«Экономические науки»/7. Учет и аудит

Новодворська В.В.,  Беспалько І.В.

         Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Організація обліку фінансових результатів у сільськогосподарських формуваннях

 

Сільськогосподарське виробництво посідає провідне місце серед інших галузей агропромислового комплексу України. Головною метою діяльності сільськогосподарських підприємств є забезпечення постійно зростаючих потреб населення у продуктах харчування і промисловості у сировині, що потребує постійного нарощення обсягів виробництва. Показники розвитку сільського господарства в розвинутих країнах світу свідчить про суттєве підвищення його продуктивності через впровадження новітніх технологій і зменшення зайнятості в галузі, проте в Україні сільське господарство більше ніж десять років переживає кризу, яка постійно поглиблюється. Сільське господарство в сучасних умовах вважається приоритетною галуззю економіки країни, оскільки воно:

     -  визначає розмір та якість споживання населенням продовольчих товарів, а тому формує продовольчу незалежність та стабільність господарського механізму в державі;

     - забезпечує розвиток інших галузей економіки шляхом збільшення випуску засобів виробництва та формування платоспроможного попиту на них;

- впливає на зовнішні відносини між державами через здійснення експорту-імпорту сільськогосподарської продукції та сировини;

- забезпечує фінансові потоки в державі та створення валового внутрішнього продукту;

- формує ринок праці шляхом створення нових робочих місць, а тому регулює зайнятість та якість життя населення;

- сприяє розвитку інфраструктури сільських територій та забезпечує стабільність демографічної ситуації в сільських регіонах;

- забезпечує контроль над оптимальним використанням природних ресурсів, за збереженням навколишнього середовища.

Провідне значення в управлінні сільськогосподарським підприємством належить бухгалтерському обліку, який покликаний створити умови управлінцям всіх рівнів для забезпечення належного контролю здійснених господарських операцій, не тільки оперативно реагуючи на зміни, що відбуваються на самому підприємстві, а й передбачати на перспективу та  уникати небажаних ситуацій, пов’язаних зі змінами в зовнішньому середовищі [1].

Звідси, досить важливе значення належить обліково-аналітичній інформації щодо показників фінансово-господарської діяльності суб‘єкта господарювання. Побудова обліку фінансових результатів сільськогосподарських підприємств, залежить від специфіки технологічних процесів постачання, виробництва та збуту продукції, що визначають особливості документального оформлення, відображення інформації в регістрах синтетичного та аналітичного обліку, що  в свою чергу визначає розмір фінансових результатів.

Організація бухгалтерського обліку залежить від багатьох факторів: технологічного процесу на підприємстві; складу та обсягу відомостей, необхідних для управління господарськими процесами; нормативно-правових актів, що регулюють бухгалтерський облік; принципів матеріальної відповідальності; структури бухгалтерського апарату та розподілу обов’язків між працівниками; документообігу; форми ведення бухгалтерського обліку; наукової організації праці. Побудова обліку фінансових результатів на підприємстві залежить від організаційної форми ведення бухгалтерського обліку. Виходячи з сутності організації бухгалтерського обліку, вважаємо, що ширшим поняттям, ніж облікова політика є організація обліку, яка включає крім інших складових принципи, методи та процедури складання й подання підприємством фінансової звітності. Крім того, п. 23 П(С)БО 1 “Загальні вимоги до фінансової звітності” [3] містить норму висвітлення підприємством обраної облікової політики шляхом опису принципів оцінки та методів обліку щодо окремих статей звітності, п. 25 передбачає розкриття у примітках до фінансових звітів облікової політики підприємства, що не вимагає розкриття інформації про організаційно-технічний аспект ведення обліку. Звідси, облікова політика стосується тільки методів та процедур складання звітності підприємства, що можливе шляхом безперервного ведення бухгалтерського обліку, а організація обліку включає три аспекти: методичний (облікова політика), технологічний та організаційний. Вибір не заборонених чинним законодавством методів та процедур, що є складовою організації обліку, саме й визначають облікову політику підприємства. Тоді раціональна організація бухгалтерського обліку фінансових результатів повинна базуватися на прийнятті трьох груп рішень: організаційних, технологічних та методичних ( рис. 1).

     

Методичний аспект відображає методи оцінки активів і зобов’язань, порядок визнання доходів і витрат тощо. Технологічний аспект включає розробку Робочого плану рахунків, вибір форми обліку, порядок документообігу, періодичність інвентаризацій та складання внутрішньої звітності. Організаційний аспект характеризує ведення бухгалтерського обліку з точки зору побудови бухгалтерської служби, її місця в управлінській структурі та взаємодії з іншими службами підприємства.

Успішне управління фінансовими результатами залежить, в першу чергу, від облікової політики, яка є визначальним інструментом організації бухгалтерського обліку, а отже управління підприємством, з допомогою якого посилюються обліково-аналітичні функції бухгалтерського обліку.

       Об’єктами облікової політики щодо формування й обліку фінансових результатів є витрати, доходи та фінансові результати, елементами – сукупність методів і облікових процедур щодо обліку фінансових результатів діяльності підприємства. Елементи облікової політики стосуються всіх без винятку об’єктів бухгалтерського обліку [2].

         Отже, раціональна організація системи бухгалтерського обліку є запорукою ефективного функціонування суб‘єкта господарювання в умовах економічної кризи.

 

                                              Література

1. Правдюк Н.Л. Формування облікової політики в управлінні сільськогосподарськими підприємствами / Н.Л. Правдюк // Економіка АПК. 2005. № 8. С. 7985.

2. Журавель.Г.П., Клевець В.Б., Хомин П.Я. Облікова політика підприємства в ринкових умовах: Навч. посібник. – К.: „Видавничий дім „Професіонал”, 2009. – 320 с.

3. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 “Загальні вимоги до фінансової звітності“, затв. наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 р. № 87 // Право. Податки. Консультації. Збірник систематизованого законодавства. – 2008. № 1. – С. 7679.