Калічава Т.Б., Горохова О.Ю.

Донбаський державний технічний університет

 

Дослідження існуючих підходів до визначення

сутності грошових потоків

 

У статті виділено основні підходи вітчизняних і зарубіжних економістів до визначення сутності грошових потоків підприємства. Сформовано уточнення поняття «грошові потоки підприємства».

 

Постановка проблеми. В умовах ринкових реформ в економіці України гостро постає питання нестабільності та погіршення фінансового стану підприємств. У зв'язку з цим особливого значення набуває поняття «грошовий потік», яке привертає увагу багатьох практиків і науковців. Важливість дослідження проблеми формування грошових потоків обумовлюється тим, що вони обслуговують господарську діяльність підприємства в усіх її напрямках. Грошові потоки підприємств є важливими об'єктами фінансового менеджменту, від яких залежить розвиток підприємства та кінцевий результат його господарської діяльності.

Однак, зарубіжні та вітчизняні науковці все ще не дійшли однієї думки щодо визначення самого поняття грошових потоків. Багатовекторне розуміння економічної сутності грошових потоків обумовлене тим, що вони складають основу всієї фінансової системи підприємства і мають тісний зв'язок фактично з усіма його економіч­ними процесами. Існує думка, що поняття грошових потоків можна трактува­ти по-різному, залежно від завдань аналізу [1]. Проте це обумовлює складнощі у його вживанні. Тому існує гостра необхідність в остаточному ви­значенні поняття «грошовий потік» і його вживанні лише в адекватному значенні.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблеми сутності грошових потоків підприємств у сучасній економічній літературі відображені у наукових роботах таких вітчизняних і зарубіжних економістів, як Дж. К. Ван Хорн, Брігхем Є., Нікхбахт Е., Райс Т., Бочаров В.В., Бланк І.О., Кірейцев Г.Г., Поддерьогін А.М. та інших.

Незважаючи на існуючі зарубіжні та вітчизняні видання, автори з різним ступенем теоретичного та практичного висвітлення розкривають питання сутності грошових потоків підприємств. Тому залишається багато нез'ясованих питань, які потребують поглибленого теоретичного висвітлення і практичних рекомендацій.

Мета статті – дослідження існуючих підходів до визначення сутності грошових потоків та уточнення поняття «грошові потоки підприємства».

Виклад основного матеріалу. Сучасні економічні реалії переконливо свідчать, що стратегія розвитку й ефективність управління фінансово-господарською діяльністю підприємств безпосередньо залежить від раціонального використання грошових потоків, які створюються в процесі діяльності. При цьому грошовий потік забезпечує відтворення капіталу підприємства, надає можливість забезпечувати повний розвиток операційної, інвестиційної та фінансової діяльності.

Більшість науковців пропонують використовувати грошові потоки у процесі оцінки ефективності діяльності підприємства в цілому та як показник ефективності здійснення інвестицій зокрема. Грошові потоки розглядаються як чинник впливу на фінансову стабільність та фінансову стійкість підприємства, як внутрішнє джерело фінансування тощо.

Результати дослідження показали, що серед економістів склалося неоднозначне тлумачення поняття «грошовий потік». Можна виділити декілька підходів до його визначення:

- статичний підхід;

- динамічний підхід;

- аналітичний підхід.

Виділені підходи зображено на рисунку 1.


Подпись: Риндін А.Г., 
Шамаєв Г.А.
Подпись: Колласс Б Подпись: Бланк І.О.Подпись: Слав’юк Р.А.Подпись: згідно чинного законодавства УкраїниПодпись: коштів, отриманих у результаті зіставлення надходжень і відрахувань коштів у процесі операційної (інвестиційної, фінансової) діяльностіПодпись: яка утворюється на підприємстві в результаті всіх операцій, пов'язаних і не пов'язаних зі здійсненням господарської діяльностіПодпись: грошових засобів, розподілених за окремими інтервалами періоду часу, які генеруються господарською діяльністю підприємства і пов’язані з чинниками ризику і ліквідностіПодпись: грошових коштів підприємстваПодпись: грошових ресурсів та їх еквівалентів (кошти в касі та на рахунках у банках, які можуть бути використані для поточних операцій, та короткострокові фінансові
інвестиції, які можуть бути вільно конвертовані у певну суму коштів і мають незначний ризик щодо зміни своєї вартості)
Подпись: Бочаров В.Подпись: Орєхова К.В., Кирієнко Ю.В.Подпись: Деменіна О.М.Подпись: який прагне до нуля, оскільки негативний результат від одного із видів господарської діяльності підприємства має компенсуватися позитивним від іншоїПодпись: в аспекті управління довгостроковими зобов’язаннями та грошовими засобамиПодпись: який виникає у процесі операційної (інвестиційної, фінансової) діяльностіПодпись: Ван Хорн Дж.Подпись: Галасюк В.В.Подпись: Кірейцев Г.Г.Подпись: який має безперервний характер і власні обігові коштиПодпись: в грошовій та не грошовій формах у певний проміжок часуПодпись: який має оптимальне співвідношення між ліквідністю та прибутковістюПодпись: Нікхбахт Е., Гроппеллі АПодпись: Бикова О.В.Подпись: Райс Т.,
Койли Б.
Подпись: ліквідності підприємства, що складається з чистого доходу і безготівкових витрат, таких, як амортизаційні відрахуванняПодпись: ліквідності та ефективності інвестиційної, фінансової діяльності підприємства при аналізі його доходів і витратПодпись: кредитоспроможності та платоспроможності підприємства, а також його спроможності генерувати додаткові обсяги грошових засобів для погашення зобов'язань за отриманими позиками 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рисунок 1 – Основні підходи до визначення сутності поняття «грошові потоки підприємства»


Прибічники статичного підходу визначають грошовий потік як різницю між отриманими й виплаченими підприємством коштами за визначений термін, тобто як суму надлишку (не­стачі) грошових ресурсів.

Фахівці, які підтримують динамічний підхід, вважають, що грошові потоки – це рух коштів (потік), тобто їх надходження (притоки) й випла­ти (відтоки) за визначений період часу.

Вчені, які дотримуються аналітичного підходу, трактують грошовий потік як – як індикатор платоспроможності, ліквідності і кредитоспроможності.

Неузгодженість понятійного апарату може призвести до того, що будуть досліджуватися лише поверхові явища, а глибинна сутність і зміст предмету дослідження залишаться недостатньо розкритими.

Для розкриття поняття «грошовий потік» необхідно встановити його об’єктивну основу. Визначаючи сутність грошового потоку, необхідно враховувати всю багатогранність фінансової діяльності підприємства та його місця в ній.

Оцінивши підходи різних науковців до визначення сутності грошового потоку, у статті запропоновано таке його трактування: це багатопланова економічна категорія, яка є сукупністю розподілених у часі надходжень і виплат грошових коштів та їх еквівалентів, пов’язана із чинниками ліквідності та ризику, є результатом діяльності та впливає на рух активів та капіталу підприємства.

Висновки. Проведений аналіз спеціалізованої літератури виявив різний рівень дослідження категорії «грошові потоки» та неоднозначність тлумачення цього поняття, або відсутність визначення взагалі. У вітчизняній економічній науці не вироблено єдиного підходу до визначення грошових потоків. Уточнення поняття грошових потоків дасть змогу підвищити рівень   управління грошовими потоками підприємства, що в свою чергу забезпечить його забезпечити фінансовий розвиток підприємства, його фінансову стійкість, фінансову безпеку та високі темпи розвитку.