Экономические науки/10.Экономика предприятия

 

К.е.н. Строкович Г.В.

ХГУ «Народна українська академія»

Проблеми збалансованості процесу підвищення якості розвитку підприємства

 

Подолання кризових явищ у вітчизняній економіці та збільшення якості розвитку вітчизняних підприємств можливо тільки за рахунок поступового технічного переозброєння діючих підприємств, впровадження енергозберігаючих технологій, виявлення та задоволення потреб споживачів, використання нових управлінських технологій і т. ін.. Проте існують деякі протиріччя інтересів між учасниками цих процесів.

Існує велика кількість аспектів якості які виконують різні функції, виходячи з того про якість якого саме об'єкту йде мова. На нашу думку, основними об'єктами якості в економічній сфері є процес управління, що включає планування, виконання, аналіз і контроль, а також продукція, яка виробляється на підприємстві.

З метою оцінки і визначення аспектів підвищення якості розвитку підприємства можливо використання [1, 2]:

системи збалансованих показників результативності діяльності підприємства (BSC), що дозволяє трансформувати стратегічний план розвитку підприємства в поточні і оперативні плани, визначити перелік відповідальних осіб, проводити оцінку їх роботи за допомогою ключових показників ефективності;

системи шість сигм, що базується на об'єктивному дослідженні споживчих потреб, проактивному управлінні, розвитку і реорганізації бізнес-процесів що приводить до скорочення витрат, підвищення продуктивності, розширення ринку, утримання клієнтів, скорочення тривалості виробничого циклу, скорочення дефектів, зміни корпоративної культури, розробки нових товарів/послуг і т. ін.;

системи вимірювань і підвищення результативності процесів бізнесу, потокового менеджменту («бережливого» виробництва);

теорії обмежень, що дозволяє визначати граничні об'єми витрачання ресурсів, оптимізувати всі процеси бізнесу;

системи автоматичної ідентифікації і багатьох ін..

Проте частенько в процесі розвитку підприємства вступають в конфлікт інтереси учасників процесу розвитку, що негативно може позначитися на його якості.

Зокрема, можливо протиріччя: інтересів власників і керівників підприємства відносно визначення напрямів подальшого його розвитку, розподілу вільних фінансових ресурсів; між вищим менеджментом і керівниками середньої і нижчої ланок; між рівнем кваліфікації персоналу і сучасними технологіями діяльності, поставленими завданнями; відносно неприйняття персоналом необхідності постійних змін і т. ін..

Тому важливе значення має рішення проблеми збалансованості процесу підвищення якості розвитку підприємства. Одним з напрямів підвищення якості розвитку підприємства є здійснення системних організаційних змін, що вимагають узгодження ініціатив керівництва і виконавців. Для узгодження ініціатив як «зверху», так і «знизу» можливо формування дерева цілей і дерева рішень, які дозволять структурувати діяльність всього підприємства і погоджувати її із всіма учасниками.

Іншим напрямком підвищення якості розвитку підприємства є розробка адекватного механізму мотивації, який не є єдиним для всього персоналу, а що має специфічні особливості, виходячи з психологічних характеристик кожного працівника і його виробничого потенціалу, що приведе до збалансованості інтересів керівництва і підлеглих.

Крім того немаловажне значення щодо підвищення якості розвитку підприємства є дотримання балансу між функціонуванням підприємства в поточному періоді і в стратегічному, що дозволяє максимально використовувати накопичений потенціал для подальшого вдосконалення діяльності аналізує мого господарчого суб’єкту.

У економіці часто якість розуміється як сукупність характеристик продукції, що відносяться до її здатності задовольняти встановлені і передбачувані вимоги споживача [1]. Проте, в умовах конкуренції, що зростає, категорія якості функціонування підприємства повинна розглядатися не тільки з позиції якості продукції, що випускається, а дещо ширше. Дослідження якості повинне здійснюватися з позицій системного підходу.

В таблиці 1 наведено характеристику аспектів якості функціонування підприємства залежно від об'єкту дослідження. Вказані аспекти доцільно враховувати як у стратегічному так і в тактичному періодах.

Таблиця 1

Характеристика аспектів якості функціонування підприємства залежно від об'єкту дослідження

Аспект якості

Процес управління

Продукція

Виявлення і задоволення ринкових потреб і очікувань

Характеризується ефективністю комунікацій із стратегічними зонами господарювання

Здатність продукції зберігати певні властивості протягом вказаного тимчасового інтер-валу при дотриманні умов експлуатації

Розробки і планування

Характеризується рівнем креативності мислення керівника і досвідом у сфері планування

Здатність перетворювати побажання споживача в технічні вимоги до виробів і параметрів процесів їх виробництва

Виконання робіт відповідно документації

Характеризується рівнем контрольованості здійснення процесу виробництва продукції

Здатність продукції відповідати технічної документації на кожному етапі технологічного процесу

Матеріально-технічне забезпечення (МТЗ)

Характеризується оптимізацією обсягів запасів та закупівель

Відповідність існуючого МТЗ вимогам технічного завдання щодо виробництва продукції


Продовження таблиці 1

Аспект якості

Процес управління

Продукція

Робота з персоналом

Характеризується залу-ченням, утриманням персо-налу; розробкою ефективної системи мотивації, форму-ванням напрямків подаль-шого кар’єрного зростання

Відповідність кваліфікації персоналу тієї роботі яку виконує

Життєвий цикл продукції

Характеризується приско-ренням розробки і висуван-ням на ринок нової продукції

Постійне удосконалення продукції яка виробляється на підприємстві

Логістична мережа

Оптимізація ланцюжка постачань та його постійна адаптація до ринкових змін

Здатність продукції задовольняти потреби нових клієнтів

Фінанси

Моніторинг руху, цільово-го використання грошових коштів, ефективності здій-нення фінансової діяльності

Здатність фінансувати постійні поліпшення продукції яка виробляється

 

Таким чином, оцінку якості функціонування підприємства доцільно здійснювати як за процесом управління, так і за продукцією що виробляється за такими аспектами як виявлення і задоволення ринкових потреб і очікувань; розробка і планування; виконання робіт відповідно документації; матеріально-технічне забезпечення; робота з персоналом; життєвий цикл продукції; логістична мережа; фінанси у стратегічному та поточному періодах. Всі ці заходи сприяють підвищенню збалансованості якості розвитку підприємства.

 

 Література:

 

1. Каплан Р., Нортон Д. Сбалансированная система показателей. – М.: Олимп-бизнес, 2004.

2. Мазур И.И. Управление качеством: Учебное пособие / И. И. Мазур, В.Д. Шапиро. Под ред. И. И. Мазура. – М.: Омега-Л, 2005. – 400 с.