбільш ви­гідним є проведення реконструкції та тех­нічного переоснащення портового госпо­дарства, розвиток виробництва обладнан­ня для харчової та консервної промисло­вості, розширення мережі оздоровчих ку­рортно-туристичних комплексів.

Пріоритетні галузі для залучення іноземних інвестицій  в Україну це:

- Енергетика (енергозбереження, відновувальна та альтернативна енергетика);

-     інфраструктурні проекти (транспорт, Євро2012-АПК;

 -    туризм, рекреація

Сприятливі умови для притоку іноземних інвестицій до ЄВРО-2012:

-     автошляхи;

-     залізниці

 -    морські та річкові порти;   

-     аеропорти;

-     мости;

-     готелі;

Розглянемо статистичну діаграму залучення інвестицій в Україну по пріоритетним галузям економіки:

Рисунок 1 –  «Статистична діаграма залучення інвестицій в Україну за галузями»

До числа пріоритетних напрямків іноземного інвестування слід віднести також й створення в Україні сучасної інфраструктури, включаючи транспорт, технічно оснащене складське господарство, телекомунікації, ділову інфраструктуру (офіси, ділові центри, банки даних та інші об'єкти) та побутовий сервіс. Без цього практично неможливі перехід до повноцінного ринку та широкий розвиток міжнародної інвестиційної діяльності. Розвиток цієї сфери не тільки актуальний, але й досить привабливий для зарубіжних інвесторів, оскільки в ній, як правило, у відносно короткі строки окупаються початкові затрати й одночасно створюється сприятлива матеріальна основа для подальшої ділової активності іноземного капіталу. Акцент на коротких строках окупності початкових витрат при розгляді пріоритетів іноземного інвестування продиктований відомими причинами. Сьогодні, як ніколи, потрібна швидка віддача від вкладених коштів з тим, щоб максимально сприяти найшвидшому виходу економіки з кризового стану. У той же час це буде піднімати авторитет міжнародної інвестиційної співпраці на території СНД. Поруч із зазначеними сферами, зонами та об'єктами для пріоритетного залучення іноземного капіталу все більшого значення та актуальності набувають екологічні проблеми національного, регіонального та глобального характеру. Інвестиції формують виробничий потенціал на новій науково-технічній базі й зумовлюють конкурентні позиції на світових ринках. При цьому далеко не останню роль для багатьох держав, особливо тих, що вириваються з економічних та соціальних негараздів, відіграє залучення іноземного капіталу у вигляді прямих капіталовкладень, портфельних інвестицій та інших активів[2].

Таким чином, тільки при досягненні макроекономічної стабільності, активізації міжнародного економічного співробітництва можливо очікувати підвищення припливу іноземних інвестицій в розвиток пріоритетних галузей економіки. Стримуючим фактором тут являється інвестиційний клімат, який продовжує залишатись несприятливим із-за політичної та економічної нестабільності, високого рівня криміногенності в підприємницькій діяльності, що змушує іноземних інвесторів здійснювати обережну політику у сфері інвестиційного співробітництва з Україною.

Література:

1.                  http://www.ukrstat.gov.ua/

2.                 . http://www.in.gov.ua/

3.                 4. http://news.finance.ua/ua/