К.т.н. Залуніна О.М., Шелефонтюк О.А.

Кременчуцький державний університет імені Михайла Остроградського

 

Складові ЕКОНОМІЧНої БЕЗПЕКи ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ

 

У сучасних умовах ринкових відносин визначальним фактором успішного розвитку бізнесу є практика забезпечення економічної безпеки підприємства. 

Проблеми економічної безпеки підприємства доводиться вирішувати не тільки в кризові періоди, але і під час роботи в стабільному економічному середовищі.

В даний час більшість українських промислових підприємств, працюючи в нестабільному економічному середовищі, є збитковими, переживає глибокий спад виробництва і знаходиться в критичному стані або банкротом. Причин депресивного розвитку багато, але головні з них криються в інерції сформованої структури виробництва, його технологічної відсталості і фізичний знос основних фондів, у відсутності пріоритетів державної науково-промислової політики, визначення яких дозволило б провести необхідну реструктуризацію потужностей, в умовах господарювання, що склалися в результаті неефективних, з точки зору реального сектора економіки, перетворень, що не дозволяють підприємствам заробляти кошти на модернізацію.

В режимі стійкого функціонування підприємство при вирішенні задач своєї економічної безпеки акцентує головну увагу на підтримці нормального ритму виробництва і збуту продукції, на запобіганні матеріального і / або фінансового збитку, на недопущенні несанкціонованого доступу до службової інформації і руйнування комп'ютерних баз даних, на протидію недобросовісної конкуренції та кримінальним проявам. [1]

Під економічною безпекою підприємства (суб'єкта господарювання) слід розуміти захищеність його науково-технічного, технологічного, виробничого та кадрового потенціалу від прямих (активних) чи непрямих (пасивних) економічних погроз. [2]

Стан і тенденції розвитку, що забезпечують економічну безпеку підприємства, виключають чи мінімізують збиток не тільки потенціалу цього окремого підприємства, а й економіці в цілому. У цьому й полягає основна функція забезпечення економічної безпеки.

Основною метою системи економічної безпеки є запобігання шкоди інтересам підприємства в результаті розкрадання фінансових і матеріальних коштів, знищення майна і цінностей в результаті надзвичайних ситуацій, розголошення, втрати, спотворення, знищення інформації. [3]

Актуальність розглянутого питання продиктована тим, що концепції економічної безпеки для промислових підприємств, комерційних організацій у загальнодержавному масштабі до цих пір не існує. Різного роду програми та концепції розроблені на великих підприємствах, в банках і носять внутрішній, вузькокорпоративних характер.

    Складові економічної безпеки підприємства були розглянуті на прикладі відкритого акціонерного товариства «Кредмаш». В умовах кризи для підприємства головне завдання - утримати на ефективному рівні виробничий процес, на який великий вплив справляє стан економічної безпеки підприємства.

    По результатам аналізу для створення системи економічної безпеки підприємства відкритого акціонерного товариства «Кредмаш» пропонуємо в першу чергу:

1. Підвищити продуктивність праці для збільшення в подальшому власного статутного капіталу підприємства.

2.  Розробити програми, спрямовані на зниження витрат і втрат, підвищення якості продукції, більш повне використання виробничих потужностей.

3. Розширити маркетингову роботу, спрямовану на дослідження та збільшення ринку збуту.

 Обов'язковою умовою є вихід на нові ринки з метою підвищення конкурентоспроможності продукції, що випускається. Це дозволить примножити прибуток. Платоспроможність підприємства зросте, і вона зможе уникнути основної загрози - банкрутства.

    Для створення системи забезпечення економічної безпеки необхідна реалізація цілого комплексу заходів економічної, правової, технічної, фізичної та навіть психологічного захисту. На рис.1 представлена загальна схема складових об’єктів захисту:

 

Об’єкти захисту

Інформаційні ресурси підприємства

 

Оборотні та необоротні активи

 
 

 


Персонал підприємства

 
              

 

 

 

 


Прозорість економіки підприємства

 

Зменшення частоти  і тяжкості травм

 
  

 

 

 

 

 

 


Рис.1 Об’єкти захисту підприємства ВАТ «Кредмаш»

 

 Стан безпеки позаоборотних і оборотних активів підприємства ВАТ «Кредмаш», таких як основні засоби (будівлі споруди, технічне обладнання, комунікації, транспорт), нематеріальні активи, запасів сировини, основних і допоміжних матеріалів, (які використовуються в основному і допоміжному виробництві), грошових коштів має забезпечувати: зниження величини розкрадань та втрат з причин невиробничого характеру і максимальну ефективність цільового їх використання,  а також всебічне опрацювання питань безпеки під час проведення великих операцій.

    Забезпечення безпеки фінансових ресурсів підприємства ВАТ «Кредмаш», включаючи виручку від реалізації, позареалізаційні доходи, прибуток, залучені фінансові ресурси, інвестиції. Це може бути здійснено за допомогою таких заходів:

    1. Ефективне управління фінансовими потоками, включаючи фінансовий менеджмент та податкове планування, податковий менеджмент, а також прогнозування та планування в оподаткуванні.

    2. Жорсткий фінансовий контроль за їх використанням, включаючи внутрішній аудит, консалтинг.

    Вагомим, в сучасних умовах, з метою забезпечення економічної безпеки підприємства ВАТ «Кредмаш», є забезпечення збалансованості «прозорості» і конфіденційності окремих аспектів їхньої фінансово-господарської діяльності.

    Соціальна захищеність персоналу, з метою економічної безпеки підприємств повинна забезпечувати не тільки гідну оплату праці та виплати соціального характеру, обсягами виробництва і рівня рентабельності, але і зменшення частоти і тяжкості травм при організації виробничого процесу, охорону здоров'я людей, запобігання надзвичайних ситуацій, тому що матеріальна відповідальність підприємства в цих випадках безпосередньо впливає на величину прибутку, що залишається в його розпорядженні.

    Окреме місце в організації роботи із забезпечення соціального благополуччя персоналу може займати, за певних умов, виключення небезпечних для життя кримінальних проявів, як правило, щодо керівних працівників, співробітників, обізнаних з відомостями що становлять комерційну таємницю та іншої «уразливий» персонал, що в кінцевому підсумку, може значною мірою вплинути на імідж компанії і, як наслідок, не її фінансове становище.

    Забезпечення безпеки інформаційних ресурсів підприємства полягає в дотриманні санкціонування доступу до інформації що містить комерційну таємницю, в той же час, забезпечуючи повну «прозорість» економіки підприємства для контролюючих органів та статистики. Забезпечення прозорості економіки підприємства в першу чергу для органів статистики є непорушною умовою для оцінки справжнього стану економічної безпеки промисловості області.

    Таким чином, економічна безпека підприємства, його незалежність і недопущення скочування в зону критичного ризику можуть бути забезпечені, якщо будуть визначені найважливіші стратегічні напрями забезпечення безпеки бізнесу, побудована чітка логічна схема своєчасного виявлення і ліквідації можливих небезпек і загроз, зменшення наслідків господарського ризику. Для створення надійної системи безпеки підприємства необхідно провести комплекс підготовчих заходів. Від цієї роботи багато в чому залежить те, які рішення будуть прийняті в цій області, яким чином будуть сформовані органи безпеки, які будуть виділені фінансові, матеріальні та людські ресурси, а в кінцевому рахунку - ефективність забезпечення безпеки бізнесу. Перш ніж приймати рішення, розробляти концепцію, складати систему планів, необхідно об'єктивно оцінити ситуацію, в якій знаходиться підприємство.

 

Список використаної літератури:

1. Лошаков А. П. Передумови формування та сутність економічної безпеки підприємства / / Питання економічних наук. - 2004. - № 5.

2. Шликов В.В. Комплексне забезпечення економічної безпеки підприємства. - СПб: «Алетейя», 2001.

3. Економічна і національна безпека: Підручник / під ред. Е.А. Олейникова. - М.: Изд - во «Екзамен», 2005.